Reklama

Polityka obronna

Arabia Saudyjska zainteresowana haubicami z Turcji

Autor. www.aselsan.com.tr/

Według informacji opublikowanych przed serwisy „Tactical Report” i „ArmyRecognition” Arabia Saudyjska jest zainteresowana zakupem holowanej armatohaubicy Panter 155 mm opracowanej przez turecką firmę MKEK.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ostatnich miesiącach Turcja zacieśniła relacje z Arabią Saudyjską, a w kwietniu 2022 r. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan spotkał się z księciem Mohammedem bin Salmanem podczas oficjalnej wizyty. W czasie jej trwania omówiono możliwości rozszerzenia współpracy w wielu różnych dziedzinach, m.in. w ochronie zdrowia, energetyce, bezpieczeństwie żywnościowym, technologiach rolniczych, przemyśle obronnym i finansach.

Czytaj też

Panter to holowana armatohaubica 155 mm z lufąo długości 52 kalibrów, opracowana w latach 90. XX wieku w celu spełnienia wymagań operacyjnych armii tureckiej. Weszła ona na uzbrojenie armii tureckiej w 2002 roku. Ma ona zapewne w przyszłości wyprzeć inne, starsze sytemy holowane produkcji amerykańskiej takie jak M115 kalibru 203 mm czy M114 kal. 155 mm. Sama armatohaubica zamontowana jest na konwencjonalnym podwoziu dzielonym, w czasie jazdy lufa zostaje obrócona o 180° i blokuje się w tej pozycji. Podczas transportu, prędkość maksymalna z jaką dopuszcza się holowanie tej armatohaubicy określa się na 80 km/h. W przedniej części podwozia armatohaubicy zamontowano pomocniczy zespół napędowy (APU), który umożliwia poruszanie się z maksymalną prędkością 18 km/h. Jest to bardzo duży wyróżnik względem innych systemów holowanych 155 mm, pozwalający na dość dużą autonomiczność jednostki ogniowej wykorzystującą ten system artyleryjski. Produkowana jest również na licencji w Pakistanie.

Reklama

Czytaj też

Armatohaubica Pantera ma maksymalny zasięg strzelania na poziomie 40 km z zastosowaniem amunicji dalekiego zasięgu ERFB-BB, donośność ta zmniejsza się do 30 km przy użyciu pocisków ze wspomaganiem rakietowym M549A1. Zasięg ostrzału przy wykorzystaniu klasycznego efektora M107 określa się na 18 km.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Miroo

    Co za pomysł - holowana haubica na pustyni... dobre w czasach końca imperium ottomańskiego - lawrence z arabii by się ucieszył ale mamy XXI wiek....

Reklama