Płk Grzegorz Grodzki nowym dowódcą 6. Brygady Powietrznodesantowej

18 listopada 2019, 16:34
02
Płk Grzegorz Grodzki (z prawej), w okresie gdy zastępował dowódcę brygady (2017 r.) / Fot. Kamila Krukowska / 16bpd.wp.mil.pl
Reklama

Płk Grzegorz Grodzki objął w poniedziałek obowiązki dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej. Jego poprzednik na tym stanowisku gen. bryg. Szymon Koziatek awansował – będzie szefem Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Podczas uroczystego apelu, w którym uczestniczyli m.in. wiceminister obrony narodowej Marek Łapiński oraz zastępca Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. dyw. pilot Jan Śliwka, minutą ciszy uczczono pamięć trzech saperów z batalionu powietrznodesantowego z Gliwic, którzy na początku października zginęli podczas unieszkodliwiania niewybuchów w lasach między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską.

Dziś żołnierze żegnają i witają swojego dowódcę, to znacząca chwila, bo dowódca to osoba, która ma największy wpływ na kurs, jaki obiera dowodzona jednostka (gen. Koziatek - przyp. red.) dał się poznać jako sprawny organizator oraz pełen entuzjazmu dowódca.Przekonałem się o tym, kiedy byłem odpowiedzialny za zespół przygotowujący Grupę Bojową Unii Europejskiej. Głównym związkiem taktycznym, na którego barkach spoczywało zadanie była 6. Brygada Powietrznodesantowa. Za to panie generale dziękuję

Gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Dodał, że nowy dowódca – płk. Grodzki – nie jest obcy Brygadzie, a od ukończenia szkoły oficerskiej przechodził przez kolejne szczeble dowodzenia, przeplatając je edukacją w uczelniach polskich i zagranicznych. "Oczekuję utrzymania wysoko poprzeczki w Brygadzie" – mówił gen. Śliwka.

image
Szkolenie jednostek 6 BPD oddziałami powietrznodesantowymi z Czech, Holandii, Niemiec i Kanady, lipiec 2019 r. / Fot. B.Sulik

Wiceszef MON Marek Łapiński odczytał list ministra Mariusza Błaszczaka, w którym szef MON podkreślił, że 6. Brygada Powietrznodesantowa jest formacją wyjątkową, "awangardą naszego wojska wykonującą najtrudniejsze i najbardziej odpowiedzialne zadania", a poprzez to budowana jest pozycja polskiego wojska wśród sojuszników. "Z tego powodu dowodzenie Brygadą jest zadaniem dla najlepszych, wymaga nie tylko profesjonalizmu i wiedzy wojskowej, ale też wyobraźni, talentów organizacyjnych i doświadczenia praktycznego" – napisał minister Błaszczak, podkreślając że te cechy mają zarówno odchodzący, jak i nowy dowódca jednostki.

image
Płk Grzegorz Grodzki (z lewej), wizytuje jednostki po szkoleniu zgrywającym na Ukrainie (2016 r.) / Fot. Kamila Krukowska / 16bpd.wp.mil.pl

Odchodzący po 17 miesiącach służby na stanowisku dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Szymon Koziatek dziękował żołnierzom i pracownikom za "zaszczyt wspólnej służby". "To były najlepsze lata" – mówił.

Płk Grodzki powiedział, że będzie starał się nie tylko "godnie kontynuować i twórczo pomnażać dorobek poprzedników, ale również otwierać Brygadę na nowe doświadczenia i wyzwania, poszukując lepszych metod prowadzenia działań i szkolenia". "Tempo w Brygadzie na pewno nie spadnie" – zapewnił.

image
Szkolenie jednostek 6 BPD oddziałami powietrznodesantowymi z Czech, Holandii, Niemiec i Kanady, lipiec 2019 r. / Fot. B.Sulik

Płk Grodzki urodził się w 1970 r. w Tomaszowie Mazowieckim. W 1994 r. ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. W swojej służbie zajmował różne stanowiska dowódcze i sztabowe, m.in. dowódcy plutonu, szwadronu, szefa sekcji operacyjnej, specjalisty w Szefostwie Wojsk Aeromobilnych.  W przeszłości był związany z 6. Brygadą Powietrznodesantową, w której był dowódcą batalionu, szefem szkolenia i zastępcą dowódcy Brygady. Uczestniczył w misjach zagranicznych poza granicami kraju, w Bośni i Hercegowinie oraz dwukrotnie w Afganistanie. Ukończył wiele szkoleń i kursów krajowych oraz zagranicznych. Jest absolwentem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Akademii Obrony Narodowej, Akademii Obrony NATO w Rzymie, Akademii Dowódczo Sztabowej Wojsk Lądowych Leavenworth w USA, a w 2019 r. ukończył studia podyplomowe w US Army War College. Jest żonaty, ma córkę i dwóch synów.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
out
środa, 3 listopada 2021, 21:01

Czy to prawda,ze ten gostek zabronil emerytom wojskowym miedzy innymi 6BDSz korzystania z basenu garnizonowego!?

ASX
piątek, 29 listopada 2019, 16:33

Czy to ten sam oficer, który służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej? Pytam, bo wydaje mi się, że skądś kojarzę tego jegomościa.

qwe
wtorek, 3 marca 2020, 06:15

Tak to gwiazda serialu.

46
środa, 20 listopada 2019, 23:00

Czy ten dowódca skacze z brygadą , czy też będzie wstyd jak na ćwiczeniach pod Toruniem?

krakauer
wtorek, 19 listopada 2019, 11:09

W tych koszarach na pierwszym zdjęciu, to za Sanacji służył mój dziadek. I chyba wtedy ostatni raz były tynkowane...

Eror
poniedziałek, 18 listopada 2019, 22:21

To jest brygada!! Sluzylem lato 98-99 rozpoznanie ;)

Andrzej
środa, 20 listopada 2019, 16:59

Ja służyłem w JW1139 Kraków Rząska w latach 88-90 (wiosna). Pozdrawiam

Jerzy
wtorek, 19 listopada 2019, 09:00

Licytujemy się ?? A ja 88-90

Kris
wtorek, 19 listopada 2019, 21:20

Najlepszy rocznik.....pod warunkiem że jesienny pobór.... Ostatni 2 letni

Janusz
poniedziałek, 18 listopada 2019, 20:57

Życzę powodzenia w dowodzeniu Brygadą.

blackout
poniedziałek, 18 listopada 2019, 19:29

Mogli by zmienić tą obrzydliwą Wz na inny kamuflaż..

Marek1
poniedziałek, 18 listopada 2019, 17:58

Mam nadzieję, że Pan Pułkownik nadal SKACZE zamiast dawać wozić się śmigłowcem /samolotem jak poniektórzy d-cy.

Tweets Defence24