Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Psy służbowe w WOT; Wywiad z gen. Skrzypczakiem; Nowy sprzęt na ćwiczeniach Defender-2020; Kolejne zatrzymania ws. korupcji i ustawiania przetargów w wojsku; Umowa na F-35 jeszcze w tym miesiącu; Iran grozi europejskim żołnierzom

Fot. MON
Fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia rekrutuje psy do akcji poszukiwawczych”: Nowe przepisy w resorcie obrony narodowej pozwolą na wykorzystanie psów służbowych w akcjach Wojsk Obrony Terytorialnej. Labradory, owczarki niemieckie, setery czy teriery będą mogły wkrótce rozpocząć służbę w najmłodszym rodzaju wojsk. „Szef MON Mariusz Błaszczak wydał decyzję (nie została jeszcze opublikowana), na podstawie której żołnierze będą mogli korzystać z psów służbowych w czasie akcji ratowniczych. Dotychczas w Siłach Zbrojnych nie było takich psów. Mają one służyć do <<lokalizacji osób zaginionych np. w terenach trudno dostępnych>>, czyli będą wykorzystywane w akcjach poszukiwawczych.”


Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wieczna wojna w Iraku”: Wywiad z generałem Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódcą wojsk lądowych. „Jeśli ktoś myśli, że po wyjściu Amerykanów zapanuje tam spokój, jest w błędzie. Trudno o tym mówić, ale niewykluczone, że Saddam był remedium na problemy [...] Szybko nauczyliśmy się, że to nie jest żadna misja pokojowa. To była wojna. Nie byliśmy mentalnie przygotowani na straty. Tak samo politycy. Nie wiedzieliśmy, jak prowadzić działania przeciwpartyzanckie. Jak budować relacje z ludnością lokalną czy też jak prowadzić okupację. Wszystkiego uczyliśmy się na miejscu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polacy przygotowują się do <<Defender 2020>>”: Nowe pojazdy przekazane wojskom aeromobilnych o wysokiej mobilności, są przeznaczone do desantowania techniką spadochronową. „W tym tygodniu z udziałem szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się uroczystość przekazania do 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego (6. BPD) pierwszej partii 15 pojazdów przeznaczonych dla wojsk aeromobilnych. [...] Już podczas ćwiczeń <<Defender>>, które odbędą się w tym roku, zostaną wykorzystane te zdolności - powiedział szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.”


Paweł Tunia, Gazeta Polska Codziennie, „Zarzuty dla oficerów i przedsiębiorców”: Żandarmeria Wojskowa zatrzymała wysokich rangą oficerów Wojska Polskiego oraz byłych żołnierzy. „Na polecenie prokuratora żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze CBA zatrzymali we wtorek pięć osób, w tym trzech oficerów Wojska Polskiego i dwóch przedsiębiorców - poinformowała Prokuratura Krajowa. Zatrzymani zajmowali się zdobywaniem nielegalnie informacji i ustawianiem przetargów.”


Gazeta Polska Codziennie, „Zatrzymani na gorącym uczynku”: Wśród zatrzymanych znaleźli się dwaj pośrednicy w handlu nieruchomościami oraz osoba uczestnicząca w przetargu organizowanym przez bydgoską Agencje Mienia Wojskowego. „Trzy osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego chwilę po przekazaniu 25 tyś. zł łapówki. Pieniądze stanowiły gratyfikację w zamian za odstąpienie od udziału w przetargu organizowanym przez Agencję Mienia Wojskowego w Bydgoszczy - informuje CBA. Zatrzymani usłyszeli zarzuty utrudniania przetargu publicznego.”


Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Umowa na F-35 jeszcze w tym miesiącu”: Według planów resortu obrony uzupełnieniem programu Harpia (samolotu bojowego piątej generacji) ma być połączenie F-35 z bezzałogowymi platformami rozpoznawczymi i bojowymi. „Pod koniec stycznia zostanie podpisana umowa ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu 32 samolotów F-35 - poinformował wczoraj szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwsze maszyny miałyby pojawić się we flocie polskich sił powietrznych najprawdopodobniej za cztery lata. Jednocześnie będzie się to wiązało z wycofaniem z użytku wysłużonych myśliwców MiG-29.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Iran grozi europejskim wojskom”: Władze w Iranie grożą wojskom europejskim stacjonującym na Bliskim Wschodzie. „Dziś w niebezpieczeństwie jest żołnierz amerykański, jutro może być żołnierz europejski. Jeśli zrobicie zły ruch, będziecie cierpieć - mówi prezydent Hassan Rouhani. To reakcja na wszczęcie procedury, która może doprowadzić do przywrócenia sankcji UE za nieprzestrzeganie przez Iran umowy nuklearnej złamanej wcześniej przez USA.”


Roman Laudański, Polska The Times, „W tyglu Bliskiego Wschodu”: Wywiad z dr. Jackiem Raubo, ekspertem ds. bezpieczeństwa portalu Defence24 i wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Dzisiejsza polska misja w Iraku nie jest błędem. Ma podstawy międzynarodowe, NATO-wskie i jest zalegalizowana przez władze Iraku. My zaś stawiamy sobie już inne priorytety, dostosowane np. do zmian w zakresie naszej obronności w Europie.”


Witold Głowacki, Polska The Times, „Ogień z działek, rakiety, ataki myśliwców. Jak dochodziło do zestrzeleń samolotów pasażerskich”: Historie omyłkowo zestrzelonych samolotów pasażerskich, które miały miejsce w regionach objętych konfliktem zbrojnym. „Omyłkowe zestrzelenie samolotu pasażerskiego to koszmar każdego oficera obrony przeciwlotniczej. Niestety, do takich tragedii doszło w historii już kilkakrotnie. Za każdym razem kończyły się śmiercią wszystkich osób znajdujących się na pokładzie samolotu. [...] Z pokładu USS Vincennes odpalono dwie rakiety ziemia-powietrze SM- 2MR. Oba pociski trafiły w cel, niszcząc go w powietrzu. Do morza runęły jednak nie szczątki F-14, tylko pasażerskiego airbusa A300 linii Iranian Air z 290 osobami na pokładzie.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. sża

    To WOT ma już śmigłowce na wyposażeniu? Ostro idą do przodu...

Reklama