Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy- Powstanie Centrum Operacji Cybernetycznych; Minister Gospodarki w niebezpieczeństwie; Życie w cieniu Tarczy Antyrakietowej

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Armia zbuduje w tym roku Centrum Operacji Cybernetycznych- Armia zbuduje w tym roku Centrum Operacji Cybernetycznych, specjalny ośrodek do ochrony przed atakiem na wojskowe sieci teleinformatyczne. Struktura i zadania przyszłego centrum są tajne, szef MON Tomasz Siemoniak ujawnił jedynie, że COC ma wykorzystywać doświadczenia m.in. Narodowego Centrum Kryptologii. Na sprzęt informatyczny wspierający dowodzenie i zarządzanie polem walki armia wyda w tym roku ponad 400 mln zł.

Wojciech Kamiński, Gazeta Polska Codziennie, Minister wciąż w niebezpieczeństwie- Prywatne firmy ochroniarskie nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa najważniejszych urzędów państwowych. Mimo ewidentnych wpadek nadal realizują lukratywne kontrakty na ich ochronę. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umywa ręce od tej sprawy (...) Przykładem jest Solid Security, która choć nie ustrzegła Ministerstwa Gospodarki przed atakiem ekologów, wciąż ochrania budynki resortu. Przypomnijmy, 18 listopada podczas obywającego się w Warszawie szczytu klimatycznego sześciu aktywistów proekologicznej organizacji Greenpeace dostało się na dach Ministerstwa Gospodarki i zwiesiło ogromny baner z napisem "Kto rządzi Polską Przemysł węglowy czy obywatele ". Ekolodzy nie mieli żadnego problemu, aby dokonać "ataku". Po prostu ustawili na ulicy obok gmachu resortu gospodarki samochód z podnośnikiem. Wskoczyli do kosza, by za chwilę, niezatrzymani przez nikogo, znaleźć się na dachu. Policja potrzebowała aż dwóch godzin na opanowanie sytuacji.

Hubert Bierdngarski, Polska Dziennik Bałtycki, Mieszkańcy dowiedzą się w końcu, jak będą żyć w cieniu Tarczy Antyrakietowej- Po interwencjach polityków MON zapowiada spotkania informacyjne w sprawie budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie (...) Według zapewnień ministra obrony narodowej, budowa tarczy rozpocznie się w 2016 r., a jej gotowość planuje się na 2018 r. Już teraz jednak teren przyszłej bazy często odwiedzają eksperci i specjaliści z USA. Nikt jednak nie informuje lokalnej społeczności o planowanych tam działaniach (...) starosta słupski dwukrotnie starał się o spotkanie z przedstawicielami MON oraz nowym ambasadorem USA w Polsce. Odpowiedzi były wymijające i ostatecznie do żadnego spotkania nie doszło. Władze Słupska nie dostały np. odpowiedzi w sprawie rekompensaty za utrudnienia związane z planowaną budową bazy czy ewentualnego przyznania przez Agencję Mienia Wojskowego innych terenów pod miejskie lotnisko. Na brak kontaktu z władzami centralnymi uskarża się też wójt gminy Słupsk, która oczekuje odpowiedzi na pytania, jaka dokładnie będzie lokalizacja bazy oraz z jakimi ograniczeniami muszą liczyć się mieszkańcy.

Jarosław Giziński, Rzeczpospolita, Narkotykowy skandal w bazie rakiet jądrowych- Oficerowie obsługujący amerykańskie rakiety międzykontynentalne zażywali narkotyki i oszukiwali przełożonych. Sprawa dotyczy 11 oficerów młodszych służących w bazach na terenie USA i Wielkiej Brytanii. Wszyscy mieli kontakt z narkotykami miękkimi. Nieprawidłowości wykryto m.in. w bazach Malmstrom w stanie Montana i Warren w Wyoming, gdzie znajdują się wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) (...) Szef sztabu sił powietrznych Mark Welsh uspokajał media, mówiąc, że nic nie zagrażało bezpieczeństwu pocisków z ładunkami jądrowymi, jednak musiał przyznać, że jest to dotychczas największy skandal w amerykańskich jednostkach obsługujących rakiety międzykontynentalne.

Gazeta Wyborcza Opole, Grad awansów- Armia wzięła się za likwidację tzw. martwych stopni. Dzięki temu awanse wojskowe odebrało wczoraj 30 żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. W Wojsku Polskim nie będzie już starszych plutonowych, sierżantów sztabowych, starszych sierżantów sztabowych, młodszych chorążych sztabowych i chorążych sztabowych. Żołnierze posiadający te stopnie awansują na wyższe. - Tyle awansów w korpusie podoficerów jeszcze nie było - mówi st. chor. Wiktor Jachimek, pomocnik dowódcy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej ds. Podoficerów.

Reklama

Komentarze (2)

  1. jang

    taaaak. Cały terrorystyczny świat planuje zamachy na wybitnych ,znaczących w świecie polityków polskich.Do Al kaidy , Hamasu dołączyły ostatnio Camorra oraz Cosa Nostra i tworzą konsorcjum z gangami Rosji Rozmowy z Jakuzą w toku.. I myślą-kogo wpierw...Tuska czy Sakiewicza ..I co na to giełdy światowe...

  2. Alf

    Premierowi za to, na wakacjach, paprazzi zrobił fotkę z cygarem. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby na miejscu paparazziego siedział snajper. Ze zdjęcia widać, że nawet niespecjalnie wyszkolony... I nawet nie o to chodzi, ze aktualnie nie ma zagrożenia zewnętrznego, więc może być trochę luzu. Dziś zapewne dociekanoby czy terminowo wyszły pisma z BOR-u, i czy właściwie oszacowano ryzyka... O kant d... potłuc całą tą "ochronę" VIP-ów...

Reklama