Reklama

800 miliardów na zbrojenia? Jest zielone światło!

Tytan, Agencja Uzbrojenia, operacja Szpej, mundury, kamuflaż
Autor. Sztab Generalny WP/X

Liderzy 27 państw członkowskich dali zielone światło planowi wzmocnienia zdolności obronnych Europy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, przedstawiła propozycję obejmującą inwestycje o wartości 800 miliardów euro, które mają pomóc w dozbrojeniu kontynentu i uniezależnieniu go od dostaw uzbrojenia spoza UE. To historyczny moment dla Wspólnoty, który może całkowicie zmienić krajobraz geopolityczny regionu.

Skąd 800 miliardów euro?

Nowa strategia przewiduje uruchomienie środków z kilku źródeł. Wśród nich znajduje się pakiet pożyczek w wysokości 150 miliardów euro oraz dodatkowe instrumenty finansowe umożliwiające zwiększenie budżetów obronnych państw członkowskich poza standardowymi ograniczeniami fiskalnymi Unii. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) również odgrywa kluczową rolę – jego możliwości finansowania projektów związanych z obronnością mają zostać rozszerzone. Obecny limit wydatków na bezpieczeństwo, wynoszący 8 miliardów euro, zostanie znacząco podniesiony.

    Wydatki obronne poza unijnymi limitami

    Jednym z najistotniejszych punktów planu jest możliwość wyłączenia wydatków na obronność z obowiązujących reguł budżetowych UE. Do tej pory kraje członkowskie były zobowiązane do utrzymywania deficytu budżetowego w określonych ramach, co ograniczało ich zdolność do inwestowania w sektor wojskowy. Nowe rozwiązanie umożliwi państwom zwiększenie swoich budżetów obronnych bez ryzyka naruszenia unijnych reguł fiskalnych.

    Cel: niezależność Europy od dostawców spoza UE

    Jednym z kluczowych aspektów planu jest także dążenie do uniezależnienia europejskiego przemysłu zbrojeniowego od dostawców spoza Unii, zwłaszcza z USA. Obecnie duża część sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez państwa europejskie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, co sprawia, że UE jest w pewnym stopniu uzależniona od polityki zagranicznej Waszyngtonu. Nowy program ma wspierać rozwój europejskich firm produkujących uzbrojenie oraz umożliwić finansowanie projektów strategicznych, w tym produkcji amunicji i nowoczesnych technologii wojskowych.

    Komisja Europejska planuje opublikować 19 marca tzw. białą księgę, w której zostaną doprecyzowane szczegóły planu. Jednym z kluczowych pytań pozostaje to, czy europejskie fundusze będą mogły finansować produkcję sprzętu wojskowego na licencjach spoza UE. Doprecyzowania wymaga również mechanizm wyłączenia wydatków obronnych spod unijnych reguł budżetowych.

    Reklama

    Decyzja podjęta w Brukseli może oznaczać początek nowej ery dla Unii Europejskiej. Inwestycje w obronność na tak ogromną skalę nigdy wcześniej nie były podejmowane na poziomie wspólnotowym. Jeśli plan zostanie w pełni wdrożony, może on doprowadzić do powstania europejskiej potęgi militarnej, zdolnej do działania niezależnie od NATO. Pytanie, jakie pozostaje, to czy wszystkie państwa członkowskie będą w stanie osiągnąć kompromis i skutecznie wdrożyć tak ambitne zmiany.

    WIDEO: Co z Borsukiem? Trofiniak odchodzi, Amerykanie na Litwie - Defence24Week 116
    Reklama

    Komentarze (20)

    1. DanielZakupowy

      Czy to będzie przed czy po tych 100 mld € które Olaf obiecał na niemieckie siły zbrojne? :)

      1. P9

        oj tam się czepiasz, bo wbrew temu co mówią, w UE jest bardzo dużo ludzi silnej wiary ;)))))))))) a tak w tabelkach wyjdzie nawet 900 mld erło ;))))))))))))

      2. LOUT

        Daniel Zakupowy - Każdy komentarz pokazywanie germanofobii i ośmieszanie się, ale kto Tobie zabroni!? 100 mld Euro "Olafa" odciążają budzet MON i już dawno są wydawane i poszły na zamówienia np. 35 szt. F35(8,3mld), 60szt. CH-47 Chinook(8mld), ARROW-3(4mld), 100% digitalizacja operacji lądowych(np.każdy żołnierz z oddziałów bojowych wyposażony w system "żołnierz przyszłosci" itp) (8,6mld), komuniacja satelitarna(4,2mld), German Mission Network(komunikacja miedzy wszystkimi rodzajami sił i partenrami z NATO)(2,6mld), dodatkowe Pumy i Boxery IFV(>4mld), 82 szt. H145M(>3mld), dodatkowe 3 P-8 Poseidon(1,5mld), 4 baterie Patriot z 400 rakietami(4mld) itd. Jak się nie ma pojęcia na jakiś temat to może się lepiej nie wypowiadac, chyba ze jest to tylko czcze gadanie, żeby innym ciśnienie podnieść!?

      3. Boczek

        DanielZakupowy, 7 marzec (07:45) ### Te 100 mld z 2022 już dawno wydane..

    2. Pegaz

      Czyli Niemcy dostaną 90% reszta ochłapy?

      1. Boczek

        Pegaz, 8 marzec (21:58) ### ???? A ty o czym piszesz? Ze Niemcy mają komuś coś finansować z własnych, samemu zaciągniętych kredytów?

    3. Paweł P.

      Nie no jasne, kredyt się zwróci z nawiązką...

      1. MiP

        A czeho nie rozumiesz? jak moiwił Jasorław Kaczyński- lepeij być zadłużonym niż okupowanym

      2. Pegaz

        Mip - zgadzam się, długi da się spłacić wolność odzyskać jest ciężko

    4. Franek Dolas

      Nim jakiekolwiek pieniądze się pojawią UE opublikuje białą księgę. Potem będą wszystkie kolory ksiąg z czarną d na końcu. A dla czego nie można wykorzystać środków KPO, dokonać realokacji środków z innych funduszy UE czy pozwolić na zwiększenie deficytów budżetowych w związku z wydatkami na obronność? Odpowiadam a co niby by miał z tego Berlin czy Paryż NIC. Dlatego jasne i przejrzyste rozwiązania nie zostaną wprowadzone.

    5. radziomb

      jedno jest pewne Putin oficjalnie, wielokrotnie BAŁ się wojny gospodarczo-wojskowej z NATO. tzw Pułapka Brezniewa. Ja się nie dziwie skoro jest 20x biedniejszy.

    6. Macorr

      Dobra, to teraz już nie ma wymówki że zamawiamy 100+ Borsuków bo finansowania nie ma. Dla malkontentów - nic wam nie pasuje a to że za chwile może się zdarzyć ze Ukrainy nie będzie a Trump bedzie się zastanawiał czy nową transakcje nie zrobić, tym razem przehandlowując Polską to wam pasuje? To co mamy zrobić? Nic? Czekać na łaskę pomarańczowego? Czy nie lepiej włączyć sie w inicjatywe krajów w podobnej jak Polska sytuacji?"

      1. zenek12

        Nawet Borsuki korzystają z amerykańskiej armaty, a przecieki z Waszyngtonu (na razie nie potwierdzone) mówią, że Trump miał rozważać blokadę sprzedaży amerykańskich komponentów do Europy aby uniemożliwić dalszą pomoc Ukrainie i zmusić ją do pokoju i podpisania z nim umowy minerały.

      2. DanielZakupowy

        Macorr 1) To finansowanie nie jest dla nas na rozwój konkurencji dla zachodu tylko dla Niemiec, Francji i Włoch na zapełnienie portwela zamówień 2) To finansowanie ruszy za miesiące, a może i lata 3) Papierów i obostrzeń będzie więcej jak produktów

      3. DanielZakupowy

        zenek12: Przecież to totalna bzdura, chodzi o zwiększenie nakładów na obronność, a co sa tym idzie większe zakupy sprzętu w usa i mieliby sami sobie blokować sprzedaż? :)

    7. Facetoface

      Swoją drogą to jakiś chichot losu kręcili deal z Ruskimi dzisiaj na nie zły procent chcą zarabiać. Inwestycyjne Unia leży o nas nie wspomnę a co ma zarabiać na ten kredyt w tym kraju? W nieskończoność podatki nie da się podnosić. Dla przypomnienia do lat 90 Unia wytwarzała 75 proc produktu USa dzisiaj 45.

    8. Buczacza

      Ta sama zasada od lat. Czym więcej kom na nie. Tym bardziej się opłaca. I tym bardziej idziemy w dobrą stronę.

    9. ALBERTk

      Wbrew pozorom mnie to nie cieszy bo wszędzie będzie teraz gadanie, że to UE finansuje nam zakupy Apache i innego sprzętu z USA czy Korei. Nie powinniśmy brać jałmużny. Polska powinna ustalić priorytety, a nie jak jest obecnie, że dziesiątki miliardów rocznie są wydawane na sprawy, które nie są w tym momencie istotne. Polska powinna zmniejszyć finansowanie socjalu, organizacji pozarządowych, zmniejszyć ilość ministerstw, odchudzić urzędy i Sejm. Tutaj przepalane są gigantyczne środki, które powinny iść obecnie wyłącznie na wojsko.

      1. Nihoo

        Przecież ta kasa "jest" z przeznaczeniem na zakupy w UE. To jakie Apache i Abramsy. Dobrze by było jakby z tego funduszu zacząć finansować np jakąś dużą partię Borsuków - nie 116 tyko ze 2 czy nawet 3x więcej...

    10. Ależ

      Merz nie kupi już ani pół Stingera od USA więc co kupi od kogo zgaduj zgadula ?

    11. user_1050711

      "Jest zielone światło" - Jak zwykle nie wierzę ani jednemu słowu grupy polityków z Brukseli. Ponieważ to już sama statystyka iskazuje że takie podejście - w nic im nie uwierzyć - jest to najbrdziej rozsądna postawa, najrzadziej wprowadzająca w błąd. A najbardziej pewne popełnienie błędu, to właśnie uwierzenie w ich zapowiedzi przedwyborcze, czy deklaracje z różnych tam "bardzo waznych konferencji", "przełomowych szczytów" itp czysto propagandowych działań, A cóż dopiero, gdy sprawa dotyczy działań ekonomicznych - wiadomo, że niemal wyłącznie będą to wspólnym kosztem unijnym subwencje dla ich przemysłu - krajów "starej" Unii, a i to bez tzw. Południa.

    12. Adzio

      No, Panie Premierze. Pokaż Pan co potrafisz. Masz Pan takie świetne relacje w Brukseli.

    13. Radek B.

      I kasa pójdzie do Niemiec i Francji ! Polska jak zawsze zostanie bez amunicji !

      1. Takijeden

        Straszliwe!!

      2. Maniek 81

        Oczywiście Polska będzie mogła kupić amunicję po zawyżonych cenach od Francji i Niemiec.

      3. PL

        Bo o to właśnie chodzi. 800 miliardów które i tak trzeba będzie wydać we Francji, Niemczech i we Włoszech. Po to tak ochoczo się na to zgodzili bo wiedzą że ta kasa do nich wróci. Mam nadzieję, że chociaż część pójdzie na rozbudowę fabryk i linii produkcyjnych w Polsce które będą niezależne i pod polską kontrolą, ale to tylko nadzieja.

    14. Rusmongol

      Jedyne co może zapewnić Europie bezpieczeństwo to wymazanie z mapy (nowo) tworu zwanego Rosja.

      1. Był czas_3 dekady

        "Jedyne co może zapewnić Europie bezpieczeństwo to"... pilnowanie granic i wybieranie mądrych, normalnych polityków/decydentów..

      2. Monkey

        @Rusmongol: Załóżmy optymistycznie, iż stanie się tak jak napisałeś. Rosja upada. Jak widzisz dalszy rozwój sytuacji? Bo widzisz, carat też kiedyś upadł… Pamiętaj, natura nie znosi próżni. Ale z chęcią pohipotetyzuję.

      3. Dudley

        Mylisz się, to nie państwa stanowią zagrożenie, a ludzie ich mentalność i idee. Chciałbyś eksterminować Rosjan? Choć w pełnym stopniu podzielenie obecnego państwa Rosyjskiego na parę mniejszych państw na pewien czas to bezpieczeństwo by zapewniło.

    15. staryPolak

      no to Borsuki i Czarne antery - ŻEGNAJCIE. Będziemy kupować sprzęt z dofinansowanych fabryk niemieckich i francuskich. To znaczy kupowalibyśmy, ale zanim stara UE przemiele pomysł to biało-niebiesko-czerwona flaga zawiśnie nad Gibraltarem

    16. bmc3i

      Obyvw koncu to się udało.

    17. kimeR

      W tej sytuacji byloby bardzo racjonalnie z dofinansowaniem francuskiego programu force de frappe i rozgladac sie za ich mozliwosc integracji w powietrzu jak i pod wode. Na masywne inwestycje EU w system satelitarny z intencja kompenzacji te 70% umiejetnosci od USA nie mamy alternatywy.

    18. Monkey

      Życzę Polsce oraz Europie (jako kontynentowi, nie tylko w rozumieniu UE), żeby te zamierzenia zakończyły się z lepszym skutkiem niż np. Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Tam także były decyzje, entuzjazm, chęci, nakłady… A skończyło się Targowicą.

    19. MC775

      To jest nonsens bo nie ma jakiegoś logicznego i sprawiedliwego sposobu na podział tych pieniędzy. Skończy się na tym, że wszystko skonsumują Niemcy i Francuzi a obronności jak nie było tak nie będzie. UE zamiast wymyślać kolejne zawiłe plany powinna zrezygnować z tego, co drenuje nasze budżety, np. opłaty za emisję co2, pakiety klimatyczne czy wsparcie migracji z krajów trzeciego świata. Następnie powinien zostać nałożony obowiązek przeznaczania min. 3 - 4% PKB na cele zbrojeniowe każdego kraju w UE. I każdy kraj powinien sam decydować jak i gdzie wyda te pieniądze. Do tego państwa z granicą zewnętrzną UE powinny dostawać dodatkowe środki z UE na obronność, bo to właśnie my stanowimy zaporę dla całej UE jako kraje frontowe. Innymi słowy zabezpieczamy UE, więc UE powinna nam za to płacić.

    20. Boboszów

      No jak komisja Europejska ogłasza, to klękajcie narody. Komunizm to system w którym rządzący bohatersko pokonują problemy, które sami stworzyli. To, że należy wzmacniać sektor wojskowy, to była wiedzą tajemna. Zwłaszcza od 2014 roku. Później 2022 i..... nic. W 2025 strumień światła spłynął.

    Reklama