Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Turecki sukces operacji militarnej w Syrii; Polska prymusem w NATO; Narada w Ministerstwie Obrony Narodowej. Powodem rosyjskie testy gotowości bojowej; Minister Waszczykowski w Ankarze

Fot. Juliusz Sabak/D24
Fot. Juliusz Sabak/D24

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "Turcja triumfuje w Syrii": Interwencja zbrojna w Syrii przebiega zgodnie z planami tureckich wojskowych. Wolna Armia Syrii, wspierana przez tureckie czołgi i amerykańskie lotnictwo, odepchnęła bojowników Państwa Islamskiego od granicy.  "Ponad 20 tureckich czołgów i przynajmniej kilkuset rebeliantów z Wolnej Armii Syrii - według niektórych źródeł było ich dwa tysiące -jeszcze w środę wieczorem, czyli w pierwszym dniu operacji, zajęło Dżarabulus, syryjskie miasteczko położone przy granicy z Turcją."


SR, Super Express, "Polska w czołówce NATO": Pozytywna wypowiedź na temat Polski w NATO. "Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga (57l.) Polska jest jednym z ważniejszych państw w całym pakcie. - Wasz kraj wnosi ważny wkład w nasze operacje i ćwiczenia wojskowe, a na jego terytorium znajdują się kluczowe obiekty NATO [...] Polska znajduje się także w ścisłej czołówce NATO, jeśli chodzi o wysokość wydatków przeznaczanych na obronę, a wkrótce będzie także gościć jedną z wielonarodowych brygad, które trafią do Europy Środkowo-Wschodniej."


EŁEM, Fakt, "Antoni Macierewicz zwołał naradę w armii": Reakcja MON na ćwiczenia wojsk rosyjskich.  "Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (68 l.) wczoraj postawił na nogi dowódców i szefostwo wojskowych służb specjalnych. Powód? Rosjanie sprawdzają gotowość swojej armii. L Prezydent Rosji Władimir Putin (64 l.) zarządził niespodziewaną kontrolę wojsk w trzech okręgach, m.in. na Krymie i na granicy z Ukrainą. Putin zdecydował także o rozpoczęciu manewrów na terenie kilku okręgów wojskowych w całej Rosji. Wywołało to błyskawiczną reakcję polskiego MON. Minister Macierewicz zwołał odprawę szefów Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sit Zbrojnych oraz szefów Służby Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego."


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, "Rekonesans w Ankarze": Minister Spraw Zagranicznych - Witold Waszczykowski - przybył do Turcji z wizytą dyplomatyczną. "W programie wizyty znalazło się również spotkanie ministra Waszczykowskiego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Spotkanie trójki było jednak o tyle nienadzwyczajne, że w tym formacie szefowie tych państw spotkali się już w czerwcu w Warszawie i przewidując dalszą współpracę, zaplanowali kolejne. Tym razem ze względu na bieżące wydarzenia jego miejscem była Ankara."

Reklama

Komentarze (1)

 1. Vik

  Armia Turcji radzi sobie lepiej niż Ruskie. A nie używają swojego najnowszego sprzętu, widziałem stare czołgi M60 i Leopardy-1A5. Brawo Turcja, ktoś w tym syryjsko-sowieckim syfie musi w końcu zaprowadzić porządek.

  1. :):)

   hahaha ...radzą sobie lepiej.... skoro ISIS działa w koordynacji ze sztabem tureckim to nic dziwnego :). Tu chodzi o Kurdów a nie najemników tzw. ISIS

  2. uffjjj

   Tyle, że to operacja wymierzona w Kurdów, a nie Daesh. Kurdowie po raz kolejny zostali oszukani i wykorzystani.

Reklama