Siły zbrojne
Pół miliarda na modernizację elektronicznej ochrony F-15
Amerykański Departament Obrony zawarł z firmą Boeing kontrakt na przeprowadzenie prac rozwojowo-wdrożeniowych komponentów lotniczego systemu walki radioelektronicznej EPAWSS dla myśliwców przewagi powietrznej F-15 Eagle. Umowa, opiewająca na kwotę ponad 478 mln USD, zakłada wyposażenie maszyn sił powietrznych USA w najnowszej generacji cyfrową technologię przetrwania na polu walki.
Umowa podpisana przez Pentagon z koncernem Boeing w dniu 3 listopada br. jest elementem szerszego programu modernizacji i dostosowania amerykańskiej floty myśliwców F-15C i F-15E Eagle do potrzeb wydłużonej służby w siłach powietrznych. W praktyce oznacza to wyposażenie ponad 400 egzemplarzy samolotów F-15 w nową dedykowaną technologię walki radioelektronicznej EPAWSS (Eagle Passive/Active Warning and Survivability System).
Kontrakt ma zostać zrealizowany do końca sierpnia 2020 roku za cenę ponad 478 mln USD. W tym czasie będą prowadzone zarówno prace rozwojowo-wdrożeniowe, jak i testowanie oraz pełna integracja gotowych komponentów systemu. Dotyczy on realizacji fazy Engineering and Manufacturing Development (EMD), a więc prac rozwojowych bezpośrednio poprzedzających skierowanie do produkcji seryjnej.
Czytaj więcej: 42 lata Orła. F-15 Eagle w powietrzu od 1972 roku
Aktualna umowa pozostaje w bezpośredniej relacji do naboru ofert przeprowadzonego w 2015 roku, w ramach którego wyłoniono firmę Boeing jako głównego wykonawcę zlecenia w programie EPAWSS. Podwykonawcą odpowiedzialnym za stronę techniczną realizacji projektu została wówczas spółka BAE Systems, zaangażowana już wcześniej w prace nad cyfrowym systemem ochrony radioelektronicznej myśliwców F-15. Doświadczenia na tym polu pozyskała przy okazji rozwoju technologii DEWS (Digital Electronic Warfare System). Począwszy od 2008 roku DEWS stał się pierwszą platformą walki radioelektronicznej nowego typu testowaną i użytkowaną na wspomnianych samolotach.
Technologię EPAWSS opracowano z myślą o wydatnym przedłużeniu żywotności myśliwców przewagi powietrznej F-15 Eagle, utrzymywanych w służbie już od ponad 40 lat. W zamyśle dowództwa sił powietrznych USA jest zapewnienie dalszej operacyjności tych samolotów co najmniej w perspektywie do 2040 roku. Nowy cyfrowy system ma zapewniać poziom technologii walki radioelektronicznej odpowiadający rozwiązaniom znanym z myśliwców 5. generacji, takich jak F-22 Raptor. Rozwijana wersja uchodzi aktualnie za najbardziej zaawansowaną w zakresie zakłócania, namierzania oraz wykrywania zagrożeń, umożliwiając m.in. wielozakresowe imitowanie celu i śledzenie w paśmie podczerwieni. Technologia obejmuje wykorzystanie zaawansowanych elektronicznych środków zakłócania i utrudnienia namierzania – w tym flar i wabików elektromagnetycznych – a także radarowych systemów ostrzegania oraz modułów geolokalizacji i rozpoznania sytuacyjnego w zakresie zagrożeń z ziemi i powietrza.