Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: MON chce system przeciwrakietowy Northtrop Grumman?; Rosja zaatakuje Aleppo po wyborach prezydenckich w USA; Akcje antyterrorystyczne Niemiec i Szwajcarii; Prokuratura zbada umowę Nauty; Zapad-17 odpowiedzią na działania NATO

Fot. Sgt. Brad Mincey/army.mil.
Fot. Sgt. Brad Mincey/army.mil.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Patrioty później w polskiej armii": Polskie władze czekają z niecierpliwością na wybory prezydenckie w USA, chcąc rozpocząć negocjacje w sprawie dostarczenia Patriotów dla polskiej armii. Jednakże powodem odkładania w czasie procesu negocjacyjnego nie jest zaplanowany harmonogram, a chęć pozyskania nowego typu systemu przeciwrakietowego IBCS, który jest dziełem koncernu Northtrop Grumman. Forsowana przez Amerykanów oferta Raytheon nie spełnia wszystkich wymogów strony polskiej. Opóźnienie negocjacji wpłynie znacząco na czas realizacji programu Wisła.


Deborah Haynes, Polska The Times, "Putin może wykorzystać wybory amerykańskie, by zaatakować Aleppo": Wg analiz wywiadowczych, Władimir Putin ma zamiar wykorzystać okres przekazywania władzy w USA na ostateczną masakrę w Aleppo. "Rosyjski przywódca planuje wykorzystać polityczną lukę, jaka istnieje w Waszyngtonie w czasie kampanii wyborczej oraz samych wyborów prezydenckich - przeciągnie się zapewne na czas bezpośrednio po ich zakończeniu - i do połowy stycznia zapewnić swojemu sojusznikowi Asadowi ostateczne zwycięstwo we wschodniej kontrolowanej przez bojowników części miasta. W kierunku wschodnich regionów Morza Śródziemnego już płynie jedyny lotniskowiec będący na wyposażeniu rosyjskiej armii Admirał Kuzniecow. Ma on niebawem zająć pozycję bojową. Jego obecność wyraźnie zwiększy siłę rażenia wojsk rosyjskich, to z niego będą startować samoloty bombardujące Syrię."


ak, Gazeta Polska Codziennie, "Obławy na ekstremistów w Niemczech i Szwajcarii": Niemieckie i szwajcarskie służby rozprawiają się z dżihadystami. "[...] Z kolei w środę w trzech krajach związkowych Niemiec -- Saksonii, Turyngii i Nadrenii-Palatynacie - przeprowadzono szeroko zakrojoną akcję, w której uczestniczyli funkcjonariusze jednostki antyterrorystycznej GSG9. Aresztowano 16 osób podejrzewanych o udział w organizacji przestępczej zajmującej się rozbojami, wymuszeniami, porwaniami i pobiciami. Wśród zatrzymanych znalazło się również czterech czeczeńskich imigrantów, którzy mogą przejawiać skłonności ekstremistyczne."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Zatopiony projekt": Niekorzystnym rozporządzeniem mienia Stoczni Nauta, zajmie się prokuratura.  "Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa działania na szkodę Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni skierował wczoraj prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko. Prezes wyjaśnił, że sprawa wyszła na jaw w trakcie audytu prowadzonego w spółce [...] W styczniu 2013 r. stocznia zobowiązała się do wybudowania statku oceanograficznego dla Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka o nazwie Oceanograf była potrzebna Instytutowi Oceanografii UG do prowadzenia różnych badań naukowych na Bałtyku. Z informacji przedstawionych przez prezesa Siwkę wynika, że przy podpisywaniu kontraktu i jego realizacji mogło dojść do złamania prawa w postaci działania na niekorzyść stoczni"


OCH, Dziennik Trybuna, "Strategiczne działania obronne Rosji": Manewry Zapad-17, odpowiedzią na politykę NATO wobec Rosji. "W odpowiedzi (na kroki NATO) Rosja jest zmuszona do podjęcia działań o charakterze obronnym, w tym także na zachodnim kierunku strategicznym, powiedział w Mińsku minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu. I dlatego scenariusz manewrów Zapad-2017 uwzględni zwiększenie aktywności wojsk NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Ćwiczenia odbędą się we wrześniu przyszłego roku na kilku poligonach Rosji i Białorusi."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama