Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Zmodernizowane czołgi T-72 zasilą nową dywizję na wschodzie Polski; Minister Mariusz Błaszczak zapowiada powstanie wojsk obrony cyberprzestrzeni

Fot. MON
Fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Stare czołgi wracają do służby”: Agencja Mienia Wojskowego wstrzymała sprzedaż czołgów T-72 za granicę. Czołgi te po modernizacji w zakładach Łabędy mają trafić planowo do nowo powstającej dywizji na wschodzie Polski. „Dlatego kilkadziesiąt starych czołgów T-72, pamiętających jeszcze czasy Układu Warszawskiego, przygotowywanych do liftingu i sprzedaży Jordanii, według najnowszych rozkazów pozostanie w kraju. [...] Mogę potwierdzić jedynie, że transakcja planowana w jednym z krajów północnej Afryki została wstrzymana - mówi prezes Falkowski”.


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, „Cyberbezpieczeństwo priorytetem”: Podczas święta Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych RP minister Mariusz Błaszczak zapowiedział utworzenie wojsk obrony cyberprzestrzeni. „Podstawowym filarem bezpieczeństwa Polski są nasze Siły Zbrojne - potwierdzał wczoraj, przy okazji obchodów święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wśród priorytetów działań wymienił m.in. te dotyczące sfery cyberbezpieczeństwa. - Pracujemy nad projektem sformowania wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dodatkowo na moje polecenie w resorcie obrony narodowej od marca intensywnie pracuje zespół, którego zadaniem jest dokonanie analizy i przedstawienie rekomendacji dotyczących wszystkich sfer aktywności MON w zakresie cyberbezpieczeństwa, teleinformatyki, kryptologii. Chodzi zarówno o kształcenie, pozyskiwanie najlepszych specjalistów, jak i o wzmocnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego”.


Reklama

Komentarze (19)

 1. T72

  W salonie samochodowym dają mi biały podstawowy model a ja ich pytam a jaką to ma wartość bojową ja chcę ten najdroższy model... no i co z tego że nie mam na niego środków? Ja nie chcę tego dziadostwa.

 2. xiom

  Od dawna są zgłaszane potrzeby na niszczyciele czołgów, więc raczej słusznie myślą w MON, że nie ma sensu kupować nowych pojazdów do tej roli, niepotrzebne wydając ciężkie miliardy, skoro wystarczy ulepszyć celność starych T72 i to wystarczy na to zadanie.

 3. Dominator1979

  Koszmar. Pieniądze wyżucone w błoto cztaj w złom. Tylko sukcesywne zakupy nowoczesnego uzbrojenia są opłacalne. Jaki zakres modernizacji? Tam jest wszystko z innej epoki. Silnik ,lufa,sko,amunicja itd. Postawmy sie na miejscu żołnierzy. Czy chciałbyś walczyć w takim czołgu ....nie i jeszcze raz nie. Taką modernizacje trzeba bylo zrobić 20 lat temu. Teraz po co? Kolejny minister WIZJONER...brak komentarza. Lepiej te pieniadze przeznaczyć na kraby lub nowego bwp. Fajna taka nowa dywizja z T 72 ,bwp 1i rpg i chełmy stalowe.

 4. Harry 2

  Gdyby była to głęboka modernizacja i pozbycie się archaicznych drążków sterowniczych na rzecz wolantu + nowoczesne pociski to wartość bojowa T72 byłaby znacząca. Jednak modernizacja będzie płytka czyli... jakaś prowizorka która i tak będzie musiała służyć wojsku latami. Nam pozostanie modlić się za pancerniaków na wypadek konfliktu zbrojnego.

 5. drakon

  Będą dialogi i znów będą dialogi....

 6. zły

  No to wszyscy wieszczący zakup nowego czołgu powinni teraz zejść na ziemię. Pytanie jaka to ma być modernizacja? Bo jeżeli do wyposażenia co najmniej PT-91M2 to spoko ale bardziej to zapowiada się na odmalowanie pancerza i finał.

 7. Zbulwersowany podatnik

  Co oni mają w głowie żeby przywracać do służby ten szrot? To po wprowadzeniu Borsuka stare BWP1 będą przenoszone do nowej dywizji? To będzie papierowa jednostka, będzie ale tak jakby jej nie było...

 8. Aaa

  Powinni produkować Andersa

 9. Dyletant-entuzjasta

  Czy takie zmodernizowane czołgi jeszcze coś znaczą na współczesnym polu walki? Bardzo proszę zorientowanych Forumowiczów o poważną odpowiedź na moje pytanie.

 10. Zygmunt

  Te same błędy co w międzywojniu. Na wschodzie nową dywizję trzeba budować na nowych wozach. Tam trzeba włożyć dużo pieniędzy w infrastrukturę, tam nie praktycznie poligonów. To jest ważniejsze i większe przedsięwzięcie niż przekop mierzei wiślanej (rzekomo też dla celów obronnych). Potrzeba bardziej równomiernie rozmieścić wojsko w kraju oczywiście zachowując celowość. Wojsko potrzebuje większego projektu wizjonerskiego niż przedwojenny COP inaczej wiecznie będzie bajzel, łatanie tym czym się da i gdzie się da. A jak rządy traktują ten temat? Stawiam pytanie chociażby takie: czy któryś z ministrów MON był w randze wicepremiera?

 11. Norbi

  T-72 a jaką one mają wartość bojową ... .

 12. druh

  Jak tak dalej pójdzie, to będziemy reaktywowali T-55...

 13. d3355

  Gdyby przywrócić sprawność i lekko zmodernizować : erawa na front i wieżę, noktowizja od PCO i nowa amunicja, + malowanie multispektralne + kamuflaż od Lubawy, no i oczywiście wsparcie plot zestawami średniego zasięgu , to powstałaby jednostka idealna do wojny obronnej. T-72 w obronie są skuteczne, wystarczy je wesprzeć artylerią . Mam nadzieję że wnioski z donbasu zostały wyciągnięte. A wszystkim marudom , że stare itp...LEpiej mieć dywizję z ulepszonymi t-72 na wschodzie niż nic. !!!!!! Na kierunku w kształcie klina od Białegostoku do Warszawy i Lublina nie ma nic !!!..Siedleckiej jednostki plot nie liczę...Więc szybko dawać tu sprzęt ..obecna sytuacja wprost zaprasza do rajdu na stolicę.

 14. :))

  Ale jedno jest pewne atak cybernetyczny na nie zadziała i można w razie czego z nich korzystać :) Te nowe planowane maszyny będą skomplikowane a T72 no cóż prostota ale po remoncie wesprzeć WOT mogą :)

 15. T. J.

  Co oni mają w głowie, żeby do służby liniowej przywracać muzealne czołgi. I co oni chcą w nich modernizować, jeżeli trzeba w nich wszystko wymienić (począwszy od pancerza, poprzez armata, jej stabilizację, system kierowania ogniem, a na silniku i układzie przeniesienia napędu skończywszy - czyli cały czołg)?

 16. Dyktatorek

  Nooo... Brawo !!!!....ta nowa dywizja na wschodzie będzie miała unikalną siłę bojową...będzie to siła muzealna... naprawdę dech zapiera ta \"dobra zmiana\" ...zapewne te nowe dywizje na wschodzie Polski uruchomią nowy wyścig zbrojeń na świecie

 17. AAA

  Coś mi mówi, że to będzie \"płytka\" modernizacja. Płytka niczym kałuża

 18. Author vidmo

  A czy przypadkiem poprzedni minister wojny już nie zapowiadał powstanie wojsk cybernetycznych? Jeśli mnie pamięć nie myli, to nawet wskazał ilość pieniędzy jaka będzie na nie przeznaczona. Chyba 1mld zł. Boże ależ jesteśmy mocarstwem wstającym z kolan! Chyba się poplaczę... Ze wzruszenia ofkoz!

 19. dropik

  zasilą jak zmodernizują , albo i nie zmodernizują. tak czy siak szału nie będzie

Reklama