Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Żołnierze w walce z COVID-19; NATO powoła Centrum Kosmiczne?; Grecja odgradza się od Turcji; Praca brytyjskiego wywiadu w czasie pandemii; Ciąg dalszy postępowania przetargowego na policyjny system TETRA

Grecki Ah-64A Apache Fot. US Navy
Grecki Ah-64A Apache Fot. US Navy

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko Polskie prowadzi walkę z koronawirusem”: Żołnierze nie tylko Wojsk Obrony Terytorialnej, ale również wojsk operacyjnych zintensyfikowały działania wspomagające służbę zdrowia w czasie pandemii SARS – CoV2. „Od początku października wojsko wspólnie z policją monitoruje przestrzeganie kwarantanny. Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz personelu wojskowego. Cały czas Wojsko Polskie prowadzi także dezynfekcję m.in. domów pomocy społecznej. W system opieki zdrowotnej jest włączonych 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na SARS-CoV-2, w tym dwa mobilne.[…]”


Gazeta Polska Codziennie, „NATO wchodzi w przestrzeń kosmiczną”: Podczas dwudniowego szczytu omawiane były kwestie budżetów obronnych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Wczoraj w Brukseli rozpoczął się wirtualny dwudniowy szczyt ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na agendzie znalazła się kwestia powołania Centrum Kosmicznego. Dyskutowane były również zwiększenie wydatków na cele obronne oraz spór pomiędzy Grecją a Turcją o zasoby surowców naturalnych. [...] Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że w tym roku średni wzrost wydatków na obronność europejskich krajów członkowskich oraz Kanady wyniósł 4,3 proc. Jest to tym samym już szósty rok zwiększania wydatków na obronność w NATO”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Grecja odgradza się od przybyszów i Turcji”: Ateny obawiają się, że Ankara może w każdej chwili otworzyć granicę, tak jak to miało miejsce w marcu tego roku. Obawia się również militarnych działań Turcji na Morzu Egejskim. „Z powodu braku perspektyw zakończenia grecko-tureckiej konfrontacji na Morzu Śródziemnym rząd w Atenach przygotowuje się na kolejną odsłonę zimnej wojny. Do wiosny przyszłego roku powstać ma nowy 27-kilometrowy odcinek muru granicznego na północnym brzegu granicznej rzeki Ewros (inaczej Marica). Ogrodzenie ma uniemożliwić niekontrolowany przepływ nielegalnych imigrantów z Turcji. Równocześnie trwają wstępne przygotowania do budowy pływających barier na Morzu Egejskim, które mają uniemożliwić przedostanie się łodziom z imigrantami na greckie wyspy.”


Andrzej Dworak, Polska The Times, „Jak trudne jest życie szpiega w pandemii”: Dyrektor generalny MI5 - Ken McCallum - spotkał się z grupą dziennikarzy 14 października, żeby przekazać opinii publicznej, co brytyjski kontrwywiad robi i będzie robił w warunkach zmienionych przez pandemie COVID-19. „Sytuacja musi być poważna, skoro nowy szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Ken McCallum zdecydował się na publiczne zabranie głosu i poinformowanie społeczeństwa na Wyspach o szczegółach swojej owianej tajemnicą pracy i działaniach podejmowanych dla utrzymania bezpieczeństwa. [...] Tymczasem pandemia wywołuje kryzys zawodu, który wydawał się odporny na wszelkie wstrząsy, jednego z najstabilniejszych i najstarszych na świecie (oczywiste skojarzenia z inną, przeżywającą także kłopoty branżą, są jak najbardziej uprawnione). Współczucie musi bowiem wzbudzać szpieg, który ma śledzić podejrzany obiekt na pustych ulicach, który nie może się ukryć w tłumie…”


Grzegorz Suteniec, Puls Biznesu, „Policja nawet sądu się nie boi”: Ciąg dalszy sądowej batalii o system łączności dla policji. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się postępowaniu przetargowemu na policyjny system TETRA? „Kolejne przegrane przed KIO i sądem nie zniechęciły Komendy Głównej —przetarg na system łączności Tetra może wygrać każda firma, pod warunkiem że jest to... Motorola. Pozostali wykonawcy myślą o odszkodowaniach, a do kontroli przymierza się NIK [...] Mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy zmarnowały dwa konsorcja, Indry z Rohillem i Sprintu z Hyterą, żeby wywalczyć rozstrzygnięcie postępowania na policyjną Tetrę. Choć wygrały w KIO i w sądzie, przegrywają, bo zamawiający stosuje uniki. Dlaczego? Być może wyjaśni to NIK, która rozważa przeprowadzenie kontroli.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama