Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy- Armia nie pomoże Janukowyczowi; ABW na tropie miedziowej afery; Polskie specsłużby w gotowości

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, Armia nie pomoże Janukowyczowi- Prezydent Janukowycz może liczyć jedynie na wsparcie Rosjan - mówi ukraiński ekspert ds. wojskowych (...) Wołodymyr Zaman nie chciał angażować wojskowych do tłumienia protestujących. Wszystko wskazuje na to, że nikt z generałów wojsk lądowych nie chciał zajmować tego stanowiska, dlatego został powołany człowiek od spraw marynarki, blisko związany z rosyjską Flotą Czarnomorską (...) Wielu oficerów przebywa przez długi czas w jednym miejscu i ich poglądy zależą od poglądów, jakie panują w danym regionie. Na pewno jednostki wojskowe z zachodniej części kraju nie będą wykonywać poleceń najwyższego dowództwa (...) Nie będzie krwawych starć w regionach kraju. O losie Ukrainy zdecydują ludzie w Kijowie, a reszta spokojnie pogodzi się z tą decyzją. Do podziału kraju na pewno nie dojdzie. Wszystkie te prorosyjskie organizacje we wschodniej części Ukrainy, mobilizujące się przeważnie na Krymie, nie mają żadnych szans. Ich działania sprowadzają się jedynie do brania kremlowskich pieniędzy (...) Zakładam, że zwycięży Majdan. Różnica między jedną a drugą stroną polega na tym, że protestujący mają ogromną motywację i determinację. Funkcjonariusze Berkutu i wspomagający ich bandyci takiej motywacji nie mają.

Marek Michałowski, GPC, ABW na tropie miedziowej afery- Zamiast polskiemu KGHM-owi resort środowiska przyznał koncesję na wydobycie miedzi w okolicach Bytomia Odrzańskiego kontrolowanej przez kanadyjskie konsorcjum spółce Leszno Copper. Jej prezesem jest były szef KGHM-u Stanisław Speczik. Okoliczności przyznania obcemu kapitałowi wartego miliard dolarów złoża bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (...) Choć próba przejęcia bogatego złoża świadczy o tym, że plany Miedzi Copper są ambitne, to obecnie jej działalność jest dość ograniczona. Firma prowadzi wprawdzie wiercenia, ale nie ma w Polsce zakładu górniczego. Jego budowa kosztowałaby 5 mld dol., a to może być ponad jej siły. - Przy obecnej formule podatku od wydobycia kopalin inwestycja w budowę kopalni byłaby mocno utrudniona - przyznaje sam Speczik. Możliwe, że spółka nie będzie eksploatowała przyznanego złoża, tylko z dużym zyskiem sprzeda prawa do niego.

Nasz Dziennik, Polskie specsłużby w gotowości- Wczoraj z posłami sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych spotkali się przedstawiciele cywilnych i wojskowych służb specjalnych: Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Za zamkniętymi drzwiami rozmawiano o sytuacji na Ukrainie (...) - Zapewniono nas, że różne scenariusze są rozpatrywane przez odpowiednie instytucje. Chciałbym wierzyć, że tak jest dlatego, że sprawa jest bardzo skomplikowana. Ukraina jest naszym najbliższym sąsiadem, znacząca liczba Ukraińców mieszka w Polsce i służby w sposób szczególny powinny być uczulone na to, co dzieje się w tym kraju - relacjonuje Marek Opiola, poseł PiS, członek spec-komisji (...) - Przedstawiciele służb zapewniali, że monitorują sytuację na bieżąco. Jest wiele możliwych scenariuszy, a w każdym z nich istnieje pewne zagrożenie bezpieczeństwa dla Polski. Jest tu spora dynamika i nieprzewidywalność. Przecież chyba nikt jeszcze kilka dni temu nie spodziewał się, że na Ukrainie dojdzie do krwawych zajść i śmiertelnych ofiar - zauważył poseł.

Olga Alehno, GPC, Zabójstwo na zlecenie FSB- W Stambule dobiega końca proces sądowy, który wywołał oburzenie Kremla. Na ławie oskarżonych zasiadło trzech mężczyzn oskarżanych o cztery morderstwa oraz jedną próbę zabójstwa na zlecenie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Ofiarami byli czeczeńscy emigranci w Turcji (...) Jedną z ofiar zabójców stał się Ali Osajew, stambulski przedstawiciel islamistycznego quasi-państwa Emiratu Kaukaskiego, proklamowanego w 2007 r. przez Doku Umarowa, emira kaukaskiej rebelii, współpracującego z organizacją terrorystyczną Al-Kaida. Emirat Kaukaski został uznany przez Rosję i USA za organizację terrorystyczną. Osajew został zabity przez Makauriego w lutym 2009 r. Jak podkreślił prokurator, najemny morderca, pewien swojej bezkarności, nawet przybył na pogrzeb ofiary.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.