Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy tysiąc karabinków Grot dostarczony [Defence24 TV]

 • Ilustracja: JAXA
  Ilustracja: JAXA

Fabryka Broni Łucznik zakończyła dostawę tysiąca 5,56-mm karabinków Grot C16 FBM1 które w 2017 roku miały trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to część wieloletniego kontraktu, zgodnie z którym w 2018 roku wojsko otrzyma ponad 17 tys. egzemplarzy tej nowoczesnej broni. Łącznie zakontraktowano 53 tys. karabinków na lat 2017-2020. 

15 grudnia Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu opuściła ostatni partia z zamówienia na tysiąc 5,56-mm karabinków Grot C16 FBM1 dla Wojsk Obrony Terytorialnej, które miały zostać dostarczone w bieżącym roku. Broń trafiła do podległego 3. Regionalnej Bazie Logistycznej Składu Regny, z którego zostanie rozdysponowana do pododdziałów 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Groty mają również trafić do dwóch brygad formowanych w województwie mazowieckim.

Broń opuściła radomskie zakłady zapakowana w skrzynie zawierające po 10 kompletów. Na każdy z ich składa się oprócz karabinka Grot C16 FBM1 m. in. instrukcja, bagnet, pas nośny i 8 magazynków. Obecnie stosowane są dostępne na rynku magazynki stalowe o pojemności 30 naboi, jednak na początku przyszłego roku zakończą się badania magazynków z Fabryki Broni. Są to zgodne ze standardem M4/AR-15 magazynki wykonane z tworzywa stosowanego obecnie w magazynkach do karabinków wz. 96 Beryl.

W przyszłym roku Fabryka Broni będzie realizować znacznie większe zamówienie na karabinki Grot, które opiewa na 17 tys. kompletów. Jest to możliwe dzięki inwestycji ponad 90 mln zł w nowe maszyny i urządzenia sterowane numerycznie. Będą one wykorzystywane do dalszego zwiększenia produkcji wszystkich rodzajów broni wytwarzanej w Fabryce Broni.

Karabinek Grot C16 FBM1 i pistolet PR-15 Ragun. Fot. J.Sabak

Jeśli chodzi o karabinki Grot, to od lipca przyszłego roku będą one wytwarzane w wersji C16 FBM2, a więc zmodyfikowanej na podstawie doświadczeń użytkowników pierwszego wariantu. W marcu 2018 roku zakończy się zbieranie uwag wynikających z użytkowania wersji C16 FBM1, które zostaną wykorzystane w opracowaniu zmian.

Na przyszły rok zaplanowano również zakończenie wdrożenia 40mm granatnika podwieszanego dla karabinka Grot, co otworzy możliwość zamówienia przez wojsko karabinków-granatników systemu MSBS. Jest to o tyle istotne, że w każdej 12-osobowej drużynie WOT znajduje się 2 żołnierzy uzbrojonych w granatniki podwieszane. 

W przyszłym roku, w ramach II etapu programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan mają rozpocząć się badania prototypów kolejnych wersji broni rodziny MSBS: subkarabinka, karabinka wyborowego i karabinu maszynowego w układzie klasycznym oraz bezkolbowym jak również bezkolbowego karabinka podstawowego Grot B.

Reklama

Komentarze (26)

 1. artur

  HK to nie jest

  1. Aro

   no to żeś błysnął, nic poza HK nie jest HK, i co z tego? jak zamkniesz swoją fabrykę podstawowego typu uzbrojenia to jaką masz pewność że w razie czego ktoś by ci te HK sprzedał?

 2. Podlaski dzik

  Czy ktoś wie dlaczego seryjnie montuje się takie krótkie szyny montażowe na bokach i na dole????

  1. Mmx

   Łoże jest w systemie m-lok więc te krótkie szyny można montować w dowolnym miejscu. Tym samym nie muszą być długie, a to z kolei zmniejsza masę. Dolna jak sądzę pod bipod/uchwyt, boczną na latarkę.

  2. zły

   Na zdjęciu masz jednego MSBS z krótką i drugiego z długą szyną. Jaką się przykręci zależy od potrzeb.

 3. tak tylko...

  Polacy mają chyba duży sentyment do broni, Kiedy mieliśmy takie możliwości, zawsze dbaliśmy o to by była pierwszej jakości, zapewniając nam zwycięstwa na polach bitew. Potem kiedy już walczyliśmy tylko o odzyskanie utraconej wolności broni nam zawsze brakowało. Dlatego ją cenimy i szanujemy, bo zawsze ceni i szanuje się to czego jest brak Jak dla mnie MSBS jest pierwszą wiosenną jaskółką. To bardzo cieszy, bardzo...

  1. mała smuta

   Raczej nie, wręcz wydaje mi się, że niestety powszechny wśród Polaków jest strach i pogarda dla broni zwłaszcza palnej.

  2. Auslander

   Dokladnie ja mam juz kapital na pierwsza cywilna wersje ;) . Wiadomo piewsza milosc do AKSu74 ale MSBS to bedzie moja pierwsza polska dziewczyna :-E.

 4. Z

  No nowosc, ze hej. Niejaki Pan Eugeniusz Stoner opracowal ten typ broni na poczatku lat 60-tych ! Wdrozono do produkcji w 1963. Od tego czasu powstaly dziesiatki (a raczej setki) wersji, kopii i podrob. Ot kolejna kopia wykonana w warsztacie Radom. Ale zadecie jest. Partia sie cieszy, pisac jest o czym, nagrody i premie sie sypia ... A to nadal tylko stary AR-15

  1. zły

   MSBS i AR-15 mają konstrukcyjnie tyle wspólnego, że mają ten sam kaliber. W MSBS gazy odprowadzane są na tłok a w AR-15 bezpośrednio na suwadło.

  2. Mmx

   Zupełnie inna konstrukcja zamka, układu gazowego, sprężyny powrotnej. Ma z AR15 tyle samo wspólnego co z AK.

 5. Rain

  Brawo brawo. A brena który kraja luski i pęka po wystrzelaniu szesnastu magazynków i tak nie kupimy, drodzy malkontenci.

  1. werte

   Nie kupi Polska to kupi Egipt, Pakistan i inni...

 6. darek

  Kolejność wyposażania wojska jest taka: najpierw wojska operacyjne a potem terytorialne o ile te drugie są potrzebne w aż takiej ilości.

  1. Extern

   Wojska operacyjne mają już karabinki na wyposażeniu a WOT nie. Jak damy teraz MSBSy wojskom operacyjnym to i tak zaraz podobnie jak Czesi ze swoim Brenem będziemy musieli je modernizować do jakiegoś tam MSBS II i narobimy jak wcześniej z Berylem kilka używanych jednocześnie odmian tej samej broni, to kłopotliwe. Jak WOTowi damy teraz wycofywane z jednostek operacyjnych Beryle to i tak za parę lat trzeba będzie te jednostki przezbrajać i przeszkalać na nową broń, nie ma to większego sensu.

 7. dumne lata 50-te

  Wspaniała manufaktura, a gdzieniegdzie super obrabiarki. Popatrzcie jak ręcznie jest robiona pasywacja albo puncowanie.

  1. JSM

   Dlatego ręcznie że wydział produkujący MSBS dopiero budują. Na linii do Beryla Grota nie zrobisz. A zaczęli budowę dopiero kiedy Antoni obiecał że kupi "ponad 53 tyś szt". Bez tego nikt nie da zadłużonej fabryce kredytów na rozbudowę. Proste? A jeśli nie rozumiesz to zapytaj PO-PSL dlaczego nie dali tego zlecenia np. 7 lat temu?

 8. Pewny

  Jestem zachwycony tą bronią...muszę ją mieć kiedy tylko wejdzie na rynek cywilny

  1. dhjk

   Prędzej będzie wojna i znajdziesz bez trudu.

 9. superglue

  zbroić się na potęgę, msbs-grot w każdym domu!

  1. dhjk

   Tak powinno być. No, powiedzmy w prawie każdym.

 10. axyz

  Karabinek nie przeszedł jeszcze pełnego cyklu badań i homologacji, a do tego posiada wady "wieku dziecięcego" [przełącznik ognia]. Wydaje mi się, że oddawanie w takim stanie broni w ręce niedoświadczonych żołnierzy z WOT, jest dosyć ryzykownym posunięciem...

  1. JSM

   Nie jesteś na bieżąco. Już przeszedł a artykuł mówi wyraźnie że to partia próbna FBM1 a docelowa będzie FBM2. I ten 1000 sztuk to jest właśnie ta ilość o której pisałem po MSPO 17. Antoni wcale nie zamówił "ponad 53 000" bo zwyczajnie nie mógł ze względu na brak "kwitów". Ale JW NIL jako zaopatrzenie sił specjalnych MOŻE zamówić cokolwiek byle w rozsądnej ilości. No i zamówili 1000 szt a minister obiecał zamówić resztę byle były kwity. Poza tym żadna fabryka nie podpisze kontraktu nie mając fizycznie możliwości jego realizacji. Teraz są wszystkie kwity a Radom dostał kredyt za który buduje nową halę gdzie na nowych maszynach będzie w stanie wyprodukować te 50 tyś karabinków. Sukces medialny był? Był. Karabinki będą? Będą. I w porzo.

 11. J.M.P.

  A ja ma pytanie czemu nikt nie myśli o promowaniu /budowaniu marki FB, jka to robią np. Czesi u nich w każdym modelu jest wskazana marka CZ. Kto na świecie zidentyfikuje że jakiś karabin Grot to jest produkcja FB. Już nie wspomnę że zmiana nazwy z MSBS była delikatnie mówić nieporozumieniem bo skoro już wydano tyle kasy na promocję MSBS i w mediach się to przyjęło to trzeba się było tego trzymać, a nie bawić się w pompatyczne patriotyczne nazewnictwa. Reasumując produkt powinien mieć FB w nazwie np FB MSBS numer wariantu/ wersji. Ale jak sie do wszystkiego miesza politykę i obsadza stanowiska ludźmi bez wiedzy i przygotowania to tak to wychodzi.

  1. ZZ

   >" już wydano tyle kasy na promocję MSBS" Ile, tak konkretnie?

  2. a

   Moim zdaniem, bardzo dobra propozycja.

  3. JSM

   Na promocję nazwy MSBS wydano ZERO złotych gdyż to nie nazwa produktu a PROJEKTU. Z zasady tymczasowa. Poza tym CAŁY ŚWIAT zna markę FB RADOM. Jedni kojarzą lepiej, inni gorzej ale znają. Nie znasz się na broni to się nie odzywaj bo tylko robisz zbędny zamęt.

 12. tyle

  Napiszcie coś o aferze, bo to chyba jest afera z 39 Honkerami za 60 mln zł. W internetach aż huczy.

  1. Prwny

   Taaa zapomniałeś tylko napisać co jest na tych honkerach zamontowane

 13. aster

  "Pakowanie karabinków GROT C16 FBM1 do specjalnych, zgrzewanych worków, zapewniających możliwość długotrwałego przechowywania" , nich pierw wyprodukuja kilkaset tysecy grotow , a potem mysla o dlugotrwalym przechowywaniu , bo cos mi sie wydale ze do 2025 bedziemy jeszcze urzywali beryli i pochodnycj kala w jednostkach ...

  1. ttt

   akurat ta folijka to VCI Vapor Corosion Inhibitators To Prevent Rust & Corrosion: i jest OK. ale brak okularow ochronnych (pan od pieca mial ale tzlko chwile) i ochronnikow sluchu juz nie...

  2. Niezależny

   Powiedz Fordowi niech najpierw wyprodukuje kilkaset samochodów a potem je zakonserwuje, normalnie geniusz z Ciebie.

 14. wezyr

  "Terytorialsi" będą mieli nowocześniejszą broń niż zawodowcy.Nie rozumiem tego manewru.Tak jak nie rozumiem zabrania części czołgów Leopard z Żagania i przeniesienia ich do Wesołej.

  1. gumis

   Ze stwierdzeniem "lepsza broń" to bym się nie zgodził. To jest na razie dobry projekt ale nie przetestowany porządnie. Pewne wady zostaną na pewno odnalezione i wydaje mi się że danie go do testu dla WOT jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Na ile rozumiem WOT to powinni się szkolić dużo z użyciem broni właśnie. Taka jakby ciągła unitrka z ludźmi którzy nie potrafią się z bronią obchodzić a nie ze specjalsami którzy będą na nią dmuchać i chuchać. Według mnie świetne warunki do gruntownego przetestowania pierwszej partii produkcyjnej. Ale potem dałbym to najpierw do jednostek liniowych. No zobaczymy co AM zrobi.

  2. gumis

   I jeszcze komentarz do Leopardów w Żaganiu - czy Niemcy stanowią dla nas aż takie zagrożenie żeby trzymać taką jednostkę pod ich granicą? Leopardy nas mają bronić przed przeciwnikiem z zachodu czy wschodu? Jednostka powinna być umieszczona po tej stronie Wisły od której obawiamy się ataku najbardziej. Nie wiem czy powinna być przy granicy czy rozlokowana dalej (aby pierwsze uderzenie wzięły na siebie jednostki z T72/PT91). Na pewno jednak poza zasięgiem ich artylerii. I nie mówcie mi że Iskandery ich trafia nawet pod Warszawą. Rosja nie ma ich na tyle żeby pozwolić sobie użyć ich do uderzenia na jednostkę pancerną. Iskandery polecą w pierwszej kolejności na centra dowodzenia, łączności, węzły kolejowe/drogowe i mosty. A resztę będą próbowali załatwić zwykłą artylerią. A jak przeprawimy Leopardy przez Wisłę bez mostów?

  3. Niezależny

   Nie rozumiesz tego ze najlepszym weryfikatorem broni są właśnie niedoświadczeni "operatorzy", bo tylko oni mogą zwrócić uwagę na to na co nie zwrócą uwagi doświadczeni żołnierze którzy mają już obycie z bronią i nie zwracają uwagi na duperele ? Już nie mówiąc że szkolenie żołnierza najpierw na starym modelu broni a potem na nowym jest bez sensu. A co do przeniesienia Leopardów to weź sobie mapę i zobacz jak daleko do Suwałk z Żagania a jak z Wesołej i poczytaj co się stało na Ukrainie kilka lat temu oraz dlaczego tak się stało to zobaczysz w tym sens.

 15. Harry

  "to od lipca przyszłego roku będą one wytwarzane w wersji C16 FBM2, a więc zmodyfikowanej na podstawie doświadczeń użytkowników pierwszego wariantu." Jeszcze jej nie przetestowano? Broń powstaje od kilku lat i jeszcze nie ma tej właściwej wersji?

  1. CB

   Skoro do marca mają "zbierać uwagi", "które zostaną wykorzystane w opracowaniu zmian", to ja tam nawet w żaden lipiec nie wierzę, bo nie zdążą przez 3 miesiące tego opracować i wprowadzić. Wygląda na to, że wyprodukują przynajmniej ze 20-30 tysięcy nie do końca sprawdzonej broni, a to przecież powinno być zrobione już dawno. Przecież były już różne serie próbne oraz testowe i podobno praktycznie wszystkie rodzaje wojsk już jakieś testy przeprowadzały przez te wszystkie lata, włącznie ze specjalsami, WOT i kompanią reprezentacyjną...

  2. ZZ

   M16 jest produkowane od 50 lat i też jeszcze nie ma "właściwej" wersji.

  3. xx

   Broń tak jak wszystko musi być ulepszana. I proces ten niestety nigdy się nie kończy.

 16. bartek

  no i w koncu cos pozytywnego, w koncu cos... do strzelania, w koncu cos naszego i dobrego! potencjal wymiany i wyposazenia w armii mamy dla wieloletniej produkcji zakladow. jesli beda sluchac uzytkownikow i poprawiac karabin to moze z tego wyjsc cos dobrego takze jako oferta na export.

 17. Marek1

  Hmm ... 1000 szt./rok, wydajność jak w XVIII wiecznej manufakturze. Radom jeszcze nie ogarnął nowej linii produkcyjnej za 90 mln ? Wszystkie egzemplarze z w/w dostawy WYŁĄCZNIE dla WOT. Jednostki operacyjne dostana jak juz cały WOT będzie wyposażony w MSBS ? Miało być rzekomo równolegle wyszło jak zwykle.

  1. b

   Poprzednia ekipa kupila maszyny do produkcji Beryli, ktore maja niezunifikowany magazynek z normami NATO. Mimo tego, ze MSBS Grot byl gotowy od poczatku 2012 roku. Teraz zakupiono, dzieki kredytowi (zamowienie MON )nowe maszyny do MSBS i powstaje nowoczesna hala z linia produkcyjna . Po tym co wyprawiali w MON Siemoniak z Klichem trzeba z 10 lat zeby odrobic stracony czas.

  2. box

   Jaki tysiac na rok? Kojarzysz w ogole kiedy podpisano umowe na dostawy? W przyszlym roku ma byc 17tys i w kolejnych 2 latach nastepne 35tys wiec takie tempo bedzie utrzymane. I dobrze ze do ot. Ta formacja jest dopiero tworzona wiec po co marnowac czas ktory w jej przypadku jest ograniczony na szkolenie zolnierzy najpierw na beryle a potem na groty? A jak wojska operacyjne dostana groty 2 czy 3 lata pozniej to nic sie nie stanie

 18. darekgm

  W pierwszej kolejności nową broń powinny otrzymać najbardziej wartościowe jednostki wojsk operacyjnych oraz wojska specjalne, jako gwarantujące kompleksową analizę karabinków. Dostawy dla WOT są kuriozalne, w sytuacji zamówienia ostatnio ogromnej ilości beryli najnowszej wersji.

  1. b

   Male ma pan pojecie, Groty sa testowane przez jednostki specjalne oraz WOT i to jest wlasnie najlepszy z mozliwych rozwiazanie zeby poznac wszystkie elementy do poprawki, inaczej beda oceniac ludzie z nawykami z innych rodzajow broni inaczej "zieloni"

 19. Wawiak

  Brawo! Oby produkcja szła coraz sprawniej i szybciej, a nasi żołnierze dostali wreszcie w dostatecznej ilości nasz, polski i do tego naprawdę świetny (jak wnioskuje z większości opinii) karabin :-)

 20. zenek

  średnia wieku na produkcji delikatnie mówiąc niepokojąca... no i te oznaczenia maszyn kupionych za ciężkie pieniądze - kreda na gumie, albo kartka przyczepiona taśmą klejącą. Wiem, czepiam się, ale to właśnie są drobiazgi które różnią porządne firmy od tych mniej porządnych.

 21. Marek MM

  Brawo, oby tak dalej. Zwiększać możliwości produkcyjne i tłuc ogromne ilości tej w końcu naszej polskiej broni.

 22. m.h.

  Czy to znaczy, że ta broń jest przeznaczona do długiego składowania? A jeśli nie, to po co pakować ją w folię umożliwiającą długotrwałe składowanie?

  1. Zirytowany

   Niestety tylko do tego się nadaje, biorąc pod uwagę przecieki dotyczące samoczynnej zmiany prowadzenia ognia z pojedynczego na automatyczny,ale tak to jest, jak kupuje się towar w ciemno,by pokazać opinii publicznej jakim to jest się efektywnym reformatorem.

  2. Wojciech

   Oby nie było potrzeby jej rozpakowywania. Ale coraz bardziej w to wątpię.

  3. Polish blues

   To oczywiste, że im starsza i nieużywana tym lepsza - jak nieotwierane wino.

 23. PRS

  Pogratulować!!! I co by nie powiedzieć... porządna, RĘCZNA, robota.

  1. Polish blues

   Żę "ręczna" to widać po megaergonomicznej kolbie!

 24. jurgen

  w końcu porządnie zrobiony film - brawo - pokazany konkret a nie tylko gadające głowy i bzdety z podpisywania porozumień o współpracy

 25. khfgcfgkhycgtkghyc

  Będzie sukces na miarę L85A1?

Reklama