Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Militarna forteca na Krymie; Armia brytyjska czeka na zmodernizowane Challengery; Rosyjsko – tureckie porozumienie ws. Syrii; Wywiad z byłym szefem BBN

Brytyjski czołg Challenger 2 na ćwiczeniach "szpicy" NATO - sił natychmiastowego reagowania VJTF. Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Brytyjski czołg Challenger 2 na ćwiczeniach "szpicy" NATO - sił natychmiastowego reagowania VJTF. Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Putin buduje atomową fortecę”: Rosja na wzór obwodu kaliningradzkiego tworzy militarną fortece na Krymie. „Ukraińskie władze ostrzegają, że Rosja sukcesywnie militaryzuje okupowany od ponad siedmiu lat Krym. Szczególne obawy budzi w Kijowie rosnący rosyjski potencjał atomowy na półwyspie. Na Krymie nieustannie trwają też rosyjskie manewry wojskowe. [...] Obecnie na Krymie trwają ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych FR. Z informacji dostępnych w rosyjskich mediach wynika, że w przedsięwzięciu bierze udział około tysiąca żołnierzy oraz sto jednostek sprzętu. Część z ćwiczących udała się na Krym bezpośrednio z manewrów Zapad 2021, które na białoruskich i rosyjskich poligonach prowadzone były z udziałem 200 tyś. wojskowych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Lufy dla pancernej pięści”: Brytyjska armia czeka na zmodernizowane czołgi. „Niedawno rozpoczęła się produkcja luf czołgowych dla czołgów Challenger 3 (CR3), które w przyszłości zasilą wojska lądowe Wielkiej Brytanii (British Army). Gładkolufowe armaty L55A1 kał. 120 mają być poddane testom w Niemczech, po czym zostaną zintegrowane z nowymi, w pełni cyfrowymi wieżami. [...] o kolejny krok na drodze do dostarczenia światowej klasy czołgu podstawowego dla British Army. Połączenie wypróbowanej oraz przetestowanej armaty gładkolufowej L55A1 z najnowocześniejszą amunicją korzystającą z energii kinetycznej oraz programowalną amunicją zapewni CR3 skokowy wzrost zdolności niszczenia wrogich celów w porównaniu z CR3 - powiedział płk Will Waugh, dyrektor programu czołgów w British Army.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Handel wymienny”: Eksperci przed spotkaniem Erdogana z Putinem wskazywali, że prezydent Turcji będzie chciał od Rosji dodatkowe dostawy gazu w obawie przed skutkami obecnego kryzysu w jego dostawach i gwałtownie rosnącymi cenami błękitnego paliwa. „Turecki prezydent prawdopodobnie zgodził się ustąpić z syryjskiego Idlibu w zamian za rosyjski gaz. [...] Najbardziej tajemnicza część rozmów obu prezydentów dotyczyła Syrii. W rejonie Idlibu (na północnym zachodzie) armie obu krajów stoją naprzeciwko siebie oddzielone syryjskimi oddziałami Baszara Asada. Według syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka we wrześniu rosyjskie samoloty ponad 200 razy atakowały cele w tym rejonie kontrolowanym przez tureckich żołnierzy. Zdumiewające, że przy takiej intensywności nalotów żaden z Turków nie padł ich ofiarą. Oficjalnie Rosjanie utrzymują, że bombardują <<pozycje terrorystów>>.”


Andrzej Kaniewski, Fakt, „Wojnę informacyjną wygrywa Białoruś”: Wywiad z gen. Stanisławem Koziejem, byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Ja bym w ogóle nie wprowadzał stanu wyjątkowego. Nie wiem, jakie zadanie spełnił, dlatego że nie mamy obiektywnych informacji, w czym on pomaga. Słyszymy, że nasi żołnierze, Straż Graniczna, policjanci doskonale dają sobie radę i mają wystarczające środki, żeby strzec granicy. A jedyny widoczny efekt jest taki, że nie dopuszczono tam mediów i brakuje informacji z wielu źródeł. jest zupełnie inny. Moim zdaniem władze powinny umiędzynarodawiać ten kryzys, by to nasza strona uzyskiwała wsparcie innych państw. Polskie władze nie robią tego i przegrywamy wojnę informacyjną z Białorusią. [...]”


Reklama

Komentarze

    Reklama