Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Jastrzębie mają kły; Polska się zbroi, Rosja prowokuje; Kolejne Sokoły będą gasić w Hiszpanii; Międzynarodowa skala innowacyjności
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Jastrzębie mają kły: "W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach podpisana została polsko-amerykańska umowa międzyrządowa, zgodnie z którą za dwa lata do Polski trafią nowe pociski do naszych F-16. Poza tym ich producent Lockheed Martin dokona ich integracji z systemami samolotu, przy okazji zaś polskie jastrzębie zostaną trochę zmodernizowane. (...) Tak zaawansowana technologia jak JASSM, zgodnie z amerykańskim prawem, nie może być swobodnie eksportowana. To dlatego MON podpisało umowę nie z Lockheedem Martinem, ale z amerykańskim rządem. Zgodę na sprzedaż JASSM Polsce musiał wydać sam Kongres USA, co stało się 2 października. (...) Przez najbliższe dwa lata polskie F-16 będą latać do USA, gdzie Lockheed Martin ma je modernizować i integrować z JASSM. W drugim półroczu 2016 r. samoloty w Polsce otrzymają nową wersję oprogramowania do komputerów sterujących. Wtedy też pojawią się u nas pierwsze pociski. W marcu 2017 r. polskie F-16 osiągną wstępną gotowość do eksploatacji JASSM. (...) Zasięg pocisku JASSM przekracza 370 kilometrów. Przypomina on z wyglądu samolot, który podwiesza się pod skrzydło myśliwca. Waży ponad tonę i ma 4 metry długości. W locie rozkładają się skrzydła o rozpiętości 2,4 metra."
Polska - Gazeta Wrocławska, Jan Mazurkiewicz, Polska się zbroi, Rosja prowokuje: "Decyzję o zakupie podjęliśmy przed wybuchem największego kryzysu bezpieczeństwa w Europie od czasów zimnej wojny. Taka nowoczesna broń jest nam dziś szczególnie potrzebna - powiedział Tomasz Siemoniak podczas uroczystości podpisania polsko-amerykańskiej umowy na zakup pocisków JASSM do samolotów wielozadaniowych F-16. (...) Po Australii i Finlandii, Polska jest trzecim krajem na świecie, któremu Kongres Stanów Zjednoczonych udzielił zgody na zakup tych pocisków o średnim zasięgu i dużej sile rażenia. (...) Zanim pierwsze rakiety dotrą do Polski, szef MON musi rozwiązać inny problem. - Od kilku dni ma miejsce bezprecedensowa aktywność rosyjskiej Floty Bałtyckiej i lotnictwa nad Morzem Bałtyckim. Jesteśmy tym zaniepokojeni - powiedział Tomasz Siemoniak po ostatnim incydencie z udziałem rosyjskich samolotów Su-34, które naruszyły polską strefę powietrzną. Samoloty zostały przechwycone przez dyżurną parę myśliwców holenderskich stacjonujących w bazie w Malborku."
Dziennik Gazeta Prawna, Jakub Laskowski, Innowacje dla bezpieczeństwa ludzi: "PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem zaawansowanego technicznie sprzętu optoelektronicznego. Spółka wykorzystuje współczesne osiągnięcia nauki i należy do grona najbardziej innowacyjnych firm przemysłu obronnego. Innowacyjne rozwiązania techniczne PCO S.A. zostały wyróżnione Polską Nagrodą Innowacyjności 2014. (...) W chwili obecnej PCO S.A. zajmuje się produkcją wyposażenia indywidualnego żołnierzy: gogli noktowizyjnych, celowników strzeleckich, lornetek, dalmierzy laserowych oraz wyposażenia helikopterów i wozów bojowych, w tym systemów kierowania ogniem, systemów ostrzegania, systemów detekcyjno-gaśniczych, zobrazowania terenu, głowic obserwacyjnych do wież bez-załogowych, zintegrowanych modułów optoelektronicznych i peryskopów. (...) Spółka uczestniczy w kluczowych dla bezpieczeństwa państwa programach strategicznych Ministerstwa Obrony Narodowej. W projekcie "Żołnierz Przyszłości" pełni rolę lidera konsorcjum naukowo-przemysłowego, w skład którego wchodzą spółki przemysłu obronnego, wojskowe instytuty badawczo-naukowe oraz Wojskowa Akademia Techniczna. (...) Poza sztandarowym projektem "Żołnierz Przyszłości", realizowanym w ramach modernizacji technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022, PCO S.A. uczestniczy w programie modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych (modernizacja czołgu Leopard i dostawa kamer termowizyjnych do czołgu PT-91) oraz wojsk rakietowych i artylerii (PILICA, POPRAD, udział w projekcie Tarcza Polski). Ponadto spółka weźmie udział w polonizacji osprzętu optoelektronicznego śmigłowców wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP, wyposaży kołowe transportery opancerzone Rosomak w głowice optoelektroniczne do wieży bezzałogowej oraz planuje udział w modernizacji wieży HITFIS."
Dziennik Wschodni, Kolejne Sokoły będą gasić w Hiszpanii: "Trzy świdnickie helikoptery w wersji przeciwpożarowej uzupełnią flotę firmy Hispanica de Aviación SA. Obecnie HASA dysponuje 26 śmigłowcami produkcji PZL-Świdnik (w tym 13 Sokołów). (...) Śmigłowce W-3A Sokół, które zamówiła HASA, to wersja przystosowana do lotów w bardzo trudnych warunkach. Ma na wyposażeniu m.in. specjalny zbiornik na płyn gaśniczy i kosz transportowy. Helikopter jest także przystosowany do montażu wciągarki, pływaków oraz systemu dozowania środka pieniącego. Obecnie w Hiszpanii, Portugalii i Chile wykorzystywanych jest ponad 20 przeciwpożarowych helikopterów ze Świdnika. (...) Sokół jest przystosowany do lotów w dzień i w nocy. PZL-Świdnik oferuje również bojową wersję śmigłowca Sokoła. To W-3PL Głuszec, który służy w polskiej armii."
Dziennik Gazeta Prawna, Międzynarodowa skala innowacyjności: "WB Electronics jest czołowym krajowym producentem zaawansowanego technicznie sprzętu optoelektronicznego. Spółka wykorzystuje współczesne osiągnięcia nauki i należy do grona najbardziej innowacyjnych firm przemysłu obronnego. Innowacyjne rozwiązania techniczne WB Electronics zostały wyróżnione Polską Nagrodą Innowacyjności 2014.
Który dotychczas zrealizowany projekt jest największym sukcesem?
Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Group: WB Electronics Najbardziej znani jesteśmy z produkcji bezzałogowych statków powietrznych, natomiast najwięcej przychodów przynoszą spółce systemy dowodzenia oraz łączności. Naszym flagowym produktem jest uznany w Polsce i na świecie cyfrowy system łączności wewnątrzpojazdowej FONET, czyli zestaw urządzeń i ich oprogramowania, tworzący jednolitą bazę wymiany danych pomiędzy pojazdami na polu walki. (...) Kolejnym produktem, który spotyka się z dużym uznaniem na światowych rynkach jest Fly Eye. Jesteśmy jedynym polskim producentem eksportującym bezzałogowe statki latające swojej myśli technicznej. (...)
Jaką rolę odegra WB w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP?
Piotr Wojciechowski: Posiadamy potencjał, który predysponuje nas do uczestnictwa w co najmniej dwóch obszarach modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, tj. w zakresie rozwoju systemów bezzałogowych oraz w zakresie nowoczesnych systemów łączności. (...) WB Electronics uczestniczy także w sztandarowym projekcie modernizacji armii Tytan, którego liderem jest PCO S.A. Jest to przykład na pozytywną współpracę 14 podmiotów w ramach zawiązanego w celu stworzenia "żołnierza przyszłości" konsorcjum. (...)"
ziom
Polska Nagroda Innowacyjności? Nikt o niej nie słyszał. Na Zachodzie takie nagrody to przyznawali sobie w XIX wieku, ale od dawna nikt już tego nie robi. Halo, PCO, pobudka! Mamy XXI wiek, PRL skończył się 25 lat temu. O tym, czy jesteście innowacyjni, nie decydują żadne gremia i ich uznaniowe nagrody, ale tylko i wyłącznie rynek. Jeżeli nie macie odbiorców poza WP, to raczej nie macie się czym chwalić, bo to znaczy, że wytwarzacie coś, czego nikt inny nie potrzebuje.