Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Nowe OP muszą zwiększyć polski potencjał odstraszania; Śmigłowcowa gra Sikorskiego; Wojna totalna Putina; Ukraina: wejdą, nie wejdą; Inteligenta broń rychłej zagłady
Przegląd prasy pod kątem obronności.
Polska, Łukasz Kister, Nowe okręty muszą zwiększyć polski potencjał odstraszania: Łukasz Kister, ekspert Instytutu Jagiellońskiego i doradca Parlamentarnego Zespołu do spraw Wojska Polskiego. (…) Program zakupu trzech nowych okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej dotyczy jednostkowo najdroższych systemów uzbrojenia w ramach trwającej modernizacji sił zbrojnych. (…) Niedawno na ten temat debatował Parlamentarny Zespół do spraw Wojska Polskiego, (…). Zdaniem członków tego Zespołu MON powinno zakupić okręty podwodne nowego typu zdolne przenosić pociski manewrujące. Tylko wówczas ten zakup będzie uzasadniony i podniesie bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju. (…) Co ważne, pociski manewrujące powinny zostać pozyskane równolegle z zakupem samych okrętów, nie zaś, jak to sugeruje resort obrony, w późniejszym terminie. (…) Z technicznego punktu widzenia okręt podwodny musi zostać przystosowany do konkretnego typu pocisków.
Rzeczpospolita, Śmigłowcowa gra Sikorskiego: Sikorsky Alrcraft i PZL Mielec, które zapowiadały wycofanie się z wartego 10 miliardów złotych przetargu na wojskowe śmigłowce, chcą wrócić do gry. Do walki o przetarg dla polskiej armii włączyli się też hakerzy. (…) Według francuskiej gazety "La Tribune" (…), nieznani sprawcy próbowali uzyskać dostęp do tajnych danych francuskiego koncernu Airbus Helicopters związanych z przetargiem dla Polski. Zdaniem źródeł gazety "istnieje poważne podejrzenie", że za atakiem hakerów stoją Amerykanie. (…) Sprawą już zajęła się francuska rządowa agencja ds. bezpieczeństwa systemów informacyjnych ANSSI.
Polska, Joanna Miziołek, Czuję się odpowiedzialny za wynik Platformy: (…) z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem rozmawiają Joanna Miziołek i Agaton Koziński.(…)
Ile pieniędzy na koniec tego roku trafi z budżetu MON z powrotem do budżetu centralnego?
Wykonamy w tym roku budżet blisko w 100 procentach.
Jaką mamy pewność, że w 2016 roku, kiedy nastąpi realne podniesienie wielkości budżetu MON do 2 proc. PKB, nie wrócą sztuczki z kreatywną księgowością pozwalającą przycinać wydatki na obronność? Pieniądze w budżecie będą, ale nie będą wydawane.
Problemy z wydawaniem pieniędzy będą malały, bo do finału dochodzimy z dużymi projektami. I raczej myślimy teraz, jak w 2016 i 2017 roku rozsądnie wszystkie rzeczy porozkładać, żeby zmieścić się w dwóch procentach. (…)
Czy data 28 listopada, do kiedy można zgłaszać oferty do przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, jest aktualna, czy może ulec zmianie?
Na razie nasze stanowisko jest jasne. Nie chciałbym wchodzić w dyskusję z oferentami za pomocą mediów. (…)
Przy gigantycznych pieniądzach trudno o łatwe decyzje. Gdyby Pan musiał dokonywać wyboru między dwoma oferentami, to uda się podjąć właściwą decyzję?
Jeśli odliczyć Rosjan, którzy nie zgłosili się do tego postępowania, to jest trzech liczących się producentów interesujących nas śmigłowców na świecie i chcielibyśmy, żeby trzech złożyło oferty. Natomiast nikogo nie możemy zmusić do tego, by stanął w przetargu. Dwóch to też jest bardzo dużo.
Gazeta Polska Codziennie, Sabina Treffler, Broń rychłej zagłady: Brytyjskie drony, biorące udział od kilku dni w ostrzale bojowników Państwa Islamskiego, mają konkurencję. Nowe rakiety są sterowane za pomocą zaprogramowanej sztucznej inteligencji. Pociski same wybierają cel. (…) Piloci bombowca B-l podczas prób ze specjalnymi rakietami u wybrzeży południowej Kalifornii (USA) w 2013 r. po zrzuceniu ich nad obszarem, na którym znajdował się cel, tracili z nimi łączność. Pociski samodzielnie namierzały obiekt i niszczyły go. (…) Autonomiczna broń jest już wprowadzana w Wielkiej Brytanii, Izraelu i Norwegii. (…) Technologia jest zaawansowana na tyle, że brytyjskie pociski Brimstone wymieniają się między sobą informacjami i wspólnie planują atak, rozdzielając między siebie cele do zestrzelenia.
Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Mistrale: Francja za, a nawet przeciw: Francois Hollande nie potrafi zdecydować, czy dostarczyć Rosji helikopterowe okręty desantowe. (…) - To jest decyzja, która należy do Ministerstwa Obrony - usłyszeliśmy w dziale prasowym Pałacu Prezydenckiego. - Rozstrzygnięcie należy do prezydenta. Proszę zadzwonić do Pałacu Elizejskiego -odpowiedziała "Rz" zastępczyni rzecznika francuskiego MON Emilie Terroudon. (…) Francuzi wstrzymali realizację kontraktu z powodu kolejnego w ostatnich miesiącach wzrostu napięcia w Donbasie i potwierdzonych przez NATO doniesień o przerzuceniu rosyjskich oddziałów przez granicę.
Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Wojna totalna Putina: Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ zastępca sekretarza generalnego ds. politycznych Jens Anders Toyberg-Frandzen ostrzegł, że Moskwa gotowa jest do dalszej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy. (…) Rosja gotowa jest na całkowite zaangażowanie własnego społeczeństwa i środków gospodarczych do tego, aby wojna na Ukrainie trwała przez najbliższe kilkanaście lat - poinformował Toyberg-Frandzen (…) Według przedstawiciela ONZ-etu jedną z taktyk przyjętych przez prorosyjskich bojowników mogą być (…) sporadyczne akty terroru, po których nastąpi intensywne uderzenie wojsk i ciężkiej artylerii.
Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Rosja - Ukraina: wejdą, nie wejdą: Nie zważając na ostrzeżenia Zachodu, Kreml konsekwentnie koncentruje swoje oddziały, na terenach zajętych przez rosyjskich separatystów. "Mieliśmy już wiele informacji o datach rozpoczęcia ataku. (…) widzimy stopień agresji i musimy być bez przerwy gotowi" - powiedział w czwartek przedstawiciel ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Andrij Łysenko. (…) Zdaniem Rady "obecnie mamy trzy główne kierunki: doniecki, ługański i debalcewski". Ostatnia z wymienionych miejscowości, (…) to duży węzeł komunikacyjny między Donieckiem a Ługańskiem. (…) z kolei na południu, w rejonie portu Mariupol w ostatnich dniach osłabły starcia, ale cały czas zbierają się tam rosyjskie wojska i latają ich drony.
say69mat
def24.pl: /.../…). Zdaniem członków tego Zespołu MON powinno zakupić okręty podwodne nowego typu zdolne przenosić pociski manewrujące. Tylko wówczas ten zakup będzie uzasadniony i podniesie bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju. (…) Co ważne, pociski manewrujące powinny zostać pozyskane równolegle z zakupem samych okrętów, nie zaś, jak to sugeruje resort obrony, w późniejszym terminie. (…) /.../ say69mat: Pytanie, jaki konkretny model okrętu podwodnego, o napędzie diesel - elctric, znajdujący się na stanie floty producenta okrętu. Jest zarazem nosicielem pocisków strategicznych klasy SLCM lub SLBM??? Przecież, na dobrą sprawę, obecnie prowadzi się wyłącznie prace konceptualne, w zakresie uzbrojenia okrętów podwodnych z napędem klasycznym, w wyrzutnie VLS. Umożliwiające wykorzystanie takiego okrętu, jako efektywnej platformy przenoszenia pocisków SLCM/SLBM. Izrael modernizując okręty klasy u209, do poziomu umożliwiającego wykorzystanie tego typu okrętu jako nosiciela pocisków manewrujących. Nie zakłada, że będzie ten typ okrętu narzędziem odstraszania wobec przeciwnika dysponującego potencjałem nuklearnym liczącym ... 2,723 głowic bojowych. W tym, 591 głowic bojowych przenoszonych na 13 okrętach podwodnych, klasy SBNN.