Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Bundeswehr/Marco Dorow

Piątek z Defence24.pl: Węgrzy modernizują siły zbrojne; Polskie F-16 ponownie nad bałtyckim niebem; Kontrowersje wokół Ławek Niepodległości finansowanych z budżetu MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Węgrzy stawiają na Europę”: Plany modernizacyjne węgierskiej armii zakładają wycofanie z użytku sowieckich czołgów T-72 i zastąpienie ich Leopardami 2A7. „Rząd w Budapeszcie w ramach realizowanego programu modernizacji Sił Zbrojnych Węgier w ubiegłym roku zakupił nowe czołgi Leopard 2A7, haubicoarmaty PzH 2000 od niemieckiego koncernu zbrojeniowego Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz śmigłowce H145M i H225M Caracal od Airbusa. [...] Ambitne plany zawarte w programie modernizacji sił zbrojnych Węgier - Zrinyi 2026 pozwolą jednak na przeznaczenie do 2024 na armię 2 proc. PKB. Co więcej Węgry już teraz ok. 30 proc. swojego budżetu obronnego, wynoszącego 1,7 mld dol., przeznaczają na nowy sprzęt wojskowy oraz modernizację starego.”


Gazeta Polska Codziennie, „<<Jastrzębie>> ochronią bałtyckie niebo”: Polską misję Baltic Air Policing będą wspierać Niemcy i Portugalczycy. „W porcie lotniczym Szawle odbyła się wczoraj uroczystość przekazania polskim pilotom nadzoru nad natowską misją Baltic Air Policing, związaną z patrolowaniem przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Na straży bezpieczeństwa będą stać cztery polskie myśliwce F-16. [...] Wobec zaostrzającej się sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, związanej głównie z neoimperializmem Rosji i prowadzeniem przez nią wojny na Ukrainie oraz prowokowaniem pozostałych państw w regionie, szefostwo NATO zdecydowało o bezterminowym wydłużeniu misji i zwiększeniu jej kontyngentu. Od 1 stycznia status państwa wiodącego w ramach misji NATO przejęli Polacy.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Kosztowne betonowe ławeczki niepodległości”: Kontrowersje wokół Ławek Niepodległości. 4 miliony złotych z budżetu resortu obrony narodowej zasili projekt pomników ku uczczeniu stulecia niepodległości. „Prawdopodobnie najdroższa ławka niepodległości stanęła w Lublinie.[...] Resort założył, że jedna ławka będzie kosztowała ok. 30 tys. zł, a samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. takiej kwoty. W sumie MON zaplanowało na ten cel 4 mln zł.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. tom

    te ławeczki to tak bez fazy analityczno-koncepcyjnej ?

  2. Siedzik

    @ Wojak, nie kłam - ławeczki są na razie na etapie opracowania analitycznko-koncepcyjnego i trwają dialogi techniczne. Może i w tym roku dostanie nagrodę prezydenta, ale pełnowymiarowy prototyp na MSPO pojawi się najwcześniej w 2020

  3. Wojak

    Ponoć nowa wersja "Ławeczki Niepodległości 2019" będzie pokazana na MSPO 2019 . MON już ogłosił kontrakt na prototyp.

Reklama