Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Rosja i Białoruś wspólnie przeciw NATO; Polski kalifat grozi żołnierzom na manewrach w Orzyszu; Optoelektronika w przemyśle obronnym - debata; Iran wystrzelił pociski balistyczne; Silniki Makila 2 dla Caracali

Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Białoruś odchodzi na wschód": Do 2018 roku ma powstać organizacja wojskowa łącząca Rosję i Białoruś. To oznacza, że na granicach powietrznych i lądowych Białorusi mogą znaleźć się żołnierze rosyjscy. Wszystkie te zabiegi, są skutkiem obecnego napięcia na linii Rosja - NATO. Prezydent Łukaszenka, nie jest zadowolony z tego faktu, jednakże umowy między państwami oraz słaba pozycja finansowa i militarna Białorusi, nie pozostawia wyboru.


EŁEM, Fakt, "Kto grozi żołnierzom?": Do żołnierzy będących na poligonie, są wysyłane pogróżki. Autor podpisuje się, jako polski kalifat. "Kto stoi za groźbami, próbuje ustalić ABW i Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko - mazurskie) odbywają się ćwiczenia wojskowe, w których bierze udział 7 tys. żołnierzy - w tym także z USA i Niemiec."


JOL, Dziennik Gazeta Prawna, "Debata o bezpieczeństwie":  W Rawie Mazowieckiej, odbyła się pierwsza Konferencja Optoelektroniczna. Na konferencji omawiano dorobki naukowe polskich uczelni technicznych oraz możliwości wykorzystania ich w polskim przemyśle zbrojeniowym. "Optoelektronika ma ogromne znaczenie we współczesnym przemyśle obronnym. Kamery termowizyjne, wyświetlacze, dalmierze laserowe oraz inne zaawansowane technologicznie przyrządy, pozwalają na prowadzenie działań bojowych w najtrudniejszych warunkach, zarówno w dzień jak i w nocy. Urządzenia te wchodzą w skład zintegrowanych systemów obserwacyjno - celowniczych i są kluczowe dla wyposażenia indywidualnego żołnierza oraz wspomagającego go sprzętu, np. wozów bojowych i czołgów"


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Rakieta narobiła szumu": Iran wystrzelił 10 października pociski balistyczne, które mogłyby przenosić broń nuklearną. Zachodnie mocarstwa takie jak USA, Francja, Niemcy i Wielka Brytania twierdzą, że w ten sposób Teheran złamał rezolucję Rady Bezpieczeństwa z 9 czerwca 2010 roku. Iran również domaga się zniesienia sankcji w zamian za zrezygnowanie z programu pozyskania broni nuklearnej. "Zniesienie sankcji uzależnione jest od raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która powinna przedstawić go w połowie grudnia. Znajdzie się w nim ocena, czy ponad dekadę temu Iran pracował nad budową broni atomowej, o co jest oskarżany przez Zachód, a czemu wciąż zaprzecza."


PP, Dziennik Wschodni, "Turbomeca w Dęblinie"Trwają rozmowy offsetowe, po zakończonym przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, który wygrał Airbus Helicopters. W tle są prowadzone szczegółowe rozmowy dotyczące produkcji silników do Caracali. "Turbomeca zaproponowała polskiemu rządowi produkcję nowych silników Makila 2, jak i utworzenie centrum ich remontów w Wojskowych Zakładach Lotniczych - 1 w Dęblinie. Są to silniki do śmigłowców H225M Caracal."


 

Reklama

Komentarze

    Reklama