Reklama

Termin składania ofert upływa 28 kwietnia br. i już wiadomo, że aukcja będzie prowadzona elektronicznie. Dostawy mają się zakończyć 30 listopada 2015 r. W wyborze policja będzie się kierowała ceną (waga 80) oraz gwarancją na pistolet i magazynki (waga 20).

Co chce kupić policja?

Policja chce 3000 kompletów broni osobistej, z których każdy składa się co najmniej z pistoletu, dwóch magazynków, zestawu do czyszczenia i konserwacji broni (co najmniej wycior i szczoteczka), instrukcji użytkowania i konserwacji, karty gwarancyjnej oraz pudełka transportowego z tworzywa sztucznego.

RAD 9 mm
Opracowany dla wojska pistolet samopowtarzalny 9 mm RAD z Fabryki Broni „Łucznik” – fot. M.Dura

Dostarczony ma być pistolet samopowtarzalny z krótkim odrzutem lufy – „zamek ryglowany przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej, funkcję rygla ma spełniać odpowiednio ukształtowany górny występ tylnej części lufy, a opory ryglowej - okno wyrzutowe łusek”. Dopuszcza się trzy systemy mechanizmu spustowo uderzeniowego z samonapinaniem:

  • SA/DA (Single Action/ Double Action - z samonapinaniem);
  • DAO (Double Action Only – z wyłącznym samonapinaniem);
  • Semi-DAO (z wyłącznym, częściowym samonapinaniem).

Zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia:

  • masa pistoletu bez magazynka nie może być większa niż 720 g;
  • długość całkowita nie może być większa niż 200 mm;
  • szerokość całkowita pistoletu nie może być większa niż 37 mm;
  • wysokość całkowita pistoletu (bez magazynka) nie może być większa niż 140 mm;
  • długość lufy nie może być mniejsza, niż 90 mm.

Powierzchnia zewnętrzna bocznej, tylnej części zamka ma być ukształtowana w sposób ułatwiający strzelcowi szybkie przeładowanie broni, natomiast osłona języka spustowego tak, by można było trzymać pistolet oburącz. Zatrzask magazynka oraz dźwignia zwalniania zamka ma być łatwo dostępna, a rozłożenie do czyszczenia i konserwacji nie powinno wymagać dodatkowych narzędzi.

Dwurzędowy magazynek ma mieć co najmniej 15 nabojów oraz donośnik wykonany w jaskrawym kolorze (z wyłączeniem niebieskiego), co ułatwia wzrokową kontrolę załadowania i ocenę ilości znajdujących się w magazynku nabojów.

Jaki pistolet i do czego?

Policja chce zakupić broń indywidualną policjanta służącą do samoobrony oraz wymuszania posłuszeństwa. Założono więc, że pistolet ma być odporny na czynniki mechaniczne, klimatyczne i środowiskowe w warunkach służby policyjnej, a żywotność istotnych części pistoletu (lufa, zamek, szkielet) musi być nie mniejsza niż 10000 strzałów.

Pistolet ma mieć oznakowany co najmniej szkielet i lufę. Zewnętrzne powierzchnie mają posiadać matowe wykończenie w kolorze czarnym lub ciemno grafitowym. Przyrządy celownicze mają być stałe, otwarte, metalowe i wykonane w kolorze broni, ze znacznikami ułatwiającymi celowanie Szkielet ma posiadać podlufową szynę montażową wg. standardu Picatinny MIL-STD-1913 (dla akcesoriów - np. wskaźnika laserowego lub oświetlenia taktycznego) i pozwalać na montaż smyczy do dolnej części chwytu pistoletu.

P99 9 mm
Opracowany dla policji i służb mundurowych pistolet samopowtarzalny 9 mm P99 z Fabryki Broni „Łucznik” – fot. M.Dura

Chwyt ten musi zapewnić jego pewne i wygodne trzymanie. Cała konstrukcja nie może posiadać ostrych krawędzi i przeszkadzać w wyjęciu pistoletu z kabury lub powodować zaczepiania się o odzież lub indywidualne wyposażenie policjanta (w tym kamizelkę kuloodporną i taktyczną).

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania, to policja wymaga by pistolet pozwalał na bezpieczne przenoszenie z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, by był wyposażony we wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej i by posiadał zabezpieczenie przed wystrzałem przedwczesnym (przy niezaryglowanym zamku) oraz przypadkowym (przy nieściągniętym języku spustowym - podczas upadku na twarde podłoże z wysokości 2 m). Przy czym zdjęcie blokad musi następować automatycznie, podczas ściągania języka spustowego. Policja dopuszcza by pistolet posiadał dodatkowy, nastawny bezpiecznik zewnętrzny.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (22)

  1. misiek

    pracuje w słuzbach mundurowych i co do walthera p99 to wszyscy narzekaja na niego a chwala RAD prawdopodobnie był on stworzony dla jednostek specjalnych czy to prawda?

    1. Qba

      Prawda

    2. m

      RAD był stworzony w/z zapotrzebowaniem WP w oparciu o jego wymagania. W tworzeniu tych wymagań mogli mieć udział, nawet nie bezpośredni, po prostu uwzględniono podnoszone przez nich uwagi - żołnierz jednostek specjalnych. Praktycznie wszystkie jednostki WS WP od dawna są uzbrojone w broń krótką, w przeważającej części pod wpływem GROM w H&K USP w odmianie Tactical, niektórzy operatorzy użytkują Glock 17, zaś JWF od początku używała SIG-Sauer'a P226 (podobnie jak realizacja UOP/ABW). RAD nie został przyjęty nigdzie, natomiast Walther (który go zaprojektował) przyjął go do oferty jako PPQ (istniało parę pośrednich stadiów tego pistoletu określanych np. jako P99Q - sam Walther zrobił trochę zamieszania z P99 i PPQ - chociaż konstrukcyjnie te pistolety różnią się budową mechanizmu spustowo-uderzeniowego, nawet jeżeli funkcjonuje on w takim samym trybie vide P99QA vs. RAD z mechanizmem Q).

  2. Ontos

    wymaganie wskaźnika naboju w komorze wyklucza glocka... kolejny przetarg pod "dobre bo polskie"...

    1. Karol

      Glock ma taki wskaźnik.

    2. Karol

      Glock ma taki wskaźnik.

    3. gość

      To jest idiotyczne wymaganie. Po co taki wskaźnik w dzisiejszych nowoczesnych pistoletach które są przystosowane do noszenia z nabojem w komorze? Poza tym chyba nic się nie zmieniło w szkoleniu policji w Polsce i broń nosi się nienabitą?

  3. gość

    Polska Policja powinna kupić i używać sprawdzonych w boju Glocków 19, mniejsze wymiary, mniej skomplikowany od Walthera P99 a moim zdaniem (strzelałem z obu) Glock 19 jest mniej podatny na awarie niż P99, ma "mniej czepliwą" konstrukcję i jest znacznie prostszy od P99. Niestety zrobiono błąd kupując P99.

  4. fik

    Mamy 100 tysięczną armię policjantów. w przypadku wojny, pierwsi będą walczyć z dywersantami. Tylko czym....prawdopodobnie nie mają w ogóle długiej borni, poza oddziałami antyterrorystycznymi i symbolicznymi AKMS-ami w oddziałach prewencji, Brak kamizelek kuloodpornych,. może znajdą im na głowę stalowe garnki z demobilu. Pewnie wystarczą im te pistoleciki..Rząd milczy o uzbrojeniu policji, przeszkolenia wojskowego też nie mają.....

    1. vladimir

      policja dostala wycofane ak-47

    2. paweł

      W każdym komisariacie 1 armatohaubica Krab!

  5. krytyk

    Czy naprawdę nie ma innej broni dla policji niż P-99 i Glock? Proponuję trochę rozszerzyć zainteresowanie.

  6. jakiś

    Klauzula BP-Bezpieczeństwo Państwa i zamawiać w polskich fabrykach najlepszy sprzęt z najlepszych.

    1. krytyk

      Najlepszy polski, niestety znaczy dość średniej jakości...

  7. Szkieł

    Pewnie wygra polski szmelc z Radomia. Całe szczęście, że do służby mam Glocka 17 który w opinie zdecydowanej większości policjantów jest zdecydowanie lepszy od p99. Pamiętam jak kolega dostał nowego p99 i poszliśmy na strzelnicę, przy 3 strzale został mu tylko szkielet kiedy zamek mu wyleciał (sic!). A najlepsze jest to, że Glock 17 kosztuje ok. 2500 zł. natomiast p99 ok. 3400 zł.w cenie detalicznej. Także jeżeli mam kupować radomskie klamki tylko dlatego "bo polskie" to lepiej niech zamkną tą fabryką bo jakością nie dorastają do pięt niemieckim p99.

    1. GTS

      Popieram Szkieł'a w całej rozciągłości. Ciągle się mówi o wspieraniu polskiego przemysłu tymczasem jak tylko "polski przemysł" się dowiaduje że ma być polskie to "leci w ch..." i nic nie jest robione, nic nie jest opracowywane i wyciąga się stare plany z lat 70-80 i dorabia do tego "plastik" Wystarczy wziąć do ręki kilka pistoletów i "naszego" od razu wiadomo między czym jest konkurencja. Jakoś wychodzi, że czego nie tknie się pan Horst Wesp to to należy brać. Glock 17, SW M&P, Walher PPQ (z prawdziwego Walthera, niemiecki) lepsze i tańsze od czegokolwiek co nasi inżynierowie próbują zbudować. Zamiast dorabiać ideologie powinno się kupować najlepsze i tańsze za granicą a nie wspierać bumelantów i cwaniaków za 1/3 ceny więcej.

    2. Qba

      Sęk w tym, że P99 z Radomia kosztuje 1500 zł

  8. Misiek

    A co z MAG-iem??

    1. Qba

      Już dawno został zastąpiony PR-15 Ragun

  9. A_S

    Przeraża mnie wiara większości czytelników w treść materiałów marketingowych zachodnich producentów. Czy my zawsze nawet proce będziemy ściągać z zachodu żeby zakompleksionym zrobić dobrze, żeby nikt nigdy niczego u nas nie wyprodukował ?

    1. Szkieł

      A czy ty kolego kiedykolwiek strzelałeś z jakiejś broni? Dlaczego 9 na 10 instruktorów strzelania mówi, że glock jest lepszy, dlaczego w SPAPach zdecydowana większość ma Glocki? Nie masz pewnie nic wspólnego z Policją a się wypowiadasz. Kolega z roboty kupił sobie ostatnio Waltera niemieckiego i jakość wykonania widać na pierwszy rzut oka. Ja nie mówię żeby nie kupować czegoś polskiego ale niech to będzie bardzo dobry sprzęt a nie szmelc. Z takim podejściem to my nigdy nie zmusimy polskich firm do jakości.

  10. Morys

    Niestety nie ma szans na Glocka. Kolejny raz to samo :/

    1. tomaszek

      a co chciałbyś żeby ten glock był produkowany w Austrii? uważasz że mądrze byłoby zrezygnować z produkcji w kraju?

  11. hehe

    E nie ma jak to niezawodne p-64 we wojsku będą królować jeszcze lata tak jak betonowe łby.

    1. Sig Saurer

      Traktując P-64 jako broń alarmową to był świetny. Był też dobry do noszenia, niezbyt duży i niezbyt ciężki. Wartości bojowe chyba zbliżone do zera, no może do wykorzystania a barze piwnym.

  12. ito

    Jak dla mnie opisali glocka. Niezły wybór, a i cenę można dostać przyzwoitą.

    1. Szkieł

      Jak dla mnie to niestety przetarg jest ustawiony właśnie pod Radom. Tylko i wyłącznie Glock powinien być kupiony, lepszy i tańszy od p99.

  13. funkcjonariusz

    Tylko nie p99 błagam

  14. xx

    szwagier którego generała ma fabryczkę kabur?

  15. seymour

    Smith & Wesson M&P9

    1. Rafale

      Ruger SR9, Sphinx SDP

  16. Podbipięta

    Policja ma już na stanie ponad osiemdziesiąt tysięcy pistoletów na para.Większość to Waldki z Radomia.

  17. jaca

    zdaje sie ,że mamy nastepny shitt typu p83,zgroza , bez wiązki granatów nawet tego gówna do ręki brać nie wolno,a ja sie pytam ,czemu od razu zabijać ,czy ranić ,a paralizatory q-rwa gdzie?

    1. anty

      W UK psiarnia nie ma broni tylko paralizatory, a brudasy kopią ich po głowach, także wsadź sobie wiesz gdzie swój paralizator.

  18. ddt

    Taka specyfikacja, że może wygrać tylko P99.

    1. justice

      P99 to dobry pistolet. Strzelam nim i nic mu nie mogę zarzucić.

  19. Tyberios

    Jak to bez kabury i ładownicy? Co oni myślą że w kabury po Wanadach poupychają nowe?

  20. Lola

    I dobrze

  21. Doradca Sołtysa

    Ja bym sprawdził celność i przyznał za to 40% procent możliwych punktów. Niech dostawcy wystawią po 10 strzelców i policzymy strzelność dla 500 strzałów. Strzelanie tym samy egzemplarzem, żeby mógł się ,,zestarzeć". Za zacięcie punkty ujemne. No ale pewnie Policja wie lepiej, bo ja na co dzień nie strzelam...

  22. Sum

    Czy polski P99 ma szansę wygrania przetargu?

Reklama