Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje amunicję do karabinów wyborowych

Fot. Policja
Fot. Policja

Komenda Główna Policji ogłosiła postępowanie przetargowe na zakup amunicji różnego rodzaju do karabinów wyborowych. Łączna liczba zamawianej amunicji wynosi 25 tys. sztuk, a termin dostawy wyznaczony został na październik br.

Zgodnie z rozpisanym postępowaniem, w którym termin składania wniosków został wyznaczony na 9 sierpnia 2016 roku, Komenda Główna Policji planuje zakup amunicji różnego rodzaju. W tym celu prowadzone jest pięć oddzielnych zadań, jednakże nie przewidziane zostało składanie ofert wariantowych. 

Czytaj także: Policja kupuje hełmy i granaty łzawiące

W postępowaniu wyróżniono zakup:
- Zadanie 1: amunicja .308 win RUAG SWISS P 11,3 g Target, w liczbie tysiąca sztuk. Nabój powinien posiadać pełnopłaszczowy pocisk HPBT (Hollow Point Boat Tail - z otworem otwartym i ścięciem dennym) zapewniający mały opór w locie i dobry współczynnik gęstości balistycznej (BC).
- Zadanie 2: kupno i dostawa 17 tys. sztuk amunicji LAPUA kal. 308 Win Scenar z pociskiem OTM (open tip mach).
- Zadanie 3: Amunicja kal. 308 Win Blank – w liczbie 500 sztuk. Jest to amunicja ślepa, w związku z tym nie może posiadać pocisku.
- Zadanie 4: Amunicja kal. 338 LAPUA MAGNUM RUAG SWISS P Target z pociskiem HPBT – w liczbie 1500 sztuk.
- Zadanie 5: Amunicja kal. 7,62x51 mm NATO w liczbie 5500 sztuk z pociskiem FMJ (Full Metal Jacket). Naboje te mają być przeznaczone do użytku w broni automatycznej, prawdopodobnie będą używane w karabinach HK 417, znajdujących się na wyposażeniu pododdziałów antyterrorystycznych (przede wszystkim BOA KGP).

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie publiczne o zamówieniu, oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi za pomocą aukcji elektronicznej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Urko

    Nie rozumiem dlaczego podając konkretny typ amunicji którą chce się kupić, opisywać jeszcze to jak ma być wykonany pocisk. Wiadomo chyba, że każdy Lapua .. Scenar jest OTM a RUAG .. P to HPBT. Ale najlepsze to, by ślepe naboje nie miały pocisku... Mam wrażenie te postępowania przetargowe, to jakieś żarty. Jeśli policja dokładnie wie, co chce kupić, to najprościej było by zamówić to co potrzebuje bezpośrednio u producenta i może było by taniej, niż kupować przez pośredników. Jeśli natomiast miało by to mieć sens, to nie powinni podawać konkretnego typu tylko potrzebne parametry i wtedy wybrać sobie produkt dowolnego producenta, który się z tych założeń wywiąże i zrobi to odpowiednio tanio. Oczywiście zamówienia powinny opiewać na jakąś poważną kwotę. Tak by producentom opłacało się wysłać bezpłatne próbki amunicji do testów dla naszych ekspertów. Podobno tak robi się w innych krajach.

    1. m

      Wbrew pozorom zdarzają się naboje "ślepe" z pociskami np. 5,45mm x 39 wz. 74. Pocisk jest wykonany z tworzywa (białej barwy) - rozpada się po opuszczeniu lufy.

  2. citek

    po co im naboje jak dopiero weszła ustawa ze snajper może w ogole strzelac ,tak pelnil role obserwatora mógłby miec lunetę na kiju od szczotki nie bylo by i tak różnicy bo nie mógł nigdy strzelać

  3. BLK

    To jest chyba zly zart. Tyle amunicji powino byc na zespol twoch strzelcow!!! Dlaczego dwie rozne laboracie RUAG i LAPUA na jednakowe zadanie?

Reklama