Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Pentagon w marcu ogłosi decyzję o powstaniu „Fort Trump” w Polsce; Przedstawiciele korpus oficerskiego niezadowoleni z wysokości podwyżek;Odwrót USA od NATO przyśpieszy powstanie armii UE?

Fot. MON
Fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Polska bazą USA na flance wschodniej”: Pentagon ma ogłosić w marcu zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polce i utworzenie wojskowego centrum dowodzenia w regionie państw bałtyckich. „Rozmowy trwają, ale większe zaangażowanie wojskowe Ameryki wydaje się przesądzone - uważa prezydencki minister. [...] <<Sprawa wydaje się przesądzona. Konkretem będzie zwiększenie amerykańskiej obecności i zaangażowania militarnego w Polsce. Tym samym nasz kraj stanie się centrum amerykańskiej aktywności wojskowej w regionie, swego rodzaju regionalną bazą operacyjną dla sił zbrojnych USA>>”


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Proces pierwszego dżihadysty”: Oskarżony dżihadysta jest obywatelem Francji, który powrócił z wojny w Syrii. Eksperci ostrzegają, że powracający obywatele starego kontynentu, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego są nośnikiem groźnej ideologii. „Mehdi Nemmouche, zabójca z Muzeum Żydowskiego, stanął przed sądem w Brukseli. Grozi mu dożywocie. [...] Francuz algierskiego pochodzenia, strzelał przez 82 sekundy 24 maja 2014 roku w Muzeum Żydowskim w Brukseli. Zabił cztery osoby.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Będzie bunt pułkowników?”: Niższe podwyżki powodem rozgoryczenia przedstawicieli korpusu oficerskiego. „Minister obrony przegrywa starcie z żołnierzami. Podwyżki, które obiecał im rząd, nie pojawiły się na kontach. Wojskowa elita nie kryje rozgoryczenia. [...] Komandor Banaszewski nie ukrywa rozgoryczenia. Przypomina, że to oficerowie starsi pełnią funkcje dowódcze, są doskonale wykształceni, ponoszą większą odpowiedzialność za sprzęt i zarządzają setkami lub nawet tysiącami ludzi.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polska armia zwiększa zdolności obronne”: Podsumowanie ubiegłego roku w Wojsku Polskim. „W ubiegłym roku podjęto serię decyzji co do zwiększenia zdolności obronnych Rzeczypospolitej. Wśród nich należy wymienić: zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot, powołanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, wprowadzenie nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, a także zacieśnianie współpracy w ramach NATO i USA.”


Leszek Pietrzak, Gazeta Finansowa, „Armia Europy”: Prezydentura Donalda Trumpa, dała jasno do zrozumienia sojusznikom w NATO, że sojusz już nie gwarantuje bezpieczeństwa w Europie. Czy jest to czas na utworzenie armii europejskiej? „Pomysł utworzenia wspólnej europejskiej armii to krok w kierunku przebudowy całej architektury euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Ta wcześniej czy później ulegnie diametralnej zmianie. [...] pojawiają się różne pomysły na moment, kiedy sojusz z Ameryką ostatecznie odejdzie do lamusa historii. Jednym z nich ma być armia europejska, która ma zapewnić bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej. Na razie jest dosyć mglista idea, nie oznacza to jednak, że za jakiś czas nie nabierze ona bardziej sformalizowanego kształtu, do którego realizacji przekonywać będzie intensywnie Berlin i Paryż.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Minister Błaszczak i satysfakcja oficera”: Rośnie niezadowolenie w korpusie oficerskim po ogłoszeniu przez MON wysokości podwyżek. „Minister obrony Mariusz Błaszczak chwali się podwyżkami dla wojskowych. Według MON żołnierze przyjęli je <<z zadowoleniem i satysfakcją>>. - Niczego z satysfakcją nie przyjmowałem, te stawki są nie do zaakceptowania - twierdzi kmdr Wiesław Banaszewski, dziekan korpusu oficerskiego. [...] przedstawiciela korpusu oficerów nie udało się do tego nakłonić. Oficerowie są bowiem w wojsku grupą, która na zmianach zyska najmniej. Wedle MON największą podwyżkę otrzymają szeregowi zawodowi - rzędu 14 proc., a oficerowie młodsi - jedynie 10 proc.”


Reklama

Komentarze (3)

  1. Alfred

    Im więcej na pagonach tym żołnierz biedniejszy.

  2. Dumi

    Armia Europejska to absurd tak jak pakiet klimatyczny, przez który Polska od tego roku płaci horendalne ceny za to, że palimy w piecu;) To wyraźnie pokazuje, że elyty, zwłaszcza w Europie to ludzie pogubieni i chcą nami rządzić. W mojej ocenie gorsze jest to, że wielu Polaków łyka te bzdury. To są bzdury a wielu z nas obudzi się w 2020 roku jak przyjdą rachunki za prąd... Armia europejska to sztuczny twór rozbijający struktury NATO;) Media, pieniądze i wpływowi ludzie, którzy grilują ten temat w prasie coraz częściej i z uporem maniaka... Powtarzam naszym decydentom: zwiększenie finansów na modernizację i szybsza modernizacja armii to klucz do bezpieczeństwa. Fort Trump to to tylko pozorne bezpieczeństwo militarne. Amerykanie i tak zdecydowaliby się na zwiększenie ilości swych żołnierzy w Polsce by chronić swoją infrastrukturę w Redzikowie albo swoje interesy m.in. bank Morgana o tym, że sprowadzamy od nich gaz i zdaje się ropę nie wspomnę. Rząd i prezydent postanowili jednak KOLEJNY RAZ wyjść przed szereg i z pozycji niemal leżącej prosić o bazę... Ten rok Homar, Wisła II i podejrzewam, że może starczy na wieżę zintegrowaną ze spikiem, ale to też niepewne bo dopiero pod koniec 2019 roku będzie wiadomo a to już będzie po wyborach parlamentarnych. Wiele niewiadomych i mam nadzieję, że wybory do europarlamentu sprawią, że nowi ludzie zaprowadzą normalność w UE. Jest duża szansa bo zawiązuj się koalicja, m.in. z Włochami, która chce stawiać na pożądany model czyli: suwerenność kraju ważniejsza od UE.

  3. Michnik

    Panie Wroński tak to już jest gdy oficerów jest więcej niż szeregowych. Zawsze większe grupy są pokrzywdzone, a w tym przypadku to nie dość że duża grupa to i najlepiej zarabiająca.

Reklama