Reklama

Siły zbrojne

fot. Kamil Jasnos

Pierwsze szkolenie żołnierzy OT już w maju

W maju mają rozpocząć się pierwsze szkolenia dla pierwszych „terytorialsów” - poinformowało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej na oficjalnym koncie społecznościowym.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ogłosiło, iż pierwsze szkolenie dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej z trzech sformowanych niedawno brygad rozpocznie się już w maju br.

W dniach 6- 21 maja odbędą się pierwsze szkolenia podstawowe, tzw. „szesnastki” dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) w trzech brygadach WOT.

DWOT

Zgodnie z podanymi informacjami szkolenie będzie miało charakter podstawowy i potrwa przez 16 dni. Po zakończeniu szkolenia podstawowego i złożenia przysięgi terytorialsi będą mogli rozpocząć szkolenie w ramach pododdziału trwające trzy lata (pierwszy rok – szkolenie indywidualne, drugi rok – szkolenie zgrywające drużynę/pluton, trzeci rok – szkolenie zgrywające kompanię). Zgodnie z założeniem MON w tym czasie żołnierz TSW zostanie wyszkolony indywidualnie, specjalistycznie i będzie zdolny do działania w składzie swojego pododdziału. Żołnierze po odbytym szkoleniu podstawowym będą realizowali szkolenie w ramach pododdziału zgodnie z przyjętym modelem szkolenia w WOT.

Czytaj także: Obrona Terytorialna razem z samorządami [WYWIAD]

Według przyjętego przez MON programu, szkolenia praktyczne będą realizowane w jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej, w wymiarze około 30 dni w roku, przy podziale czasowym na szczeble podziału administracyjnego kraju: powiaty – ok. 14 dni; województwa – ok. 6 dni; kraj – ok. 10 dni jako szkolenie zintegrowane.

Szkolenie będzie prowadzone w dni wolne od pracy w zwiększonym wymiarze godzin. Każdy kandydat na żołnierza TSW, po pozytywnym zweryfikowaniu jego wiedzy teoretycznej i przeprowadzeniu egzaminu ze sprawności fizycznej przez właściwe do tego organy, może przystąpić do szkolenia podstawowego zakończonego przysięgą. Następnie, już jako żołnierz TSW, będzie szkolił się w systemie weekendowym, na zajęciach taktycznych, które będą integrować pozostałe przedmioty szkolenia bojowego i logistycznego. Takie rozwiązanie pozwoli na efektywne wykorzystanie dostępnego czasu szkoleniowego. Ponadto, każdy żołnierz OT jest zobowiązany do zdobywania wiedzy i umiejętności w ramach samokształcenia oraz samodoskonalenia.

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON

Czas trwania terytorialnej służby wojskowej, zgodnie z ustawą, wynosi od roku do sześciu lat. Służba będzie na zasadzie rotacyjnej, co najmniej raz w miesiącu przez 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jako służba dyspozycyjna. Czas służby rotacyjnej będzie okresem służby pełnionej w strukturach jednostki wojskowej na określonym stanowisku. Żołnierz Obrony Terytorialnej pełniący służbę dyspozycyjnie, poza jednostką wojskową, ma pozostawać w gotowości do podjęcia działań w wyznaczonym terminie.

Czytaj także: Pierwsza promocja oficerów WOT

Wojska Obrony Terytorialnej mają w 2018 r. liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 nawet 53 tys. Do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT rząd szacuje na 3,6 mld zł. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu). Obecnie zostały sformowane trzy brygady obejmujące swoim zasięgiem trzy województwa: Podlaskie, Lubelskie oraz Podkarpackie.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (14)

  1. kiki

    przede wszystkim należy zwiększyć ilość godzin wf w szkołach; zmienić programy i zaszczepić chęć bycia sprawnym w młodzieży; dziś tylko p-nożna; a gdzie biegi, skoki, drążek... a pospolite ruszenie jest dobre, jeśli jest przygotowanie; dawniej, każdy młody szlachcic ćwiczył w domu walke na szable, jazdę konną.. po były podstawy.. trzeba do tego wrócić,a nie opowieści o miłości wzajemnej narodów... tego nie było i nie będzie...

  2. A.W.

    Czy OT zostaną wyposażeni w skuteczne środki ppanc ? Czy tylko w RPG-7 o wiadomej skuteczności ? W każdym razie życzę powodzenia terytorialsom w czasie szkolenia ppanc, żeby ich zapał nie stopniał po spotkaniu z naszymi "przeciwpancernymi" realiami.

    1. kotek

      Jak ktoś ma głowę na karku to mu wystarczy pancerfaust 30 z 1944 roku by zniszczyć każdy obecny pojazd pancerny na polu walki.

    2. b

      Wojska OT otrzymaja tylko nowa bron, od przyszlego roku wejdzie ppk Pirat a pewnie troche pozniej ciezszy system zdolny zwalczac mbt.

    3. Jaxa

      Oczywiście. Każdy otrzyma broszurkę z materiałem szkoleniowym z obsługi RPG, SPIKE, Paznzerfausta i Javelina (nigdy nie wiadomo z czego przyjdzie korzystać). I najważniejsze (!) każdy żołnierz OT będzie mógł sobie zabrać do domu tę broszurkę (po pokwitowaniu odbioru). Egzaminów z praktycznego użycia ze względu na koszty (i dostępność) nie przewiduje się.

  3. fx

    Do autora to są WOT a nie OT. To nie są cywile tylko część POLSKIEJ ARMII.

    1. 22BPG

      Cywilne to jest OC(obrona cywilna) OT(obrona terytorialna). Określenie OT funkcjonowało w odniesieniu do struktur wojskowych formacji defensywnych w PRL czyli OTK (Obrona Terytorialna Kraju) oraz do formacji tworzonych po 1990 roku czyli OT. Nie wydaje mi się by 23 Śląska Brygada OT czy 1 Gdańska Brygada OT były formacjami cywilnymi, w której to ochoczo sobie cywili służyli.

  4. Lord

    Mam nadzieje, że ci żołnierze (OT) będą mogli nawiązać równą walkę z oddziałami desantowymi armii Federacji Rosyjskiej i Białorusi i będą mogli walczyć ze Specnazem, bo się zmierzą z nimi w pierwszych godzinach ewentualnego konfliktu. Jestem pełen uznania dla tych ludzi i ich ofiarności. Proszę zobaczcie w internecie jak wygląda szkolenie tych oddziałów i można też przeczytać w książkach Suworowa.

    1. db

      Obawiam się, że nie będą mogli. Skuteczny, zimny profesjonalizm i wieloletni trening wygrywają niestety z entuzjazmem i ofiarnością amatorów. Dlatego mistrzami Europy w piłce nożnej sa Portugalczycy, a nie piłkarze z Wysp Owczych.

  5. olaf

    Kwestia niezwykle istotna, a ciągle przemilczana - dyscyplina. W wypadku zagrożenia mogą stać się niezwykle niebezpieczni, ale dla własnych obywateli. Pełen obaw jestem.

    1. Marek

      No popatrz. A Szwajcarzy jakoś się nie boją.

  6. KOL

    Macierewicz chce zakupić broń snajperską dla OT co jest karygodnym błędem bo terytorialsa nie nauczymy strzelać 2 tygodnie...

    1. AA

      Nie ma czegoś takiego jak OT jest tylko WOT i będą w nim również służyć zawodowcy na etatach

  7. DDT

    Powiedzcie tylko jak uzupełnią stany w jednostkach operacyjnych???

  8. Arek

    Warmińsko mazurskie powinno być totalnie wzmocnione OT bardziej niż inne regiony Polski.

    1. fdf

      tam są jednostki regularne natomiast na Podlasiu, Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu jak na lekarstwo.

  9. wiechoski

    Powodzenia

  10. this is pointless

    Czy ktoś może podać liczbę naszych "terytorialsów" na dzień dzisiejszy? Najlepiej jeszcze średnią wieku. Tak z ciekawości.

    1. b

      MON, tam zwracaj sie z pytaniami.

    2. gienek

      Przecież jeszcze nie rozpoczęło się szkolenie OT, więc jaką liczbę chcesz uzyskać? W ogóle wszystke dane będą płynne, bo przez każde WKU przewinie się wiele osób, które w konfrontacji z realnym programem szkolenia szybko polegną - to wymaga czasu i samozaparcia.

  11. Der

    Każdy sposób wzmocnienia militarnego kraju jest dobry, również o dodatkowe jednostki OT.

  12. Dereck

    Fedainów?

    1. rozczochrany

      A czemu nie? Mogę być fedainem. Ale my Polacy mamy swoją historię walk o niepodległość i swoje wzorce.

  13. ocet

    A czy pierwsza defilada nie miała być jesieną 2016r ?

    1. Anonimowy wpis.

      Już była i to nie jedna.

  14. Dongfeng 41

    Siły WOT powinny liczyć nawet 100 tys. żołnierzy , to konieczne jeśli jest się sąsiadem agresywnej Rosji .

    1. Obcy

      Co da nawet 500tys OT w przypadku ataku pociskami Kalibr, Iskander?

Reklama