Reklama

Siły zbrojne

Pocisk AARGM przeciwko celom morskim

  • Image Credit: Industrial Research Institute for Automation and Measurements [PIAP]
    Image Credit: Industrial Research Institute for Automation and Measurements [PIAP]

Firma Orbital ATK poinformowała o udanym teście pocisku AGM-88E AARGM, w którym zniszczył on mobilny  cel morski. Próba pokazała skuteczność rakiety w misjach zwalczania wrogiej floty, a także sprawną współpracę wszystkich elementów pocisku po modyfikacji do standardu Block 1. 

Firma Orbital ATK poinformowała o udanym teście pocisku AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile), podczas którego zniszczył on mobilny cel morski. Próba została przeprowadzona przy współpracy z US Navy na poligonie Point Mugu w Kalifornii i była częścią programu modernizacji pocisku do standardu Block 1.

Rakieta AGM-88E została odpalona przez myśliwiec F/A-18F Super Hornet należący do US Navy. Pocisk AARGM z sukcesem wykrył, zlokalizował i zaatakował poruszający się cel morski korzystając z kombinacji pasywnej głowicy radiolokacyjnej i aktywnego radaru milimetrowego. Próba pokazała skuteczność rakiety w misjach zwalczania wrogiej floty, a także sprawną współpracę wszystkich elementów pocisku po modyfikacji do standardu Block 1.

Firma poinformowała również, że otrzymała od amerykańskiej marynarki wojennej zlecenie na dostawy czwartej partii rakiet AARGM za 119 mln USD i piątej za 141 mln USD. Kontrakt obejmuje AGM-88E wraz z pociskami szkolnymi dla US Navy, a także dla odbiorców zagranicznych: sił powietrznych Włoch oraz Australii.

AGM-88E AARGM  to ponaddźwiękowy pocisk rakietowy, przeznaczony przede wszystkim do niszczenia wrogich stacji radiolokacyjnych oraz innych celów w przypadku których kluczowa ma być szybkość ataku. Rakieta wykorzystuje elementy konstrukcyjne rakiet starszej generacji AGM-88 HARM, które z powodzeniem były wykorzystywane w wielu konfliktach zbrojnych od Pustynnej Burzy, przez naloty na Jugosławię, po interwencję NATO w Libii.  Rakieta AGM-88E AARGM powstała jako wspólny projekt US Navy i Włoskich Sił Powietrznych.

Pociski AARGM używane są przez US Navy oraz US Marine Corps i są zintegrowane z samolotami F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet i E/A-18G Growler. We włoskich siłach powietrznych ich pierwszymi nosicielami będą maszyny Tornado ECR, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej jest planowe na 2017 rok.

Rakiety AGM-88E są również kompatybilne z myśliwcami F-15, F-16 (wstępna integracja z F-16 przebiegła bez problemów technicznych) i F-35. W Polsce oferowane są jako uzbrojenie samolotów F-16C/D Block 52+, które nie dysponują obecnie rakietami przeciwradiolokacyjnymi.

(AH)

Czytaj więcej: AARGM - pocisk nie tylko przeciwradiolokacyjny

Reklama

Komentarze (1)

  1. realista

    Kuter patrolowy to max co można tym zneutralizować ...

    1. skiud

      Dlatego w MW mają racje bytu tylko większe jednostki typu korweta, fregata dysponujące odpowiednimi środkami samoobrony. Argumenty wszystkich znawców, że Polska flota powinna dysponować dziesiątkami kryp wielkości Tarantul, lub Piorunów, a nawet Visby, zostały dawno zweryfikowane negatywnie w konfliktach od Wojny 6-dniowej do teraz..

    2. Dominiques

      Zneutralizować można tym wszystko. Rakieta uderza w systemy radiolokacyjne. Z Fregaty pozostanie ,,barka artyleryjska''

Reklama