Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Rosyjska propozycja ws. stref wolnych od działań wojennych; TALOS nowym kombinezonem amerykańskiej armii; Poważne kłopoty niemieckiej armii; 3900 ochotników zgłosiło się do odbycia służby przygotowawczej

Fot.  Sgt. Kalie Jones/US Army
Fot. Sgt. Kalie Jones/US Army

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Putin oferuje Syryjczykom bezpieczne strefy”: Rosja proponuje cztery obszary wolne od działań wojennych, które miałyby powstać na terenach kontrolowanych przez opozycję. „Władimir Putin powiedział, że byłyby to strefy zakazu lotów, czyli że lotnictwo syryjskie (rebelianci nie dysponują samolotami) nie mogłoby prowadzić tam ataków, pod warunkiem, że nie byłyby tam prowadzone działania militarne. Do bezpiecznych stref mogliby wrócić uchodźcy, docierałaby pomoc humanitarna. Strefy byłyby otoczone przez posterunki rebeliantów i wojsk rządowych, zaproszono by też zagranicznych obserwatorów.”


Konrad Szelest, Rzeczpospolita, „Płynny pancerz ochroni żołnierza”: Supernowoczesny kombinezon bojowy nie tylko osłania przed kulami, ale również opatruje rany. Nowy kombinezon może wejść na wyposażenie US Army już w 2018 roku. W projekcie i budowie nowego sprzętu uczestniczyli Polacy. „Amerykański SOCOM (Special Operations Command) przygotował dla US Army specjalny, nowoczesny kombinezon o nazwie TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit).”


Andrzej Dworak, Polska The Times, „Bundeswehra, czyli krajobraz po ciężkiej bitwie”: Poważne kłopoty niemieckiej armii. Po skandalu z oficerem, który zarejestrował się jako azylant w Niemczech dochodzą skandale w pionie szkolenia oraz problemy technologiczne z nowym sprzętem. „[…] nie brakuje głosów, że Bundeswehra jest w poważnym kryzysie. Dotyczy on zarówno zdolności bojowych, jak też funkcjonowania armii w czasie pokoju.”


Nasz Dziennik, „Ochotnicy na ćwiczenia”: Na najbliższe kilka miesięcy niemal 3900 ochotników do służby przygotowawczej ma stawić się w koszarach. „W zaplanowanych na ten rok ćwiczeniach szkolenie odbędzie blisko 12 tyś. kandydatów na podoficerów, oficerów i szeregowych. To drugi z trzech zaplanowanych turnusów. Szkolenie będzie prowadzone w 33 jednostkach wojskowych i centrach szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu. Potrwa do 31 sierpnia.”

Reklama

Komentarze

    Reklama