Polityka obronna
Płk Pawlikowski: 800 funkcjonariuszy BOR zabezpieczy wizytę papieża
Szef BOR płk Andrzej Pawlikowski przyznał, że papież Franciszek charakteryzuje się dużą otwartością w kontaktach z pielgrzymami. Oznacza to, że metody jego ochrony będą wymagały od BOR większego zaangażowania sił i środków.
Nie chciał ujawnić szczegółów, m.in. tego czy ojciec święty prosił o zrezygnowanie z opancerzonego pojazdu. Dodał, że BOR jest przygotowany i ma w tym zakresie duże doświadczenie. "Zabezpieczaliśmy wiele pielgrzymek papieży. Ojciec święty Franciszek jest osobą otwartą, wychodzącą naprzeciw ludzi. Tutaj te metody będą wymagały od nas większego zaangażowania sił i środków" – powiedział. Dodał, że w zabezpieczeniu wizyty papieża i towarzyszących mu osób weźmie udział 800 funkcjonariuszy BOR.
W odprawie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, wziął udział m.in. minister SWiA Mariusz Błaszczak, szefowie: policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, BOR – płk Andrzej Pawlikowski, Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski i wiceszef Straży Granicznej gen. bryg. Jacek Bajger oraz szefowie podoperacji: w Krakowie wiceszef tamtejszej policji insp. Paweł Dzierżak i na Śląsku – wicekomendant śląskiej policji insp. Roman Rabsztyn.
Szymczyk poinformował, że w Polsce jest już 51 tys. pielgrzymów, a kolejne 9 tys. ma dojechać w czwartek. Jak dodał, w środę w całym kraju odbyło się 89 imprez związanych z ŚDM, w których uczestniczyło 44 tys. pielgrzymów. "Na dzisiaj zaplanowano 230 imprez w kraju, z czego największy będzie koncert w Warszawie. Spodziewany się na nim około 40 tys. osób" - powiedział nadinsp. Szymczyk.
Z kolein minister Błaszczak zapewnił, że służby przygotowane do Światowych Dni Młodzieży. Poinformował, że wydarzenie zabezpieczać będzie 38 tys. funkcjonariuszy różnych służb.
Czytaj więcej: Brzegi gotowe na ŚDM? Błaszczak: Spełnione wszystkie normy bezpieczeństwa
"Mamy odpowiednie narzędzia do tego; mamy ustawę antyterrorystyczną. Przywróciliśmy tymczasową kontrolę na granicach. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami" – powiedział Błaszczak. Jak zaznaczył, jest przekonany, że "to będzie bardzo ważne wydarzenie dla Polski, że pielgrzymi z całego świata będą wzbogaceni o nowe doświadczenia, związane m.in. z gościnnością Polski".
Bezpieczeństwo na granicy
Według najnowszych danych SG od przywrócenia tymczasowej kontroli na polskich granicach z innymi krajami Unii Europejskiej - od 4 lipca - zatrzymano ponad 160 osób.
"Są to osoby które figurują w bazach poszukiwawczych unijnych, w bazach SIS, są poszukiwane listami gończymi przez nasze prokuratury, oraz osoby podlegające Europejskiemu Nakazowi Aresztowania" – mówił Bajger. Wyjaśnił, że SG zatrzymując cudzoziemca, bada "jego historie migracyjną, tytuły pobytowe, historie kryminalną i zagrożenie terrorystycznych".
Wiceszef SG zapewnił, że wśród zatrzymanych do tej pory nie było osób związanych z zagrożeniem terrorystycznym. Dodał, że większość z nich stanowili cudzoziemcy, ponad 20 proc. – Polacy.
Dodał, że w związku z ŚDM wydano 14,3 tys. wiz. Z pasów odpraw na przejściach granicznych tylko w środę skorzystało ok. 7 tys. pielgrzymów. Odprawa odbywa się w Centrum Dowodzenia Policji, które zaczęło działać trzeciego lipca, na tydzień przed warszawskim szczytem NATO. To stąd mają być koordynowane i nadzorowane działania służb związane z zabezpieczeniem ŚDM. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za operacje jest zastępca szefa policji insp. Jan Lach. Sztaby utworzone zostały też w komendach wojewódzkich: małopolskiej i śląskie – gdzie będą odbywać się uroczystości.
W Centrum pracuje ponad 100 funkcjonariuszy - z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW. Większość załogi stanowią policjanci z różnych pionów i różnych województw. Swoich przedstawicieli w Centrum ma też Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu a także formacje, które nie podlegają MSWiA - m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team - przy.red.) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną. Po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012.
Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych; centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną.