Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Niemiecka manifestacja poparcia dla NATO; Wywiad z wiceministrem spraw zagranicznych Turcji; Jakie problemy trawią NATO?; Zarzuty dla żołnierza SKW; Światowy szczyt terytorialsów w Polsce; Historia AK-47

Fot. NATO
Fot. NATO

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Niemcy ratują NATO”: Zbliżający się szczyt NATO w Londynie może okazać się manifestacją poparcia NATO przez kraje europejskie. Prezydent Macron swoimi słowami o śmierci NATO, zmusił przywódców europejskich do zajęcia stanowiska. „Dwa tygodnie przed szczytem przywódców sojuszu w Londynie Berlin szuka krajów, które obronią pakt przed atakami prezydenta Macrona. Warszawa zgłosiła się jako pierwsza. [...] Rezultatem byłoby osłabienie bezpieczeństwa, bo francuskie siły jądrowe są o wiele słabsze od amerykańskich. Tu jesteśmy w takiej samej sytuacji co Polska. [...]" - stwierdził Thomas Kleine-Brockhoff, dyrektor berlińskiego biura German Marshall Fund.


Jerzy Haszczyński, Rzeczpsopolita, „Wybraliśmy Zachód, a on nas zawiódł”: Wywiad z Faruk Kaymakci, wiceministrem spraw zagranicznych Turcji. „Jeżeli reszta NATO będzie dotrzymywać obietnic, nie będzie następnego kroku w kierunku Rosji [...] Nie wyolbrzymiajmy sprawy z tym S-400. Nie było innego wyjścia, gdy byliśmy ostrzeliwani, sojusznicy zostawili nas samych. Mówiliśmy: jeżeli mamy bronić swoich granic, które są też granicami NATO i Europy, to sprzedajcie nam sprzęt, sprzedajcie nam patrioty! Ale cena była zbyt wysoka [...]”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Borsuk, Pirat i orliki z salonu zmierzają do armii”: Polskie spółki zbrojeniowe skonsolidowane w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, pomimo że pozostają w cieniu zagranicznych potentatów, próbują ścigać zagraniczną konkurencję. Jakie polskie produkty zbrojeniowe trafią do Sił Zbrojnych RP? „Ostatni Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, zdominowany przez koncerny z USA, pokazał też najnowszą, polską broń, która ma ambicję wkrótce zawojować armię. [...] Niszczyciele czołgów, transportery nowej generacji, radary, a także bezzałogowy sprzęt zwiadowczy i zupełnie nowe systemy przenośnej rakietowej broni przeciwpancernej szykowane dla armii dają nadzieję na przyspieszenie modernizacji Sił Zbrojnych [...]”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Co trzeszczy w NATO”: Wywiad z Michałem Baranowskim, dyrektorem biura German Marshall Fund w Warszawie, ekspertem ds. relacji transatlantyckich. „Za zamkniętymi drzwiami mówią: <<Chłopaki - jesteście państwem frontowym, powinniście mieć większe zdolności bojowe>>. My po prostu musimy mieć sprawne samoloty czy czołgi”


Fakt, „Żołnierz wynosił dokumenty”: Żołnierzowi kontrwywiadu wojskowego zostały przedstawione zarzuty przez wojskowe organy ścigania. Podejrzany najprawdopodobniej wynosił dokumenty niejawne swoim poprzednim przełożonym, w tym emerytowanemu generałowi. „Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił zarzuty żołnierzowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Dotyczą one m.in. przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejny światowy szczyt terytorialsów w Polsce”: Podczas już drugiego szczytu tego typu spotkają się dowódcy światowych formacji obronnych. Inicjatywa ma się przysłużyć do pozyskaniu wniosków i doświadczeń możliwych do wykorzystania w polskich Wojskach Obrony Terytorialnej. „W tym tygodniu w siedzibie dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej (European Territorial Co-operation ETC-2) odbyło się spotkanie 13 dowódców formacji obrony terytorialnej z Europy i świata.”


Andrzej Dworak, Polska The Times, „Najczęściej używana broń na świecie, to dzieło Michaila Kałasznikowa”: Historia najbardziej śmiercionośnej broni na świecie. „Karabinek szturmowy konstrukcji Kałasznikowa AK-47 został wyprodukowany w liczbie -jak się szacuje -100 mln egzemplarzy i stał się najbardziej śmiercionośnym orężem w historii. Ma na koncie więcej ofiar niż zabici od ognia artylerii, wskutek bombardowań czy ostrzału rakietowego, a większość z nich to cywile. [...]”


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Bałtyk w ogniu”: Analiza militarna prawdopodobnego konfliktu zbrojnego na Morzu Bałtyckim, gdzie mogą skonfrontować się siły NATO z Federacją Rosyjską. „Gdańsk zmasakrowany atakiem jądrowym. Krwawe walki o Mierzeję Wiślaną. Dymiące ruiny Sopotu i Kołobrzegu. Aberracje? Nie, na naszych oczach Bałtyk staje w ogniu. Dlaczego morze pokojowej współpracy przekształca się w akwen wojennej konfrontacji? [...] Aby sojusznicza pomoc dotarła na czas, musi powstać gdański hub NATO pełniący funkcję logistyczną w dziedzinach: zaopatrzenia w amunicję i paliwa, ewakuacji i leczenia rannych, wreszcie koordynacja morskich, powietrznych i lądowych konwojów Sojuszu.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. dim

    I po co powtarzać te rosyjskie bajki o "genialnym radzieckim inżynierze" Kałasznikowie ? Faktycznie, że gość był bardzo doświadczonym konstruktorem. Faktycznie także z poprzednimi znakomitymi, znanymi na cały świat i strzelającymi w wojnach do dziś projektami. Ale nazywał się Hugo Schmeisser.

  2. Dudley

    Gazeta finansowa to niech lepiej zajmie się tematami na których się zna. " Aby sojusznicza pomoc dotarła na czas, musi powstać gdański hub NATO pełniący funkcję logistyczną w dziedzinach: zaopatrzenia w amunicję i paliwa, ewakuacji i leczenia rannych, wreszcie koordynacja morskich, powietrznych i lądowych konwojów Sojuszu.” To lepiej może w Królewcu, po co narażać niepotrzebnie ludność cywilną na niebezpieczeństwo.

Reklama