Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Malezyjski Boeing zestrzelony nad Ukrainą; Izraelskie wojska wchodzą do Strefy Gazy; Putin nie rozumie Ukrainy; Wywiad zamieni komputery na maszyn do pisania?; Iracka demokracja to chaos

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Dziennik Polski, Malezjjski Boeing spadł na Ukrainie. Rakieta przyczyną śmierci 295 osób: Ukraina. Ukraińskie specsłużby podsłuchały rozmowę oficerów wywiadu Rosji, z której wynika, że samolot przez pomyłkę zestrzelili separatyści. Prorosyjscy separatyści nie chcą dopuścić ukraińskich służb do wraku malezyjskiego samolotu (…) Krótko po katastrofie jeden z separatystów pochwalił się zestrzeleniem na Facebooku. Wpis jednak szybko zniknął z sieci. (…) Wersję tę potwierdza również podsłuchana przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy rozmowa oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Mieli się oni zorientować, że to samolot pasażerski, gdy na miejscu katastrofy zobaczyli wiele ciał.

Polska - Głos Wielkopolski, Kazimierz Sikorski, Malezyjski Boeing 777 zestrzelony nad Ukrainą: 295 osób, które były na pokładzie samolotu malezyjskich linii lotniczych na terenach, gdzie trwają walki z separatystami. (…) Ale najbardziej sensacyjna była informacja z tych samych ukraińskich źródeł, że samolot został trafiony rakietą. Podano nawet jej typ, Buk, i Ukraińcy dodali, że mają ją na swoim wyposażeniu wspierani przez Rosję separatyści. (…) Wieczorem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przechwyciła rozmowy separatystów, w tym Igora Bezlera „Biesa" z jego zwierzchnikiem, w których rebelianci informują się nawzajem o zestrzeleniu samolotu pasażerskiego. (…) Na nagraniu, opublikowanym przez SBU, Igor Bezler ma informować swojego „kuratora" z GRU: „Przed chwilą zestrzelili samolot. Grupa „Minera" (…). Spadł za Jenakijewo".

Gazeta Wyborcza, Robert Stefanicki, Izraelskie wojsko wchodzi do Strefy Gazy: Koniec nadziei na rozejm. Po 10 dniach ataków lotniczych Izrael zdecydował o dokonaniu inwazji lądowej na Strefę Gazy. (…) Instrukcje w tej sprawie wydali premier Izraela Beniamin Netanjahu i minister obrony Mosze Jaalon, o czym dowództwo sił zbrojnych poinformowało wczoraj wieczorem. (…) Celem operacji jest "spowodowanie poprzez zadanie silnego ciosu infrastrukturze Hamasu, aby mieszkańcy Izraela mogli być bezpieczni, a nie byli narażani na ślepy terror". Izraelczycy od początku straszyli możliwością inwazji, powołano tysiące rezerwistów.

Dziennik Polski, Włodzimierz Knap, Władze w Kijowie mogą powiedzieć Władimirowi Putinowi: Dziękujemy: Rosjanie nie rozumieją nastrojów ukraińskich i to jest główny powód porażki strategii Kremla - mówi Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. Swoimi działaniami Moskwa doprowadziła do wybuchu ukraińskości i wzrostu nastrojów antyrosyjskich na Ukrainie. 
- Rosyjska strategia wobec Ukrainy przynosi oczekiwany skutek ?
Ostatnie 2,3 miesiące to seria porażek Rosji.
- Potoczny ogląd sytuacji jest odmienny.
Bezpośrednio po rewolucji na Majdanie celem ekipy Putina było zdestabilizowanie całej południowo-wschodniej Ukrainy od Charkowa przez Donbas, aż po Odessę. (…) Ten plan poniósł fiasko. (…) Swoimi działaniami, w tym aneksją Krymu i sprowokowaniem wojny w Donbasie, Moskwa doprowadziła do wybuchu ukraińskości na południu i częściowo na wschodzie kraju oraz ogromnego wzrostu nastrojów antyrosyjskich na Ukrainie. Stało się to niemiłą niespodzianką dla Kremla.

Polska, David Charter, Przez wojnę wywiadów do łask wracają znów maszyny do pisania:  Przez kłótnię szpiegów z Niemiec i USA ci pierwsi myślą o powrocie do maszyn do pisania, bo przygotowanych na nich tajnych dokumentów nie można wyśledzić, używając internetu i komputera. (…) Parę dekad temu bez specjalnego żalu odesłaliśmy je do lamusa. Komputery okazały się o niebo praktyczniejsze. (…) Tak przynajmniej sądziliśmy jeszcze wczoraj. Wszystkiemu winne są afera szpiegowska i kłótnia, która wybuchła między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi. Przypomnijmy, że Niemcy wydalili rezydenta Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w Berlinie.

Polska – Dziennik Zachodni, Adam Willma, Iracka demokracja to chaos: Rozmowa z prof. Markiem Dziekanem, arabistą, specjalistą od spraw Iraku. Jedenaście lat temu zawieźliśmy do Iraku wolność i demokrację. Przynajmniej chcieliśmy zawieźć. Co się zmieniło od tamtego czasu?
Prawie wszystko. Do tego stopnia, że pewne słowa zmieniły nawet swoje znaczenie, np. słowo "bezpieczeństwo". To jedno z kluczowych słów, które przechodzi teraz z ust do ust. W 2003 roku można było wyjść na ulicę z pewnością, że z tej ulicy się wróci. Owszem, tej pewności mógł nie mieć ktoś mocno zaangażowany w działalność antyrządową. Zdarzały się porwania na tle politycznym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że represje były ograniczone do osób w świadomy sposób prowadzących działalność uznawaną przez władzę za nielegalną. Nie dotykały ludzi manifestujących poglądy proszyickie czy prosunnickie, nie dotykały chrześcijan. Dziś atak bombowy może nastąpić w każdej chwili i często nie wiadomo nawet, kto jest autorem i o co walczy.

Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Nowe świadectwa dla żołnierzy: Dowódcy jednostek wojskowych od dziś muszą wydawać żołnierzom dokumenty potwierdzające służbę na podstawie nowych przepisów. To efekt wejścia w życie rozporządzenia ministra obrony narodowej z 16 czerwca 2014 r. w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych (…) Zgodnie z nowymi przepisami we wzorze wspomnianego świadectwa mają znaleźć się informacje dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, a także rodzicielskiego.

Reklama

Komentarze

    Reklama