Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Będzie czystka w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej; Papierowa modernizacja polskiej armii; Rosja tnie wydatki na wojsko w 2016; Zasieki na granicy Ukraina-Rosja

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Rzeczpospolita, Andrzej Stankiewicz, Będzie czystka w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej:  Oficer zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa dla Rosji miał dostęp do tajemnic, m.in. NATO. Młody prawnik podejrzany o szpiegostwo wkrótce miał rozpocząć pracę w jednym z ministerstw.(…) Wbrew niektórym doniesieniom medialnym pułkownik nie odpowiadał w MON za zamówienia publiczne. - Pracował w znacznie bardziej newralgicznym miejscu - twierdzi nasz rozmówca ze specsłużb wojskowych (…) Po ich zatrzymaniu kilku Rosjan z ambasady w Warszawie zostanie uznanych za osoby niepożądane, co oznacza, że będą musieli wyjechać z Polski.

Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Papierowa modernizacja: Polska zacznie wydawać na obronność 2 proc. PKB rocznie, a do 2022 r. wydamy na modernizację 130 mld zł. (…) może się wydawać, że jesteśmy na dobrej drodze, by nasi żołnierze byli wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Nic bardziej mylnego. (…)Wiadomo, że 91,5 mld zł przeznaczono na 14 programów modernizacyjnych. (…) Ale pozostałe 40 mld zł, które padają w deklaracjach, są dość problematyczne, bo to min. 4 mld zł przeznaczone na kupno paliwa. Czy to jeszcze modernizacja armii? Inną kwestią jest to, skąd te 130 mld zł weźmiemy.

Super Express, Mirosław Skowron, Samo wykrycie szpiega jest dobre: "Super Express": - Polskie służby zatrzymały jednego z pułkowników pracujących w MON, który miał szpiegować na rzecz Rosji. Jego zatrzymanie komentowane jest zarówno jako sukces (…), jak i wpadka (…). 
Gen. Marek Dukaczewski: - Zacznijmy od tego, że nie znamy wszystkich faktów.(…) Samo wykrycie Polaka, który współpracuje bądź działa w obcym wywiadzie, jest sukcesem. Oznacza bowiem, że służby działają, obserwują i mają informacje. (…) To, co dzieli ekspertów, to ocena, co z takim człowiekiem robić po wykryciu. 
- To znaczy?
Kiedy kilka lat temu byłem pytany o to, jakie sukcesy miały Wojskowe Służby Informacyjne pod moim kierownictwem i ilu złapano szpiegów, odpowiadałem, że złapanie szpiega nie jest sukcesem. Sukcesem jest przewerbowanie. To wtedy zarzucano mi, że chcemy coś ukrywać, tuszować, bo szpiegów trzeba zatrzymywać.

Nasz Dziennik, Cięcia na zbrojenia: Rosja zmuszona będzie wstrzymać swój plan rozbudowy i modernizacji armii. Po 17 latach nieustannego wzrostu w 2016 roku wydatki na obronę spadną. Przyczyną są: spadek cen ropy, zachodnie sankcje i groźba recesji -twierdzi "Financial Times". (…) trzyletni plan budżetowy przewiduje spadek wydatków na obronę w 2016 roku o 5,3 procent. (…) Rosja przeznacza na zbrojenia (…) więcej niż jakiekolwiek europejskie państwo NATO. Wydatki na obronę od 2007 roku podwoiły się, a w 2015 roku nastąpi ogromny skok, aż o 32 proc. (…)Przyszły rok nie będzie jednak wcale takim przełomem, bo dużą część przyznanych pieniędzy pochłonie inflacja.

Gazeta Wyborcza, Maciej Czarnecki, Finlandia w zasięgu łap rosyjskiego niedźwiedzia: Naruszenia przestrzeni powietrznej Finlandii przez rosyjskie samoloty wojskowe, udział Rosjan w budowie elektrowni atomowej(…) - wszystko to budzi niepokój Finów i podsyca dyskusje o zagrożeniach ze strony sąsiada.(…) niepokój wywołały doniesienia o powtarzających się co jakiś czas naruszeniach fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty wojskowe. Według Helsinek pod koniec sierpnia doszło do takich incydentów aż trzykrotnie. Finlandia i Szwecja podpisywały wówczas akurat porozumienie o zacieśnieniu współpracy z NATO.

Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Zasieki na granicy: Kijów rozpoczął budowę umocnień na granicy z Rosją: rowów przeciwczołgowych, zapór z drutu kolczastego i metalowych płotów. "Możecie to nazywać europejskim wałem" - powiedział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk(…) Ukraina i Rosja ma najdłuższą lądową granicę w Europie liczącą 1974 km.(…)  w trakcie najcięższych walk w Donbasie ukraiński rząd przyjął uchwałę o budowie ogrodzeń (…) przede wszystkim w obwodzie ługańskim (…), charkowskim i sumskim. Projekt nazwano "Ściana". "To będzie budowa wschodniej granicy Unii Europejskiej" - mówił Jaceniuk. (…) Na razie wybudowano 112 km umocnień, z tego na 62 km rów przeciwczołgowy. (…) już wydano (…) 7 mln hrywien (ponad 0,5 miliona dolarów).

Puls Biznesu, Resort finansów broni podatników: Fiskus odmówił służbom dostępu do wiedzy o majątku Kowalskiego. (…) Służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (MSW) nie zostaną dopuszczone do wrażliwych danych o podatnikach zawartych w deklaracjach podatkowych oraz innych dokumentach składanych organom skarbowym. (…) Służby chciały mieć łatwy dostęp do danych podatników, aby skuteczniej prowadzić (…) wykrywanie majątków pochodzących z przestępstw. Taki postulat wnosił Grzegorz Karpiński, wiceminister spraw wewnętrznych, w trakcie uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ordynacji podatkowej.

Gazeta Wyborcza – Trójmiasto, Grzegorz Szaro, Moda na mundur. Coraz więcej chętnych do armii: Co roku do Narodowych Sil Rezerwowych na Pomorzu wstępuje pól tysiąca Polek i Polaków, w całym kraju ponad pięć tysięcy. Ale chętnych jest dziesięć razy więcej. (…) Z udostępnianych przez MON danych wynika, że ponadto 90 procent żołnierzy NSR to młodzi ludzie jeszcze przed trzydziestką. (…) Ponad 60 procent elewów ma stałą pracę, a 15 procent jest po studiach. Z wykształceniem gimnazjalnym jest ich zaledwie kilka procent.

Reklama

Komentarze (1)

  1. observer

    Polska powinna wziąć przykład z ukraińców i zbudować umocnienia na naszej wschodniej granicy, zanim tej swołoczy przyjdzie do głowy zabrać nam kilka wschodnich powiatów, które chcą okupować tak jak nasz Lwów. A ci wszyscy geopolitycy z Bożej łaski, którzy uważają, że dla bezpieczeństwa Polski ukraina musi być silnym krajem, powinni się zainteresować tym jak jest traktowana nasza mniejszość na ukrainie, jak ci ludzie boją się mówić po polsku, jak są zastraszani. Bo taka jest skala problemu, z którym mamy do czynienia, a który wielu ludzi stara się po prostu ignorować. Silna ukraina to zagrożenie dla Polski, oni zbudowali swoje państwo nad mordach Polaków i co więcej nadal nas nienawidzą. Przestańmy w końcu traktować ich jak upośledzone dziecko, które "na pewno się poprawi" i zdajmy sobie sprawę z panującej sytuacji. Powinniśmy odbić z rąk ukraińców tą część kresów, którą nadal okupuję, albo przynajmniej wyciągnąć stamtąd wszystkich Polaków, i odgrodzić się od tej dziczy murem. Niech ukraina sobie egzystuje jako małe państewko buforowe między Polską a rosją, ale jeśli nadal będziemy ignorować oznaki wrogości z ich strony to prędzej czy później tego pożałujemy.

    1. Ed

      @observer bzdurzusz waść. Zagrożeniem od zawsze była ROsja a nie Ukraina. Naszym geopolitycznym interesem jest by Ukraina istniała.

Reklama