Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Problemy kadrowe służb mundurowych; Zmiany w zarządzie PGZ; Cold Response 2020 – ćwiczenia wojskowe na północnej flance NATO

fot. J.Sabak/D24
fot. J.Sabak/D24

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Mundurowi szukają po omacku”: Tegoroczne potrzeby kadrowe służb mundurowy są ogromne. Pomimo dużego zainteresowania młodych ludzi, sporo kandydatów odpada w skomplikowanych procedurach naboru. Czy ujednolicenie systemu i stworzenie jednej bazy kandydatów do wszystkich służb mogłoby rozwiązać problemy kadrowe? „Choć służbom brakuje ludzi, odrzucają tysiące kandydatów. Może powinny rekrutować razem? [...] Tymczasem w Polsce system rekrutacji jest rozproszony, przez co gubi kandydatów. Czy np. chętny do policji po odpadnięciu na jakimś etapie naboru nie mógłby otrzymać propozycji służby w wojsku? W końcu szeregowych zawodowych armia też potrzebuje. To wymagałoby jednak gruntownego przebudowania całego systemu naboru do służb i odrobiny wysiłku z ich strony.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Znów zmiana warty w Polskiej Grupie Zbrojeniowej”: Kolejne zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Rada nadzorcza PGZ odwołała w czwartek zarząd największej państwowej firmy obronnej na czele z prezesem Witoldem Słowikiem. P.O. szefa został Andrzej Kensbok, bez doświadczenia w zbrojeniówce. [...] W ciągu ostatnich pięciu lat za rządów obecnej koalicji prezesów wymieniano w centrali integrującej najważniejsze polskie fabryki broni aż sześciokrotnie. Nieoficjalnie mówi się, że na nowym rozdaniu traci premier Mateusz Morawiecki.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „W Narwiku tym razem bez Polaków”: Manewry na północnej flance NATO rozpoczną się 2 marca i zakończą się 18 marca. Same zaś ćwiczenia polowe odbywać się będą w dniach 12-18 marca. „Siły Zbrojne Norwegii (Forsvaret) wspólnie z sojusznikami przygotowują się na zimowe manewry Cold Response, które rozpoczną się w marcu 2020 r. Ćwiczenia te, w których uczestniczyć będzie kilkanaście tysięcy wojskowych, mają się odbywać na obszarze od miasta Narvik leżącego w prowincji Nordland aż po okręg Troms og Finnmark zlokalizowany w północno-wschodniej części Norwegii.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. 12345678

    Za duże wymagania. Nie można mieć jednocześnie wykształconych kandydatów i wysportowanych 2 w 1. Albo to albo to, Potrzebujecie ludzi inteligentnych, to róbcie im wymagania pod intelekt. Potrzebujecie lekkoatletów,? to róbcie im wymagania pod sprawności fizyczne. Proste.

Reklama