Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Skrzypczak odpiera zarzuty, Nowe drony z WB, Protasiewicz za Sikorskiego, Radom cieszy się z Pegaza, Billingi na łasce służb, 17-latek z Kalisza terroryzował całą Polskę, Rosja: eksport broni wzrośnie czterokrotnie
Piątkowy przegląd prasy
Dziennik Gazeta Prawna, Ja tylko zrobiłem porządek, Maciej Miłosz rozmawia z gen. Skrzypczakiem:
Stworzyłem dobry zespół, którym kierują generałowie Sławomir Szczepaniak, Włodzimierz Nowak i Leszek Cwojdziński. Każdy w nim wie, za co odpowiada. To jest niezwykle istotne, bo do tej pory odpowiedzialność była rozmyta, a przez to pieniądze nie były wydawane racjonalnie. Na przykład byliśmy bardzo mało konkurencyjni, jeżeli chodzi o rozwój technologu, który się ograniczał tylko do projektów w Naukowym Centrum Badań i Rozwoju. Efektywność systemu wynosiła 1 proc. (...)
W Leopardzie A6 wzrasta poziom ochrony załogi i jest inna armata. Według specjalistów ma ona gorsze walory ogniowe. Znam wersje A4 i A5 i uważam, że jeżeli zrobimy dobrą modernizację z polskim przemysłem ukierunkowaną na poprawę systemu kierowania ogniem, stworzenie nowego systemu łączności oraz zmiany konfiguracji opancerzenia, będziemy mieli nowoczesne czołgi, które nam starczą na 20-30 lat. (...)
Z pewnymi kwestiami nie dyskutowałem. Jeżeli sztab generalny uznał, że są nam potrzebne trzy okręty podwodne z rakietami dalekiego zasięgu, tak miało być. Na pewno trzeba odtworzyć nasze zdolności do patrolowania i utrzymania szlaków morskich oraz ochraniania polskiego wybrzeża.
Dialog techniczny pozwoliłby uniknąć np. takiego błędu, jak kupno gogli noktowizyjnych dla pilotów, które jeszcze przed użyciem okazały się niesprawne. To jest moja porażka, zrobili to moi ludzie. Ale prawdopodobnie to nie oni zawiedli a przepisy UE. (...) ta firma miała bułgarski certyfikat na ten sprzęt i nie mieliśmy prawa kwestionować decyzji organów, które go wystawiły. Dała najlepszą ofertę, więc wygrała. Gdy dowiedziałem się o tym, byłem zaskoczony, bo nie znam tradycji Bułgarów w optoelektronice. Nakazałem sprawdzenie noktowizorów i okazało się, że nie są w pełni sprawne.(...)
Były pisane wymagania, często ustawione pod konkretne firmy. Po wprowadzeniu dialogu technicznego jest to niemożliwe. Ameryki nie odkryłem, po prostu uporządkowałem pewne rzeczy. Tryb zamówień jest klarowny, ludzie wiedzą, co mają robić.
Polska - Gazeta Wrocławska, Protasiewicz zastąpi ministra Sikorskiego, Marcin Torz: Wiele wskazuje na to, że lider dolnośląskiej Platformy zostanie szefem dyplomacji, jeśli obecny obejmie funkcję w strukturach europejskich. (...) Teraz szefem dyplomacji jest Radosław Sikorski. Nie jest jednak tajemnicą, że ten polityk ma większe aspiracje. Już kilka lat temu chciał zostać sekretarzem generalnym NATO. Wtedy sojusznicy postawili na duńskiego polityka - Andersa Rasmussena. Jego kadencja kończy się we wrześniu 2014 r. i niewykluczone, że Sikorski znów wejdzie do gry. Gdyby został szefem NATO, Protasiewicz wydaje się dobrym kandydatem na jego następcę. - Już dwie kadencje jest posłem w Parlamencie Europejskim. Okrzepł tam, świetnie sobie radzi w kontaktach z przedstawicielami innych krajów - mówi jeden z polityków Platformy. Dodajmy, że Protasiewicz jest jednym z wiceprzewodniczących europarlamentu, odpowiada za politykę wschodnią. - Ostatnio świetnie wypadł w Kijowie. Pokazał się tam jako sprawny polityk. Stal na trybunie obok Jarosława Kaczyńskiego
Dziennik Polski, Centrum operacyjne zamiast korpusu: Minister obrony Tomasz Siemoniak zdecydował, że w Krakowie powstanie Centrum Operacji Lądowych. Zastąpi likwidowany 2. Korpus Zmechanizowany, a podczas wojny będzie dowodziło wszystkimi działaniami Wojsk Lądowych. Trwa dopracowywanie szczegółów. - To dobra decyzja dla Krakowa. Mam satysfakcję, że moje starania przyniosły efekt - nie ukrywa senator Bogdan Klich, były szef MON, pomysłodawca stworzenia COL w Krakowie.
Rzeczpospolita, Zwiadowcze Drony znad Wisły, Zbigniew Lentowicz: WB Electronics i jego konsorcjami partnerzy w połowie przyszłego roku będą gotowi z nową konstrukcją: bezzałogowcem pionowego startu Manta - dronem o zasięgu przekraczającym 200 km i zdolnym do kilkunastogodzinnych misji. Po badaniach i procedurze certyfikacyjnej będzie też nowy, kwadrokopter - czterowirnikowy miniśmigłowiec, w pełni przystosowany do profesjonalnych rozpoznawczych zadań. To dopiero początek drogi, bo ożarowska grupa nie ukrywa, że jej ambicje sięgają dalej: celem jest budowa średnich dronów klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), zdolnych w przyszłości do przenoszenia rakiet.
- Bez współpracy z armią, państwowych zamówień, nie da się jednak budować tak wyrafinowanego technologicznie, precyzyjnego uzbrojenia - mówi szef WBE. Nic dziwnego, na całym świecie tajemnice konstrukcji militarnych robotów są ściśle chronione, bo towarzyszą im wyjątkowo kosztowne badania i inwestycje.
Gazeta Wyborcza - Radom, Jakie korzyści ze zbrojeniówki? Katarzyna Ludwińska: W Radomiu będzie miała siedzibę powstająca spółka Polska Grupa Zbrojeniowa, miasto zyska, bo tu będą płacone podatki PIT i CIT - ogłosiła w środę marszałkini Sejmu Ewa Kopacz. (...) - Cieszę się bardzo, bo to rzeczywiście ogromny prestiż, wydarzenie o dużym znaczeniu wizerunkowym - mówi Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta. - Ale z oceną finansową, którą zaprezentowali pani marszałek i ministrowie, nie mogę się zgodzić. Spółka nie stworzy wielu nowych miejsc pracy a tylko w takiej sytuacji zwiększyłyby się wpływy z po datku PIT. (...) Skarbnik podkreśla, że z pewnością zyskają hotele, restauracje, również lotnisko cywilne, które będzie mogło przyjmować samoloty z potencjalnymi kontrahentami na pokładzie.
-Będziemy przygotowani na przyjęcie klienta biznesowego - zapewnia Tomasz Siwak, prezes spółki Port Lotniczy Radom. - Przygotowany na takiego gościa będzie terminal, będzie też płyta postojowa dla biznes-jetów. Rozwoju lotniska również w tym kierunku oczekuje właściciel, bo będzie ono powodowało rozwój całego regionu.
Nasz Dziennik, Billingi na łasce służb, Marcin Austyn: Brakuje rozwiązań ustawowych chroniących obywateli przed nadmierną ingerencją państwa w zakresie udostępniania danych telekomunikacyjnych. Wczoraj sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zapoznała się z wynikami kontroli NIK w zakresie zasad uzyskiwania billingów obywateli przez służby państwowe. Izba uznała, że obowiązujące przepisy nie chronią dostatecznie praw i wolności obywatelskich przed ingerencją państwa. Brakuje regulacji na poziomie ustawowym, a nasza prywatność uzależniona jest od wewnętrznych przepisów poszczególnych służb. Tak jest np. w przypadku zapisów dotyczących usuwania wykorzystanych danych.
Polska Głos Wielkopolski, 17-latek z Kalisza terroryzował całą Polskę: Nastolatek z Kalisza postawił na nogi całą polską policję. 16 listopada - zdaniem śledczych - porozsyłał maile z informacją o podłożeniu ładunków wybuchowych. Wiadomości dotarły do 87 instytucji: ministerstw, prokuratur, komend policji. Wszędzie przeprowadzono przeszukania, dużą część obiektów ewakuowano. Sprawą zajęli się policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości w internecie oraz aktów terroru, a nawet funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wszystkie tropy wiodły do Kalisza. W miniony wtorek cyberterrorysta - jak mówią o nastolatku policjanci - został zatrzymany.
Puls Biznesu, Rosja: eksport broni wzrośnie czterokrotnie: Do 2020 r. wartość eksportu rosyjskiej produkcji przemysłu zbrojeniowego będzie wynosić 50 mld USD rocznie. - Wartość rosyjskiej produkcji przemysłu zbrojeniowego na eksport, bez uwzględnienia inflacji, do 2020 r. będzie wynosić, w mojej ocenie, 50 mld USD rocznie. Jest to czterokrotnie więcej w porównaniu z obecnymi danymi - powiedział Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji. Według stanu z września tego roku, firma Rosoboroneksport zrealizowała 75 proc. rocznego planu eksportu broni.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie