Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Wrocław uczcił weteranów, trwają pracę nad czołgiem PHO i BAE, reforma służb, wielomilionowe łapówki w górnictwie
Piątkowy przegląd prasy
Więcej: Każdy weteran zasługuje na szacunek i wsparcie – pamiętajmy o tym
Rzeczpospolita – PHO i BAE Systems zbudują nowy czołg. Polski Holding Obronny i zachodni zbrojeniowy gigant stworzą tez całą rodzinę pancernych pojazdów w ramach kluczowego programu modernizacji armii - pisze Zbigniew Lentowicz. W środę we Wrocławiu szefowie oddziału pojazdów gąsienicowych BAE Systems Hagglunds i Polskiego Holdingu Obronnego podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu pancernych pojazdów bojowych o masie powyżej 25 ton, wykorzystujących uniwersalną platformę gąsienicową (…)"Rz" ustaliła, że międzynarodowy zespół konstruktorów zaangażowany w projekt pracuje już od kilku tygodni. Na początku września podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawione zostaną armii rozwiązania i całościowa koncepcja przyszłego czołgu. Wojsko spodziewa się, że dojrzała broń pancerna trafi do użytkowników do 2018 r. Armia potrzebuje ok. 600 ciężkich bojowych pojazdów gąsienicowych. Wkład BAE Systems w projekcie PHO polegałby m.in. na przekazaniu i adaptowaniu d o polskich potrzeb technologii pojazdu bojowego CV90 w najnowszym wariancie Armadillo (szczególnie podwozia), a także współpracy przy tworzeniu napędu hybrydowego.
Więcej: Polski Holding Obronny i BAE Systems opracują wspólnie czołg?
Gazeta Wyborcza – Milionowe łapówki za górnicze kombajny- Tego jeszcze nie było -jedna z najbardziej wpływowych osób w górnictwie poszła na współpracę z katowicką prokuraturą i ujawniła, że międzynarodowy koncern produkujący kombajny miał fundusz na łapówki dla dyrektorów kopalni - ujawnia Marcin Pietraszewski . Po tych zeznaniach ABW zatrzymała pierwszych podejrzanych. Chodzi o Andrzeja J., jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów z branży górniczej w Europie. Do poniedziałku (wtedy został odwołany ze stanowiska) był prezesem Kopexu, producenta i dostawcy maszyn górniczych dla kopalni na całym świecie. Wcześniej kierował Voest-Alpine „Technika Górnicza i Tunelowa" z Tych. Firma należała do szwedzkiego koncernu Sandvik, światowego giganta zajmującego się produkcją kombajnów, wiertnic oraz systemów urabiających i transportujących dla górnictwa. W 2007 r. w ramach konsolidacji marek w szwedzkim koncernie spółka Voest-Alpine (V-A) zmieniła nazwę na Sandvik Mining and Construction i obsługuje rynek w Europie Środkowo-Wschodniej. Do zeszłego roku J. był jej prezesem. Według informacji „Gazety" biznesmen jest teraz kluczowym świadkiem w prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach kombajnów dla kopalni Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, KGHM oraz Lubelskiego Węgla.
Więcej: Straż Graniczna, ABW i CBŚ rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą
Rzeczpospolita – Kolejna zapowiedź reformy służb - Szef MSW zapowiada walkę z Wielkim Bratem, jak określa zbyt dużą liczbę podsłuchów - informuje Grażyna Zawadka. Zmiany w służbach specjalnych, sygnalizowane już kilkakrotnie, ogłosili w środę premier Donald Tusk i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. – Założenia reformy przyjęło Kolegium ds. Służb – poinformował szef rządu. Jedną z kluczowych zmian miałoby być powołanie „apolitycznego organu" złożonego z sześciu sędziów, który sprawdzałby, czy tajne służby nie nadużywają uprawnień wobec obywateli. Członków zespołu wybierałby Sejm na sześć lat. W planach jest „Ustawa przeciw Wielkiemu Bratu", która ograniczałaby zakres informacji o obywatelach, jakie zbierają służby i firmy telekomunikacyjne. Np. billingi miałyby być przechowywane przez rok (obecnie dwa lata). Radykalnie zmienić by się miały kompetencje służb. ABW nie ścigałaby przestępczości zorganizowanej, bo sprawy takie przejęłoby od niej – wraz z częścią funkcjonariuszy – Centralne Biuro Śledcze. Oddałaby też sprawy korupcyjne, bo to domena CBA. Agencja skoncentrowałaby się na sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa kraju i na zagrożeniach terrorystycznych. Liczba jej śledztw zmalałaby z obecnych 237 do ok. 60.
Więcej: ABW będzie podlegać Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Powstanie Komitet ds. służb specjalnych
Super Express – Nowe samoloty dla władzy- Będą nowe samoloty dla rządowych ViP-ów. Prezydent i premier nadal będą latać samolotami z wypożyczalni. MON ogłosił przetarg na czarter dwóch maszyn turboodrzutowych mogących przewieźć do 90 pasażerów na dystans co najmniej 3,5 tys. km oraz dwóch kolejnych dla maksymalnie 19 osób, o zasięgu nie mniejszym niż 5000 km. Samoloty muszą być wyprodukowane nie dawniej niż w 2004 roku.
Więcej: Polityka uniku – trzy lata po katastrofie smoleńskiej Polska wciąż bez floty dla VIP
Gazeta Wyborcza Płock – Wielka powietrzna impreza - Zrzut wodnej bomby, chodzenie po skrzydle, odrzutowce, śmigłowce i spadochronowe skoki. Do tego air snake – slalom samolotów między pneumatycznymi pylonami ustawionymi na rzece. Te i wiele innych atrakcji czeka na was już w ten weekend na Płockim Pikniku Lotniczym. Czyli na jedynej w Polsce tego typu imprezie, na której nie trzeba zadzierać głowy do góry. Nie, wszystkie pokazy obejrzycie, wygodnie siedząc sobie na zboczach Wzgórza Tumskiego. A samoloty będą śmigać nad taflą Wisły. Organizator pikniku, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, przygotował program. Na płockim niebie zobaczymy akrobacje w wykonaniu mistrzów pilotażu: Petera Besenyeia, Artura Kielaka, Jerzego Lenia oraz Grupy Żelazny, niesamowity pokaz chodzenia po skrzydle w wykonaniu Peggy Krainz (po raz pierwszy w Polsce!). Na widzów czeka spektakularny slalom między pylonami zwany powietrznym wężem (z angielska air snake). W powietrzu zaprezentuje się również para Su-22, czyli samolotów szturmowo-bombowych Wojska Polskiego. .
Więcej: Tytan będzie konkurował z najlepszymi zachodnimi systemami.To efekt współdziałania polskiego przemysłu obronnego
Gazeta Wyborcza – Terroryści na Zawodziu - Wszystko zaczęło się od porannych zamieszek na Zawodziu, które wybuchły z powodu znacznego wzrostu liczby uchodźców Do akcji musiały wkroczyć oddziały policyjne. Potem rozpętała się strzelanina. Do tej pory w Częstochowie nie mieliśmy tak dużych ćwiczeń jak te w ramach programu „Miasto 2013″. To nie były zwykłe pokazy – podkreśla płk Stanisław Słyż z częstochowskiego wydziału zarządzania kryzysowego (...) W ćwiczeniach zorganizowanych przez wydział zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i spraw obronnych częstochowskiego urzędu miasta uczestniczyły jednostki organizacyjne miasta oraz służby i inspekcje realizujące swoje zadania na terenie Częstochowy. W akcji uczestniczyli także żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, Żandarmerii Wojskowej z Gliwic, funkcjonariusze Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach k. Częstochowy, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie.
(JG)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie