Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Nowy przetarg na program Wisła szansą dla Francuzów?; MON cierpliwie czeka na wynik negocjacji z Airbus Helicopters; Zaangażowanie Polski w konflikcie syryjskim ceną za pozycję w NATO; O bezpieczeństwie w Monachium
Piątkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Francuskie rakiety wracają?": Jak donoszą media, ma zostać rozpisany ponownie przetarg na program Wisła. Swoją szanse dostrzegli ponownie francuzi z koncernu MBDA. "Francuzi podkreślają, że ich oferta jest całościowa. W pociski manewrujące MBDA Scalp mogą być wyposażone okręty podwodne Scorpene (oferowane Polsce tylko z francuskimi pociskami). Paryż proponuje także współpracę z przemysłem kosmicznym - chodzi np. o system satelitów zwiadowczych Thales lub Airbus. Istotną różnicą ma być też pełny dostęp do kodów źródłowych - tj. prawo do korzystania z uzbrojenia bez zgody dostawcy (Amerykanie zwykle zastrzegają sobie prawo kontroli nad niektórymi technologiami)."
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Nowy ton ministra obrony w targach o karakale": Sytuacja z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe, nadal nie uległa zmianie. Negocjacje offsetu wciąż trwają, pomimo tego, że właśnie upłynął termin przewidziany na negocjacje kompensacyjne. Nowością jest jednak podejście MON, które przestało się śpieszyć z decyzją dotyczącą przetargu i zapowiada cierpliwe oczekiwanie na finał negocjacji w Ministerstwie Gospodarki.
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Inwestycja w siłę": Decyzja ministra Macierewicza dotycząca wsparcia militarnego sił Sojuszu w walce z Państwem islamskim, jest inwestycją w przyszłą pozycję Polski w strukturach NATO. "Polska włączy się w walkę z Państwem Islamskim. W zamian możemy liczyć na większe zaangażowanie Amerykanów w naszym regionie."
Sabina Treffler, Gazeta Polska Codziennie, "O Syrii, uchodźcach i terrorze": Rozpoczyna sie konferencja w Monachium. Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda. "Dzisiaj rozpoczyna się doroczna konferencja w Monachium, podczas której zapadają najważniejsze decyzje dotyczące kształtu międzynarodowej polityki bezpieczeństwa. W trzydniowych spotkaniach weźmie udział 30 głów państw i szefów rządów oraz ponad 70 szefów dyplomacji i resortów obronnych."
Dziennik Polski, "Więcej NATO na wschodzie Europy": W Brukseli zapadły ustalenia dotyczące wzmocnienia sił NATO na wschodniej flance Sojuszu, o które zabiega Polska. "Musimy zapewnić, że będziemy w stanie obronić każdy z krajów sojuszniczych przed każdego rodzaju zagrożeniem - mówił sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg, dodając, że jest to odpowiedź paktu na agresywną politykę Rosji. Ustalenia co do liczby żołnierzy i sprzętu, który wzmocni wschodnia flankę sojuszu zapadną w lipcu w Warszawie"
MKT, Parkiet, "Szkolenia NATO generują popyt": Spółka Lubawa wygrała przetarg na dostawę dla polskiej armii namiotów typu NS-97 oraz N-6/97. Wartość kontraktu szacuje się na ponad 21 mln złotych. Lubawa dostarczy namioty 4. Regionalnej Bazie Logistycznej we Wrocławiu.
Lotka
Panu Wrońskiemu z GW ciągle śnią się Francuzi, dostęp do kodów żródłowych i kosmos !! Niestety ,Wyborcza nie generuje kierunków polityki zbrojeniowej i całe szczeście bo doszli byśmy do paranoii z takimi doradcami. Jak nie ma co pisać GW, to "niech siedzi cicho" -tak radzą Francuzi !!
Supernauczyciel
Całe szczęście, że tych kierunków nie wyznaczasz ty Lotko. Wytłumaczę to prosto. Kultura osobista to coś takiego droga Lotko, że jeśli ktoś ma inne niż my poglądy, to my mu na to pozwalamy i nie każemy mu siedzieć cicho. Co najwyżej przytaczamy merytoryczne argumenty. Kulturę droga Lotko zwykle wynosimy z domu.
Tomasz Stelmach
Polityka to interes własnej gospodarki i własnego przemysłu. W planowaniu strategicznych dla państwa i gospodarki decyzji nie ma miejsca na kierowanie się emocjami.
zadora
bez sensu że to ujawniliśmy przed dniami młodzieży i szczytem NATO