Reklama

Siły zbrojne

Polacy ćwiczą kierowanie ogniem na Litwie

  • Fot. Tim Evanson / Flickr
    Fot. Tim Evanson / Flickr

Żołnierze 10. kompanii piechoty zmotoryzowanej z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu poligonowym Iron Sword-16, które prowadzone są na litewskim poligonie.

W ramach międzynarodowego ćwiczenia pk. "Iron Sword-16" w dniu 22 listopada 10. kompania piechoty zmotoryzowanej (10kpzmot) przeprowadziła ćwiczenia w kierowaniu ogniem. Zajęcia ogniowe miały na celu zintegrowanie systemu ognia plutonu, doskonalenie procedur wsparcia bezpośredniego z wykorzystaniem etatowego moździerza plutonu zmotoryzowanego LM-60.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, czynnikiem, który znacząco podnosi wartość szkolenia jest fakt, iż zajęcia odbywają się na nieznanym do tej pory dla żołnierzy terenie. Wymusza to zarówno od dowódców, jak i podwładnych umiejętność szybkiego dostosowania się do zmienniej sytuacji oraz podejmowania adekwatnych decyzji. 

Czytaj także: "Żelazny miecz" rusza na Litwie. 4 tys. żołnierzy, Rosomaki i niemieckie haubice

Porucznik Jakub Drenda stwierdza, iż ćwiczenia w kierowaniu ogniem są najwyższą i najtrudniejszą formą sprawdzenia umiejętności dowódców i podległych żołnierzy, łączą w sobie zarówno szkolenie ogniowe, jak i taktyczne. 

Zajęcia zakończyły się znaczącym podniesieniem umiejętności dowódców plutonów w kierowaniu ogniem, a sekcji wsparcia w bezpośredniej obsłudze moździerza oraz wszystkich wymaganych czynności w prowadzeniu celnego ognia. 

Podczas ćwiczenia Iron Sword 16 szkolą się żołnierzy z Estonii, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Łotwy, Polski, Luksemburga, Rumunii, Słowenii, Niemiec i Litwy. Około 4 tysięcy personelu wojskowego z 11 sojuszników z NATO zaplanowane mają szkolenie m.in. w wykonaniu operacji obronnych i ofensywnych, wsparcia bojowego oraz innych zadań.

Czytaj także: Litwa: Rusza rozbudowa koszar dla batalionu NATO

Reklama

Komentarze

    Reklama