Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze haubice M777 trafiły do Indii

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Dwa pierwsze egzemplarze haubic M777A2 trafiły do Indii, obecnie trwają ich próby w ośrodku testowym armii indyjskiej. Kolejne trzy haubice, przeznaczone do szkolenia, dotrą do Indii we wrześniu 2018, natomiast na marzec 2019 przewidziano ich oficjalne wprowadzenie na wyposażenie indyjskich sił zbrojnych.

Dwie pierwsze haubice M777A2 przechodzą obecnie intensywne próby ogniowe z wykorzystaniem lokalnej amunicji, ma to pozwolić indyjskim inżynierom i współpracującym z nimi pracownikom producenta, koncernu BAE Systems, na stworzenie prawidłowych tabeli strzelniczych, uwzględniających specyfikę produkowanej w Indiach amunicji. Do końca 2018 r. ma zostać dostarczone łącznie 145 haubic tego typu.

Czytaj też: Indie kupują w USA haubice za 737 mln dolarów.

Elementy składowe haubic będą wytwarzane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a następnie przesyłane drogą morską do Indii, gdzie będzie odbywał się ich ostateczny montaż i próby. Kontrahenci dostarczą też instrukcje techniczne, programy szkoleniowe i wsparcie techniczne, to ostatnie jest szczególnie istotne, gdyż przyspieszy stworzenie tabel strzelniczych.

Dzięki wprowadzeniu na uzbrojenie haubicy M777A2, armia indyjska otrzyma system uzbrojenia zdolny do efektywnego użycia w terenie wyżynnym i wysokogórskim, manewrowy i dostosowany do użycia nowoczesnej amunicji różnorakiego przeznaczenia.

Czytaj też: Haubice M777 dla Indii.

Haubice te mają masę 4200 kg i długość lufy 39 kalibrów, co pozwala na prowadzenie ognia na odległość do 24 km (w przypadku pocisków z gazogeneratorami wzrasta ona do 30 km). Są przystosowane do użycia amunicji Excalibur, przy wykorzystaniu której rozrzut wynosi poniżej 10 m.

Czytaj też: Amerykanie modernizują haubice 155 mm. "Zasięg 70 km".

Obecnie haubice te eksploatuje US Army (275 M777A1/A2 z dodatkową dostawą 70 egzemplarzy), US Marine Corps (489 z zamówionych 511 egzemplarzy w wersji M777A1/A2) oraz armie Kanady (37 egzemplarzy) i Australii (54 egzemplarze wersji M777A2). Haubice w Indiach będą wykorzystywane w 17. Korpusie Górskim.

Reklama

Komentarze

    Reklama