Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Ukraina wejdzie do NATO?; Wzrosła liczba ofiar zamachu w Teheranie; DCNS walczy o okręty podwodne dla MW RP; Jakie pociski w programie HOMAR?; Izraelska broń uzbroi państwa w Azji

Fot. IMI.
Fot. IMI.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Kokot, Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Ukraina chce do NATO. Na razie nie ma na to szans”: Rośnie poparcie Ukraińców dla członkostwa ich kraju w strukturach NATO.„Parlament Ukrainy za jeden z głównych celów państwa uznał wczoraj członkostwo w NATO. „Za" jest ponad 50 proc. obywateli. Ale droga do Sojuszu pogrążonego w wojnie kraju jest jeszcze bardzo daleka. [...] Ukraina formalnie złożyła wniosek o wejście do NATO w 1994 r. Od tego czasu na przeszkodzie wciąż stoi sprzeciw Rosji i obawa Zachodu o zbrojną konfrontację. To właśnie sprzeciw Niemiec i Francji na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r. zablokował tzw. plan na rzecz członkostwa Ukrainy i Gruzji.”


Rzeczpospolita, „Azja”: Liczba ofiar zamachów w Iranie wzrosła do 17. „Pięciu terrorystów, którzy przeprowadzili w środę ataki w Teheranie, to obywatele Iranu, którzy walczyli w szeregach tzw. Państwa Islamskiego - podały irańskie służby. Mieli od lat być pod wpływem wahabizmu (sunnickiego radykalizmu wywodzącego się z Arabii Saudyjskiej). W sierpniu przywódca ISIS odesłał ich do szyickiego Iranu z poleceniem przeprowadzenia zamachów.”


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Francuzi walczą o Orkę”: Kto wybuduje okręty podwodne dla Polski? „Oferta francuska jest najbardziej kompleksowa spośród dostępnych. Jako jedyna zawiera też dostawę rakiet manewrujących, które razem z okrętami podwodnymi dadzą Polsce większe zdolności do odstraszania potencjalnych agresorów. [...] większość prac zostanie wykonana w Polsce w stoczniach należących do Polski. […] Polski przemysł nauczy się dzięki budowie okrętów, jak zarządzać najbardziej złożonymi projektami, a polscy dostawcy wejdą do łańcucha dostaw DCNS, europejskiego lidera na rynku okrętów wojennych.”


Michał Szczygielski, Polska The Times, „Jakie pociski ziemia-ziemia kupi Polska”: Dwa koncerny zbrojeniowe mają największe szanse, Lockheed Martin z systemem HIMARS oraz izraelski IMI Systems z wyrzutnią Lynx. „MON chce rozstrzygnąć, który z zagranicznych koncernów weźmie udział w programie HOMAR. W tej chwili nasze wojska lądowe nie dysponują pociskami ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km [...] Jak się wydaje, najciekawsze oferty złożyli Amerykanie i Izraelczycy. Program HOMAR jest traktowany jako priorytetowy, gdyż w tej chwili wojska lądowe nie dysponują pociskami o takich możliwościach.”


Witold Kołodziej, Gazeta Finansowa, „Nowy system zautomatyzowanego uzbrojenia morskiego”: Izraelska broń uzbroi państwa w Azji. „Według izraelskiego dziennika Ynet, firma IMI Systems uzyskała kontrakty na dostawy nowego zdalnie sterowanego systemu uzbrojenia morskiego dla dwóch flot azjatyckich. [...] Zarówno pocisk sterowany "Tammuz" („Kolec"), jak i system obrony powietrznej Iron Dome („Żelazna Kopuła) zostały zmodyfikowane do użytku przez siły morskie. System „Nachshol" to oparty na żyroskopach system zapewniający zarówno stabilność na morzu, jak i zdolność precyzyjnego śledzenia celów.”

 

 
 
Dr Jacek Raubo dla TVP o nasilających się atakach terrorystycznych: „Do takich zamachów będzie dochodzić przed wszystkim ze względu na dużą grupę osób o nastawieniu radykalnym oraz ze względu na koszt i łatwość w dostępie do środków, dzięki którym można przeprowadzić zamach. To nie wymaga olbrzymich inwestycji, nie wymaga rozbudowanej siatki. Informacja, szczególnie w internecie, jest łatwo dostępna. Wypuszczono dżina z butelki nie tylko jeżeli chodzi o ideologię, lecz także know-how”. Źródło: TVP

 

Dr Jacek Raubo dla Polskiego Radia o ataku na policjanta pod katedrą Notre Dame: „Niewątpliwie da się zauważyć tendencje do przeprowadzania ataków w miejscach turystycznych, w tym przy obiektach sakralnych. Policjant został zaatakowany jako symbol państwa. Mówimy o użyciu noży i młotków, czyli bardzo prymitywnych metodach działania o niskim koszcie”. Źródło: Polskie Radio

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. opserfer

    jak Ukraina wejdzie do NATO to niech Matka Boska ma nas w Swojej opiece.

Reklama