Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Spółki Skarbu Państwa zbudują tymczasowe szpitale dla chorych na COVID-19; Wywiad z ambasador USA w Polsce; Wojsko przejmie od medyków poszczególne działy administrowania łózkami w szpitalach
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Lotniska i hale stają się szpitalami”: Jeszcze w listopadzie mają zostać oddane do użytku kolejne szpitale tymczasowe przygotowane dla chorych na koronawirusa. „Państwowe spółki mają wybudować w Polsce sieć klinik dla chorych na koronawirusa. Mają na to miesiąc. [...] Idea, jaka przyświeca rządowi, jest jasna - w trybie ekspresowym, praktycznie w ciągu dwóch-trzech tygodni, mają powstać szpitale tymczasowe dla osób zakażonych, które nie muszą być podłączone do respiratora, ale ich stan wymaga np. podawania tlenu czy leków na zapalenie płuc. Rząd spodziewa się eksplozji liczby chorych”.
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Ameryka pozostanie demokracją”: Wywiad z ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. „[...]Prezydent Trump zainwestował więcej funduszy w NATO od swoich poprzedników, wymusił też więcej pieniędzy od europejskich sojuszników. Czy to nie umacnia NATO? Wysłał też więcej wojsk do Polski. Jego działania wobec NATO w złym świetle rysują wrogowie USA, wrogowie sojuszu. Sieją dezinformację. Inną sprawą jest biurokracja. [...] . Ale dopiero Trump umiał powiedzieć: wyczyśćmy ją. Jak choćby w Światowej Organizacji Zdrowia, której nie trzeba specjalnie się przyglądać, aby widzieć, jak źle jest zarządzana.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Wojsko do łóżek”: Jak wynika z komunikatu resortu obrony, żołnierze nie będą w poszczególnych szpitalach poszukiwali łóżek jak pierwotnie zakładał minister zdrowia, ale przejmą obsługę całodobowego systemu ich ewidencji. „Wojsko przejmuje od NFZ system zarządzania łóżkami covidowymi. Personel medyczny - uwolniony od zadań administracyjnych - ma być skierowany do walki z pandemią. [...] Obecnie w wojewódzkich oddziałach NFZ trwają szkolenia żołnierzy WOT dysponujących umiejętnościami obsługi systemów informatycznych. Na razie nie wiadomo, ilu zostanie oddelegowanych do obsługi systemu, ale ma być ich <<tylu, ilu potrzeba>> - dzięki przejęciu zajęć administracyjnych całość personelu medycznego ma być skierowana do walki z pandemią.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie