Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. NATO

PIT-RADWAR wesprze Wojsko Polskie w systemie AGS

NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency (NAGSMA), departament NATO odpowiedzialny za program Alliance Ground  Surveillance (AGS), podpisał z wchodzącą w skład Grupy PGZ spółką PIT-RADWAR umowę na zaprojektowanie i utworzenie dostępu do uzyskanych danych dla uczestników programu. Wartość kontraktu to ponad 45 milionów złotych (10 mln 650 tys. euro).

Jak podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa, program AGS to jeden z elementów rozwijanej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego struktury wczesnego ostrzegania. Jest on uzupełnieniem m.in. dla działania systemu AWACS (ang. Airborne Warning and Control System) realizowanego z wykorzystaniem samolotów E-3 Sentry.

System AGS będzie opierał się na pięciu bezzałogowych statkach powietrznych (BSP) RQ-4 Global Hawk wyposażonych w głowice optoelektroniczne do prowadzenia obserwacji ziemi. Rozpoznanie prowadzone z powietrza umożliwi sprawne śledzenie ruchu i koncentracji wojsk w celu wczesnego wykrycia zamiarów potencjalnego nieprzyjaciela. Uzyskane przez BSP dane będą wysyłane w czasie rzeczywistym do głównej bazy programu we Włoszech, sojuszniczych baz operacyjnych oraz narodowych systemów bezpieczeństwa, odpowiadających za rozpoznanie i dowodzenie.

PIT-RADWAR AGS
Fot. PGZ

Według przedstawicieli PGZ, udział w programie powiązany jest z uzyskaniem korzyści dla polskiego przemysłu obronnego. Wchodząca w skład Grupy PGZ spółka PIT-RADWAR S.A. z Warszawy będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie systemu umożliwiającego dostęp do uzyskiwanych danych dla państw należących do programu AGS oraz sojuszników NATO we współpracy z głównym wykonawcą Programu AGS – Northrop Grumman Corp.

Utworzenie systemu, który w sprawny sposób pozwoli na dostęp do danych AGS, to kluczowy etap w dążeniu do uzyskania przez cały ten program pełnej gotowości operacyjnej. (...) Utworzenie systemu, który w sprawny sposób pozwoli na dostęp do danych AGS, to kluczowy etap w dążeniu do uzyskania przez cały ten program pełnej gotowości operacyjnej. Fakt, że spółka z Grupy PGZ uczestniczy w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, jest bardzo ważny z punktu widzenia naszego członkostwa i zobowiązań w ramach NATO. Kompetencje, które uzyskamy przy pracy nad tym systemem, pozwolą nam na dalsze rozwijanie potencjału PIT-RADWAR w zakresie rozwiązań C4ISR.

Członek zarządu PGZ S.A. Adam Lesiński

AGS CSOP ma zapewnić  „narodowemu klientowi” możliwość zdalnego wykorzystania podstawowych danych gromadzonych przez system AGS dot. celów naziemnych dla wypracowania nowych produktów informacyjnych zwiększających świadomość sytuacyjną. Zobrazowanie danych z AGS będzie realizowane na przenośnym sprzęcie komputerowym tzw. „CSOP Client” via CSOP Server. „CSOP Serwer” ma zapewnić funkcje administracyjne, a klientom możliwość bezpiecznego dostępu oraz przekazywania informacji niejawnych na niezabezpieczonych połączeniach sieciowych.  

"Zadanie, które NAGSMA zleciła PIT-RADWAR, jest kluczowe dla uzyskania pełnej zdolności operacyjnej systemu jako całości" - informuje PGZ. Dodaje również, że wartość kontraktu to ponad 45 milionów złotych, czyli 10 mln 650 tys. euro. Czas realizacji projektu planowany jest na 33 miesiące. 

Program AGS w konkretny sposób prowadzi do spełnienia ambicji NATO ku posiadaniu mechanizmów wspólnego rozpoznania wywiadowczego.

NAGSMA General Manager, Jim Edge

Drugim biorącym udział w projekcie podmiotem z Polski jest Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, który wspiera spółki z Grupy PGZ na polu rozwoju systemów wymiany informacji, bezzałogowych statków powietrznych i rozwiązań dla platform lotniczych. Podczas targów MSPO 2017 agencja NAGSMA zawarła z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych trzyletnią umowę dotyczącą programu NATO AGS Battle Laboratory Capability Phase.

Czytaj więcej: MSPO 2017: ITWL w programie rozpoznawczym NATO

Udział Polski w programie AGS umożliwi uzyskanie dostępu do danych rozpoznawczych pozyskiwanych przez BSP szczebla strategicznego oraz sprawowanie nadzoru nad granicami wschodniej flanki NATO. System AGS stanowił będzie uzupełnienie systemów rozpoznawczych Sił Zbrojnych RP.

AGS jest nadzorowane przez NATO, dlatego decyzje o jego zaangażowaniu podejmuje Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie w oparciu o procedury Paktu Północnoatlantyckiego. Polska uczestniczy w programie AGS od 2009 r., w program zaangażowane są również Bułgaria, Rumunia, Czechy, Dania, Niemcy, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Luksemburg, Norwegia, oraz Stany Zjednoczone.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. polak mały

    Niewiele zrozumiałem z tego tekstu. Przede wszystkim brak wyjaśnienia po co w ogóle ten system AGS jest potrzebny, skoro Global Hawki od dawna mają już wdrożony i działający system przekazywania informacji. Co prawda działa w USA, ale działa, po co wymyślać koło? Poza tym przydałyby się jakieś informacje o możliwościach Globak Hawka w wersji dla NATO- mogę się mylić, ale zdaje się, że oprócz rozpoznania optycznego, na pokładzie jest zaawansowany radar, no i jak to się ma do zasobników rozpoznawczych naszych F16.

    1. bender

      Podstawowym zadaniem zasobnika Sniper jest wskazywanie i wybor celow naziemnych oraz naprowadzanie na cel uzbrojenia kierowanego w kazdych warunkach pogodowych (masz tam kamere swiatla widzialnego, kamere termalna i znacznik laserowy), a rola Global Hawka jest dozor przestrzeni powietrznej i rozpoznanie sytuacji naziemnej. Bezzalogowiec lata wyzej niz F-16, oferuje znacznie wieksza dlugotrwalosc lotu (30+ godzin) oraz wiekszy zasieg swoich sensorow, co nie powinno dziwic jesli porownac mase Snipera (okolo 200 kg) z masa sensorow bezzalogowca (ponad 1300 kg).

    2. MasterChief

      W tej wersji dla NATO nie ma rozpoznania obrazowego - jest jedynie radar SAR. Do naszych zasobników ma się tak, jak NATO'wskie AWACS'y do polskich samolotów tego typu - czyli nijak. AGS ma wspierać operacje NATO, a narodowe systemy rozpoznania będą go wspierać danymi.

  2. Harry

    PIT-RADWAR powinien zacząć przygotowywać projekt LOARY 2 jako następcę BIAŁEJ.

Reklama