Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Polski dostawca paliwa dla wojsk USA; Wywiad z szefem logistyki Dowództwa Garnizonu Warszawa; Europa wydaje zbyt mało na obronę; Nowa strategia obrony USA

Fot. Gerhard Seuffert / U.S. Army / Flickr.com
Fot. Gerhard Seuffert / U.S. Army / Flickr.com

Piątkowy przegląd prasy poid kątem bezpieczeństwa. 

Puls Biznesu, „Paliwo dla armii”: Armia amerykańska podpisała z PKN Orlen kontrakt na zaopatrzenie w paliwo swojich sił na terenie Polski. „ Kontrakt obejmuje sprzedaż paliwa lotniczego (F34) i oleju napędowego (ON i ONA2). Umowa będzie realizowana do końca 2019 r. z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Już od kwietnia 2017 r.” 


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Bez logistyki wszystko jest niczym”: Wywiad z płk. Krzysztofem Kseniem, zastępcą dowódcy, szefem logistyki Dowództwa Garnizonu Warszawa. „Logistyka Dowództwa Garnizonu Warszawa to precyzyjnie działający mechanizm. Codziennie pracujemy nad tym, aby potrzeby jednostek i instytucji stołecznego garnizonu były zaspokajane. Ale to także przedsięwzięcia prestiżowe. W latach ubiegłych braliśmy udział w zabezpieczeniu m.in. spotkania ministrów obrony i szefów sztabów w ramach szczytu NATO czy pikniku polsko-amerykańskiego na błoniach Stadionu PGE Narodowego z okazji wizyty prezydenta USA w Polsce.”


Dr Leszek Pietrzak, Gazeta Finansowa, „Ile Europa wydaje na swoje armie?”: W NATO mała grupa państw spełnia wymóg przeznaczania 2 proc. PKB na zbrojenia. „W 2016 r. spośród wszystkich członków NATO wymóg przeznaczania 2 proc. PKB na politykę obronną obok USA spełniły jeszcze tylko cztery kraje: Wielka Brytania (2,21 proc.) Grecja (2,38 proc.), Estonia (2,16 proc.) i Polska (2 proc.). W 2017 r. do tego grona dołączyła Rumunia, a w tym roku Litwa i Łotwa. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zakłada, że do roku 2024 cel ten osiągnie co najmniej 15 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.”


Dr Rafał Brzeski, Gazeta Finansowa, „Strategia Obrony USA 2018”: Nowa strategia różni się stylem i treścią od poprzednich wydań dokumentu. „„Strategicznymi konkurentami" USA są „mocarstwa rewizjonistyczne", czyli Chiny i Rosja. ChRL ze względu na „drapieżne" wykorzystywanie swej przewagi gospodarczej do zastraszania sąsiadów oraz militarne rozpychanie się w rejonie Morza Południowochińskiego. Rosja, ponieważ pogwałciła zbrojnie granice sąsiadów oraz uzurpuje sobie prawo veta w gospodarczych, dyplomatycznych i obronnych decyzjach państw ościennych.”

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. Z

    Czyli co ? Sprzedaja amerykanski gaz Armii Amerykanskiej :^)))

Reklama