Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: MON kupuje śmigłowce dla specjalsów; NIK krytykuje system obrony cywilnej kraju; Rosja i Turcja podzielą Syrię po wyjściu wojsk USA; Chaos w Wenezueli; Nie widać końca wojny domowej w Jemenie; Dezinformacja wymierzona w Trumpa
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Black Hawki dla polskiej armii”: Śmigłowce dla żołnierzy wojsk specjalnych coraz bliżej. „Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zakłady lotnicze w Mielcu dostarczą cztery śmigłowce Black Hawk dla wojsk specjalnych. Umowa zostanie podpisana w piątek. Ponadto w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące realizacji programów obrony przeciwrakietowej Wisła i Narew.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Słaba ochrona ludności”: Najwyższa Izba Kontroli krytykuje system obrony cywilnej. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pracuje obecnie nad nową koncepcją w strategii bezpieczeństwa narodowego. „Sposobem na poprawę działania obrony cywilnej państwa może być zbudowanie systemu obrony terytorialnej. Obecne rozwiązania krytykuje NIK. [...] Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego powinna uwzględniać przyjęcie ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym, która przemodeluje sposób działania administracji państwowej w czasie zagrożenia, np. wojny czy kataklizmów. Prace nad strategią nie są jawne.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rosja i Turcja próbują podzielić Syrię”: Prezydenci Turcji i Rosji chcą zapełnić lukę po wycofaniu się Amerykanów z w Syrii. „Ankara próbuje obecnie objąć protektoratem ziemie leżące na wschód od Eufratu, skąd będą się wycofywać amerykańscy żołnierze. Turcy chcieliby uniemożliwić przejęcie ich przez kurdyjskich peszmergów - główną siłę zbrojną antyterrorystycznej koalicji, dzięki którym zniszczono potęgę Państwa Islamskiego.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Wenezuela u progu wojny domowej”: Wenezuela stoi na krawędzi wojny domowej. Przewodniczący demokratycznie wybranego Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, co poparły USA. „Kraj ma dwóch prezydentów. Jednego popiera armia, drugiego lud. I raczej nie wybory zdecydują, który wygra. [...] W miarę rozwoju kryzysu po stronie Maduro stanęło także kilka krajów. Najważniejszy z nich to Rosja, której dwa bombowce zdolne przenosić ładunki atomowe wylądowały w grudniu na prywatnej prezydenckiej wyspie Orchilla, prowokując pytanie, czy Kreml myśli o budowie nowej bazy u boku USA.”
Beata Błaszczyk, Rzeczpospolita, „Jemen wciąż płonie”: Czy w Jemenie uda się doprowadzić do pokoju? „Wojna domowa trwa już czwarty rok. Nadzieją na pokój miało być grudniowe zawieszenie broni. W kraju, gdzie panują głód i choroby, niewiele jednak się zmieniło. Ludzie giną, pomoc humanitarną się rozkrada, a strony konfliktu nie wahają się popełniać zbrodni wojennych. [...] Gdyby doszło do walki o miasto i port, mogłyby zginąć nawet setki tysięcy ludzi. To, że Hudajda przechodzi teraz pod kontrolę ONZ, i że udało się tam uniknąć regularnej bitwy jest niewątpliwie sukcesem szwedzkich konsultacji.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „MON ma kupić śmigłowce dla sił specjalnych”: Czy wojska specjalne wreszcie doczekają się śmigłowców? Minister Obrony Narodowej zapowiedział kupno 4 sztuk Black Hawk. „Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział wczoraj na Twitterze, że dziś podpisany zostanie kontrakt na zakup czterech śmigłowców Black Hawk dla sił specjalnych. [...] Szczegółów transakcji nie ujawniono. Wszystko wskazuje na to, że kontrakt z Mielcem zostanie zawarty na krytykowanej zasadzie bezprzetargowej (w 2018 roku w ten sposób zamówiła ten sam typ śmigłowców polska policja). Oznaczałoby to, że zakłady PZL Świdnik, które również w zorganizowanym przez MON przetargu prezentowały śmigłowiec AW101, zostały pominięte.”
Joanna Grabowska, Gazeta Wyborcza, „Mamy plany baz jądrowych”: Naukowcy ujawnili sowieckie bazy jądrowe, które były rozlokowane w Polsce z myślą o konflikcie nuklearnym Układu Warszawskiego z Zachodem. „Szczeciński archeolog zrekonstruował plany trzech poradzieckich baz jądrowych w Polsce. Rosjanie odmawiali ich ujawnienia. Grzegorz Kiarszys posłużył się m.in. materiałami satelitów szpiegowskich CIA oraz techniką, dzięki której odkryto schowane w dżunglach piramidy Majów. [...] Bunkry były dwukondygnacyjne i wyposażone w zasilanie awaryjne, zbiornik na wodę, a także system wentylacyjny potrzebny do utrzymania stałej temperatury. Były również laboratorium, pomieszczenia dla załogi i dwa dźwigi do przenoszenia głowic. - Głowice z tych magazynów w razie alarmu miały zostać dostarczone do miejsc umówionych z jednostkami wojsk rakietowych, daleko poza bazami.”
Kazimierz Sikorski, Polska The Times, „Lider opozycji w Wenezueli ogłasza się prezydentem, los kraju w rękach armii”: Los pogrążonej w chaosie Wenezueli zależy teraz od postawy wojskowych, w zależności od tego, którą silę polityczną armia poprze, ta będzie rządzić krajem. „Ważą się losy pogrążonej w chaosie gospodarczym i politycznym Wenezueli. Dochodzi do coraz bardziej ostrych starć sił bezpieczeństwa z protestującymi. Ci ostatni mają już dość rządów Nicolasa Maduro i wspierają <<tymczasowego prezydenta>> kraju, którym ogłosił się lider opozycji Juan Guaidó. Zginęło już kilkanaście osób, ponad 200 zostało aresztowanych.”
Dziennik Trybuna, „Syria ostrzela Izrael?”: Zaostrzenie konfliktu syryjskiego po nalotach Izraela. „<<W przypadku, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie podejmie odpowiednich działań w związku z atakami Izraela na Syrię, Damaszek może w odpowiedzi przeprowadzić symetryczny atak na lotnisko Tel Awiwu, który jest głównym portem lotniczym kraju>> - powiedział stały przedstawiciel Syrii przy ONZ Baszar Dżaafari. MSZ Syrii regularnie kieruje listy do sekretarza generalnego ONZ i do Rady Bezpieczeństwa z żądaniem potępienia nalotów lotniczych Izraela na republikę arabską i podjęcia kroków odnośnie ich zaprzestania.”
Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Co tam panie z NATO?”: Media w USA powtarzają informacje o planach Donalda Trumpa wyprowadzenia USA z NATO. Eksperci jednak uspokajają, że to jedynie kampania dezinformacyjna wymierzona w prezydenta USA. „Donald Trump chce wyprowadzić USA z NATO. Najnowsza hipoteza <<The New York Timesa>> wywołała publiczną burzę przechodzącą w histerię. Problem leży jednak raczej w tym, kiedy i po co pojawiła się taka informacja? [...] Konfrontacja amerykańskich elit i wywołana nią kampania skierowana przeciwko amerykańskiemu prezydentowi ma silnie oddziaływać na europejską opinię publiczną. Wprowadza obywateli państw UE i NATO w stan zagrożenia i niepewności o bezpieczną przyszłość.”
Viggen
NIK krytykuje obronę cywilną, ależ odkrycie od 40 lat OC to fikcja.
realpolitik
Prędzej piekło zamarznie, niż Trump wyprowadzi USA z NATO. Geopolitycznie struktury NATO dają USA legitymizacje do stacjonowania w wielu regionach świata, oraz operacji wojskowych takich jak agresja na Irak pod wymyślonym pretekstem podpartym sfabrykowanymi dowodami.... taka prawda. Jest to zwykła retoryka, która ma wywołać niepokój w celu wymuszenia pokory u niektórych członków sojuszu.... w stylu bo jak wyjdziemy z NATO to przyjdzie zły Putin i was zje... głupi się nabierze.