Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Kryzys na Krymie przyspieszy budowę tarczy antyrakietowej w Polsce?; Sankcje UE nie będą dotkliwe dla Rosji; Rząd powinna inwestować w nowoczesną obronność; Polscy i rosyjscy żołnierze na wspólnych manewrach NATO?

ORP "Gen. T. Kościuszko" - fot. P.Leoniak/Marynarka Wojenna
ORP "Gen. T. Kościuszko" - fot. P.Leoniak/Marynarka Wojenna

Przegląd prasy pod kątem obronności:

Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Musimy wzmocnić naszych sojuszników: 
Budowa tarczy antyrakietowej w Polsce może teraz zostać przyspieszona - mówi prezes Freedom House i byty zastępca sekretarza stanu USA. (…)Na ile to zmieniło postrzeganie Rosji w Waszyngtonie? David Kramer: Kongres staje się w tej sprawie coraz bardziej radykalny. Ten proces zaczął się w 2012 r. (…) Potem mieliśmy przyznanie azylu Edwardowi Snowdenowi. Ale inwazja na Ukrainę jest przełomem. Kongres podejmie bardzo zdecydowane działania wobec Rosji, jeśli administracja Obamy będzie zwlekać z jasną odpowiedzią. (…) Budowa tarczy antyrakietowej w Polsce może zostać przyspieszona? To bardzo możliwe. Byłem przeciwny rewizji przez administrację Obamy we wrześniu 2009 r. tego. projektu. Po tym, co się stało z Ukrainą, należałoby tamtą decyzję odwrócić.(…) Jaka będzie reakcja NATO? To jest największe wyzwanie dla sojuszu od kilkudziesięciu lat. (…) Rozpoczyna się debata. Takie kraje jak Hiszpania czy Włochy uważają, że jakakolwiek akcja ze strony sojuszu będzie prowokacją wobec RosjiAle inni twierdzą, że jeśli inwazja Krymu ujdzie Putinowi na sucho, to zachęci go do dalszej agresji. Z całą pewnością NATO powinno (…) zaplanować wzmocnienie obrony sojuszu przed atakiem ze wschodu.

Polska, Roger Boyes, Unijni przywódcy obawiają się, że sankcje wobec Putina uderzą siłą zwrotną w Zachód: Zachód musi wypracować system stopniowego wprowadzania sankcji wobec Rosji na wypadek eskalacji zdarzeń na Krymie. (…) Szefowie unijnych rządów boją się jednak, że gospodarki ich krajów i Rosji są tak powiązane, że najpoważniejsze sankcje uderzą raczej w Zachód, a nie w Kreml. (…) Unia zgodzi się co do trzech rodzajów sankcji: natychmiastowego odebrania wiz bogatym Rosjanom w bliskim otoczeniu Putina i zawiesi rozmowy z Rosją o dalszej liberalizacji reżimu wizowego; zamrożenia planów współpracy z Rosją w dziedzinie inwestycji, badań i edukacji; bojkotu szczytu G8 zaplanowanego na czerwiec w Soczi.(…) Szczyt unijny mógłby pójść dalej i wprowadzić całkowicie logiczne embargo na sprzedaż broni do Rosji. (…) Jednakże nawet zakaz sprzedaży broni Rosji znajduje w Unii opozycję. (…) Pomysł zamrożenia kont bogatych Rosjan będących rezydentami w Unii Europejskiej spotyka się ze sprzeciwem Wielkiej Brytanii, (…)Najboleśniejszą sankcją byłoby zredukowanie uzależnienia od rosyjskiej energii(…) Niemcy jednak jedną trzecią zużywanego gazu kupują w Rosji, podobnie uzależnione od rosyjskiej energii są Włochy.W rezultacie mało prawdopodobne jest, by sankcje unijne wstrząsnęły Putinem.

Rzeczpospolita, Prof. Krzysztof Rybiński, Ukraińska lekcja dla Polski: Ostatnie wydarzenia na Krymie powinny doprowadzić do głębszej refleksji wśród polskich elit politycznych i intelektualnych. (…)  Agresja Rosji na Ukrainę pokazała dobitnie, że rola państwa w Polsce powinna ulec zmianie. (…) Powinien znacznie wzrosnąć udział wydatków zbrojeniowych w wydatkach budżetu (…) Potężne środki powinny zostać skierowane na rozwój potencjału naszego przemysłu obronnego (…) Uczelnie wyższe powinny dostać dofinansowanie na uruchomienie kierunków studiów bezpośrednio związanych z rozwojem nowoczesnych technologii militarnych. O sile militarnej w XXI wieku nie świadczy liczba żołnierzy, ale liczba odpowiednich rakiet i efektywność systemów obrony przeciwrakietowej, (…) Ważne są także umiejętności operowania w cyberprzestrzeni(…) Rola Polski jako bufora między Rosją a Europą Zachodnią znacznie wzrośnie. To stworzy dodatkowe możliwości międzynarodowej współpracy militarnej Polski i naszych sojuszników z NATO i może mieć pozytywny wpływ na Polską gospodarkę.

Gazeta Polska Codziennie, Gabriel Kayzer, Wojskowa dezinformacja: Według norweskiego publicznego nadawcy radio-wo-telewizyjnego (NRK), pomimo (…) wstrzymania stosunków na linii Rosja-NATO, rosyjska armia nie zamierza zrezygnować z udziału w rozpoczynających się dziś organizowanych przez NATO manewrach wojskowych (…) W manewrach wojskowych "Gold Response", odbywających się pod patronatem NATO, weźmie udział 9 tys. żołnierzy norweskich i 7 tys. żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanady, Estonii, Niemiec, Francji, Irlandii, Litwy, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Polski i - jak twierdzi NRK - z Rosji. (…) W manewrach "Cold Response" po raz pierwszy w historii ma uczestniczyć Polska Marynarka Wojenna reprezentowana przez fregatę rakietową ORP "Gen. T. Kościuszko". (…) Manewry "Cold Response" odbywają się cyklicznie od 2006 r. i są jednymi z najważniejszych natowskich manewrów na Arktyce(…)

Dziennik Gazeta Prawna, Beata Lisowska, Chirurg zabezpieczy wojskowe misje specjalne: Lekarze będą szkoleni na potrzeby obronności kraju (…) Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie programów uzupełniających dla określonej specjalizacji, przekazanego do konsultacji społecznych. (…) Medycy w trakcie specjalizacji będą odbywali kursy uzupełniające trwające łącznie 5 tygodni, które przygotują ich do możliwych sytuacji, z jakimi mogą się zetknąć w czasie misji wojskowych, kryzysu czy wojny. (…) Takie programy uzupełniające zostały opracowane przez ministra obrony narodowej po raz pierwszy. (…) - Dodatkowe elementy będą obowiązkowe dla lekarzy MON. Ze względu na atrakcyjność tego szkolenia część tych kursów może być jednak zalecana przez konsultantów krajowych również w ramach specjalizacji cywilnych - mówi ppłk Marek Weselak, czasowo pełniący obowiązki szefa oddziału szkolenia Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Reklama
Reklama

Komentarze