Reklama

Siły zbrojne

PiS odpiera zarzuty ws. Caracali. Kukiz'15 za powołaniem komisji śledczej

Fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC 3.0.
Fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC 3.0.

W odniesieniu do planów PO związanych z kontrolą postępowania na śmigłowce wielozadaniowe Michał Jach, poseł PiS i szef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej stwierdził: „Platforma Obywatelska robi awanturę za awanturą w sposób uwłaczający godności Sejmu”. W czwartek wiceszef klubu Kukiz’15 Marek Jakubiak powiedział z kolei, że jego ugrupowanie poprze wniosek PO o powołanie komisji śledczej ws. Caracali. Jego zdaniem „Sejm ma prawo do rozliczania różnego rodzaju nieścisłości czy wad prawnych”. 

Jakubiak był pytany w TVN24, czy klub Kukiz'15 poprze wniosek Platformy Obywatelskiej o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce Caracal dla wojska. "Oczywiście, że poprzemy (...). Uważam, że tak jak obywatele mają prawo do nadzoru nad państwem, tak i Sejm ma prawo do rozliczania czy też objawiania różnego rodzaju nieścisłości, czy też wad prawnych" - powiedział poseł.

PO chce, by premier Beata Szydło przedstawiła w Sejmie informację nt. przetargu na śmigłowce i zakończenia rozmów ws. zakupu Caracali. Domaga się też prac nad wnioskiem o powołanie komisji śledczej w tej sprawie. We wtorek do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry PO wystosowała pismo z prośbą o objęcie specjalnym nadzorem śledztwa, które ma wyjaśnić wszelkie okoliczności związane z postępowaniem przetargowym na zakup helikopterów dla wojska, w tym m.in. ewentualną rolę dr. Wacława Berczyńskiego.

Śledztwo w sprawie przetargu od października 2016 r. prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Od listopada zeszłego roku jest ono objęte nadzorem departamentu ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Jakubiak został również spytany, czy będzie kandydatem Kukiz'15 w wyborach na prezydenta Warszawy. "Nie sadzę" - odparł. "Wiem, że moje nazwisko pada, natomiast ja stosowną deklarację Pawłowi Kukizowi złożyłem już dużo wcześniej" - oświadczył. Dodał, że "bardzo prawdopodobnym" kandydatem jest wicemarszałek Sejmu z klubu Kukiz'15 Stanisław Tyszka.

Rola dr. Wacława Berczyńskiego w rezygnacji rządu z kontraktu na Caracale oraz ewentualne nadużycia przy transporcie VIP-ów - m.in. tym sprawom miałyby przyjrzeć się dwa zespoły PO, które spróbują na własną rękę przeprowadzić kontrolę w MON i podległych mu instytucjach. Posłowie PO planują na bieżąco dzielić się z opinią publiczną zdobytymi informacjami; nie wykluczają przy tym zawiadomień do prokuratury. O planach Platformy powołania zespołów napisała też w środę "Rzeczpospolita".

"Platforma robi awanturę za awanturą w sposób uwłaczający godności Sejmu, politykom PO nie chodzi o wyjaśnienie jakiegokolwiek problemu, oni awanturują się o sprawy, które dawno zostały wyjaśnione" - powiedział w środę PAP Michał Jach.

Jak dodał, skandal z Caracalami miał miejsce, ale w kontekście wyboru Caracali przez Platformę. "Chcę przypomnieć, że na drugi dzień o wyborze Caracala na śmigłowiec dla sił zbrojnych, to było w kwietniu 2015 roku, były premier Jerzy Buzek, ważny polityk PO, stwierdził, że to jest decyzja skandaliczna. A teraz Platforma usiłuje tutaj szukać dziury w całym" - podkreślił poseł PiS. "To wielka hucpa i odwracanie kota ogonem" - ocenił Jach.

Jak donosi "Rzeczpospolita" w artykule "MON pod lupą PO", w pierwszej połowie maja posłowie PO mają wkroczyć do resortu Antoniego Macierewicza, a także m.in. Żandarmerii Wojskowej i Inspektoratu Sił Powietrznych. Według posłów PO, wejście do MON umożliwia im art. 20 ustawy o wykonywania mandatu posła i senatora, który mówi, że parlamentarzysta "ma prawo podjąć - w wykonywaniu swoich obowiązków poselskich lub senatorskich - interwencję w organie administracji rządowej".

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

 1. Bono

  Tyle bylo wPiSow na temat lapowek za Caracale a teraz nie chca komisji sledczej? Dziwne.

 2. Rezerwista

  ja bym włączył przetarg na robot rozpoznawczy pk:"tarantula" jak najpierw wymagano maszt ruchomy z kamerą i taki robot wykonało PIAP a potem zmieniono wymagania że nie musi być ruchomy i wygrała firma z Izraela z robotem na papierze bo dała oferte o 1mln tańszą od PIAP z gotowym robotem!!! to dzieło Mroczka i Siemoniaka!!niech PO najpierw to wyjaśni polakom a dopiero karakale!!!

 3. S

  Skandal to byl caly prEtarg I cena!

  1. Boczek

   ...bo był transparenty i otrzymaliśmy najniższą cenę na świecie?

  2. konik

   No tak bo cena BH czy AW149 była tak niska, że ocierała się wręcz o dumping.... ludzie włączcie wreszcie myślenie

 4. ppp

  Caracal pewnie wejdzie do gry, ale nie za 13 mld tylko za 20...., a różnice niech pokryje Macierewicz i Berczyński

Reklama