Piątek z Defence24.pl: Zagraniczne media o wizycie polskiego prezydenta w USA; F-35 wymusi zmiany w polskim lotnictwie bojowym; Koszty skoku technologicznego w SZ RP; Polska staje się centrum rozpoznawczym NATO; Ataki na tankowce w Cieśninie Ormuz

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Nie mówimy po amerykański”: Komentarze medialne zza oceanu po wizycie polskiego prezydenta w Białym Domu. „Od 30 lat czujemy się wyjątkowym sojusznikiem Ameryki, choć w rzeczywistości jesteśmy dla Waszyngtonu niczym więcej jak jednym z wielu partnerów ze wschodniej Europy o skromnej sile politycznej [...] Musimy się wreszcie nauczyć języka, jakim mówią Amerykanie. Jego nieznajomość nie jest wyłącznie problemem Jacka Czaputowicza i reszty rządu PiS. Błędy popełniały też poprzednie ekipy.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Błyskawica zmieni bojowe lotnictwo”: Myśliwce V generacji, które pojawią się w naszych Siłach Powietrznych, zmienią diametralnie polskie lotnictwo bojowe. Specyfika możliwości bojowych F-35 wymusi na polskich pilotach nabycia całkowicie nowych umiejętności. „Ogromna przewaga informacyjna, którą daje załogom rozpoznawczy oręż Lightning II pozwala zamienić podczas bojowych misji F-35 w wysunięte centra dowodzenia i kierowania np. rojami uzbrojonych bezpilotowców. Warto wiedzieć, że technologie stealth - zmniejszonej wykrywalności samolotu - rodzą też ograniczenia.”
Marek Kozubal, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Skok w nowoczesność”: W najbliższych latach Polska wyda blisko 30 mld zł na amerykańskie uzbrojenie. „Teraz staramy się o zakup 32 myśliwców piątej generacji o ograniczonej wykrywalności. Ten zakup jest konieczny, bo niebawem siły powietrzne muszą wycofać postowieckie maszyny Su-22 i MiG-29. Koszt tego skoku w nowoczesność szacowany jest na 5 mld dolarów.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Wyprzedzić Rosję”: Polskie wojsko powoli staje się centrum rozpoznawczym NATO. W Bolesławcu między innymi stacjonuje samolot rozpoznawczy EC-130 Compass Call, który jest wykorzystywany do walki radioelektronicznej. Duże znaczenie mają również posterunki radiolokacyjne dalekiego zasięgu przy granicy wschodniej i północnej Polski. „Niedocenianym punktem deklaracji jest zapis o funkcjonującej już od pewnego czasu. Bezzałogowce są już w Mirosławcu i wykonują zadania, czyli zbierają informacje istotne dla naszego bezpieczeństwa. Nie ma chyba wątpliwości, że ich oko jest głównie skierowane na rosyjski obwód kaliningradzki, sąsiednią Białoruś, a także okolice krajów bałtyckich. Dane zebrane w ten sposób już trafiają do polskich dowództw.”
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Lotniskowiec USS Polska”: Wywiad z Kai-Olaf Langiem, niemieckim analitykiem. „Wszystko zależy od tego, w jaki sposób Polska wykorzystywać będzie partnerstwo z USA. Jeżeli będzie bezwarunkowo wspierać bez wątpienia krytyczną ocenę UE obecnej administracji, może to doprowadzić do braku zrozumienia przez niektórych europejskich partnerów.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Płomienie nad Zatoką Omańską”: Media donoszą, że nie wiadomo, kto, czym i dlaczego zaatakował statki w Cieśninie Ormuz. „Drugi raz w ciągu miesiąca w pobliżu mającej strategiczne znaczenie cieśniny Ormuz ktoś zaatakował tankowce. [...] Podejrzewamy atak torpedą - poinformowano w tajwańskim koncernie CPC Corp., który wynajął norweski statek <<Front Altair>>, obecnie płonący i dryfujący po wodach Zatoki Omańskiej.”
Katarzyna Stańko, Polska The Times, „Świat się zbroi. Polska również powinna to robić już teraz”: Wywiad z Juliuszem Sabakiem, ekspertem lotniczym portalu Defence24.pl. „Czy te samoloty są Polsce potrzebne na tym etapie? - To jest bardzo trudne pytanie. Taki sprzęt jest nam generalnie potrzebny, ale wymaga kompleksowego podejścia. Sam fakt, że ten samolot będzie stacjonował w Polsce nie zwiększy naszych możliwości. Musimy stworzyć cały system który pozwoli w pełni je wykorzystać. Zatem, należny zapytać, czy ministerstwo obrony ma taką kompleksową koncepcję.”
Katarzyna Stańko, Polska The Times, „Zybertowicz: Bezpieczeństwo Polski nie ma ceny”: Wywiad z prof. Andrzejem Zybertowiczem, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. „Wzmacniając wschodnią flankę NATO, Amerykanie pokazują zdolność ochrony swoich sojuszników również na Dalekim Wschodzie oraz w rejonie Australii i Oceanii. Możemy czuć się bezpiecznie, bo Amerykanie nie tylko czują z nami więzi historyczne, ale mamy wspólny interes strategiczny związany z obroną cywilizacji zachodniej. NATO wyszło z drzemki strategicznej, w jakiej było przed agresją Rosji na Ukrainę.”
Kacper Rogacin, Polska The Times, „Andrzej Duda w USA. F-35 nad Białym Domem i wykład dla Amerykanów”: Relacja z wizyty polskiej delegacji w USA. „Środowe rozmowy prezydentów Polski i USA w Waszyngtonie przyniosły porozumienie ws. zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce. Po wszystkim nad Białym Domem przeleciał myśliwiec F-35, a Andrzej Duda wygłosił przemówienie o polskiej historii.”
Piotr Wroński, Gazeta Wyborcza, „Co nam dał prezydent Trump”: Wywiad z gen. Jarosławem Stróżykiem, byłym attache wojskowym w USA oraz wiceprezes fundacji Stratpoints. „Najbardziej ucieszyłem się z idei utworzenia w Polsce eskadry samolotów bezzałogowych MQ-9 Raptor oraz przekazywania polskiej stronie zbieranych przez nie danych wywiadowczych. Mój entuzjazm osłabiła refleksja, że będą one sterowane nie z Polski, ale z terytorium Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się centrum operacyjne.”
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Wzorowy sojusznik, wzorowa współpraca”: Komentarze medialne po wizycie polskiego prezydenta w Białym Domu. „Nigdy nie zapomnimy tego wszystkiego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność. Historia polskiego narodu zawsze będzie inspirować patriotów na całym świecie - powiedział prezydent USA Donald Trump w czasie uroczystego przyjęcia zorganizowanego z okazji wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Waszyngtonie. Ustalenia, jakie podjęli obaj przywódcy w czasie rozmów w Białym Domu, są szeroko komentowane na całym świecie.”
Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Skokowy wzrost bezpieczeństwa Polski”: Szczegóły porozumienia polsko-amerykańskiego w dziedzinie obronności zawiera między innymi powstanie na terytorium naszego kraju dowództwa dywizyjnego Stanów Zjednoczonych i Centrum Szkolenia Bojowego. „Głównym efektem rozmów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy jest zapewnienie większej ilości amerykańskich wojsk na terenie Polski oraz perspektywa rychłego zakupu najnowocześniejszych myśliwców F-35. - Z ogromną satysfakcją możemy ogłosić, że zwiększenie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski stało się faktem - powiedział wczoraj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.”
Agnieszka Burzyńska, Fakt, „To rolls-royce wśród myśliwców”: Wywiad z byłym wiceministrem obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. „[...] Czy chcemy kupić i serwisować samoloty u Amerykanów, czy też aby były one serwisowane w Polsce. Ale to też są koszty. Dla 32 samolotów F-35 nikt nie otworzy u nas fabryki. 10 lat temu Amerykanie proponowali nam wejście w projekt budowy samolotu F-35. A wtedy polscy generałowie, tacy znakomici, potrafiący się świetnie wypowiadać krytycznie na temat rządu, mieli inne zdanie. Byliśmy wtedy świeżo po zakupie F-16. Amerykanie mieli do nas zaufanie. A my powiedzieliśmy, że ten sprzęt - F-35 - jest nam niepotrzebny. I dzisiaj kupujemy cały ten samolot z wyższej półki.”
donek
niezle okreslenie - "rolls-royce wśród myśliwców". Tylko czy Pariasa Europy na tego rolls-royca stac? jLepiej zeby polska kupila "skode wsrod mysliwcow" ORAZ wymienila np 40 letnie smiglowce, 40 letnie bwp, tarpany, gazy... i cala mase poradzieckiego sprzetu, ktory powinien byc wymieniony "na wczoraj" ZAMIAST kupowac "rolls-royca" wsrod mysliwcow i zamrozic na 10 lecia inne programy modernizacyjne. skrajnie nieodpowiedzialne i niegospodarne dzialanie... skad te zachwyty? nie rozumiem
Leo
Panie Kownacki, zapomniał Pan już, że 2017 roku sam Pan mówił iż lepiej wydać pieniądze na f16 niż f35? https://www.defence24.pl/kownacki-lepiej-wydac-pieniadze-na-f-16-niz-f-35
dim
- ja też tak mówiłem. Ale klamka zapadła, a oba wybory wydają się być znakomite. F-16 trzeba oczywiście pilnie podnieść do standardu V, by mógł z F-35 normalnie współpracować. Jasne, że potrzebny będzie także specjalny program finansowy, spoza obecnego budżetu MON.
matrioszka
A co będzie jak Władimir Władimirowicz powie sprawdzam . Czy wszystko rozsypie się jak domek z kart ?
asad
U Putina na pewno.
dim
Też tak myślę, że wszystko rozsypie mu się wtedy jak domek z kart.