Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
PIT-RADWAR dostawcą lamp mikrofalowych dla polskiej armii
Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-RADWAR S.A. zawarła umowę na dostawę lamp mikrofalowych do sprzętu radiolokacyjnego i dowodzenia OPL. Potwierdzono w ten sposób, że polski przemysł może bez problemów zabezpieczyć potrzeby polskich sił zbrojnych jeżeli chodzi o technikę mikrofalową.
Umowa podpisana przez przedstawicieli spółki PIT-RADWAR S.A. oraz 12. Wojskowego Oddziału Gospodarczego dotyczy dostawy lamp z falą bieżącą oraz wzmacniaczy półprzewodnikowych dla sprzętu radiolokacyjnego i dowodzenia OPL. Kontrakt o wartości blisko 6 mln zł brutto ma być zrealizowany do końca listopada 2020 roku.
Zamówione przez siły zbrojne podzespoły mają być dostarczone przede wszystkim przez Oddział Wrocław spółki PIT-RADWAR S.A. Oddział ten jest uznanym polskim producentem lamp z falą bieżącą, przekaźników i czujników kontaktronowych, półprzewodnikowych wzmacniaczy i transceiverów, półprzewodnikowych wzmacniaczy zastępujących lampy z falą bieżącą, stopni wejściowych odbiorników mikrofalowych, generatorów i heterodyn mikrofalowych, mikrofalowych układów hybrydowych, a także odbiorników ostrzegających o promieniowaniu radarowym oraz urządzeń wsparcia i rozpoznania na platformy lądowe, wodne i powietrzne. Wszystkie te podzespoły zostały zresztą opracowane przez kadrę inżynierską spółki PIT-RADWAR S.A.
Oddział Wrocław PIT-RADWAR S.A. jest to bowiem zakład z wieloletnią tradycją, który powstał z połączenia Oddziału Wrocławskiego PIT S.A. z Przedsiębiorstwem Produkcyjnym Podzespołów Elektronicznych DOLAM S.A. W zakładach tych pracuje obecnie 140 osób (w tym wielu wysoko kwalifikowanych inżynierów, specjalistów techniki mikrofalowej i elektroników).
Podzespoły produkowane przez Oddział Wrocław PIT-RADWAR S.A. są na tyle unikalne, że wzbudzają zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą (są dostarczane np. dla brytyjskiej firmy Thorn Electrical Industries Limited oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN).
Sukces jest tym większy, że produkcja lamp mikrofalowych jest bardzo trudna oraz kosztowna i by ona była w ogóle możliwa Oddział Wrocław, mając od 1996 roku Świadectwa Czystszej Produkcji, musiał podporządkować się zaleceniom dyrektyw: RoHS (Restriction of Hazardous Substances) o wykorzystaniu niebezpiecznych substancji, oraz WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) o wykorzystaniu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Przypomnijmy, że lampy mikrofalowe są przede wszystkim głównym elementem wzmacniaczy i nadajników urządzeń radiolokacyjnych pracujących w paśmie wysokich częstotliwości (mikrofal). Do tego typu podzespołów zalicza się również wykorzystywane m.in w wojskowych radarach lampy z falą bieżącą, które mogą być wykorzystywane zarówno jako wzmacniacze, jak również jako lampy generacyjne w impulsowych układach radiolokacyjnych.
W ofercie Oddziału Wrocław PIT-RADWAR S.A. są lampy z falą bieżącą przeznaczone do pracy ciągłej oraz impulsowej (na pasmo L, C i S).
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie