Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Londyn zwiększa wydatki na obronność; Nowa koncepcja NATO; Powolny koniec postsowieckiego układu militarnego?
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Chcesz pokoju, gotuj się do wojny”: Londyn zwiększa wydatki na obronność i szykuje się do cyberwojen przyszłości. „Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział w ubiegłym miesiącu największy od zakończenia zimnej wojny program modernizacji Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii. W ciągu czterech najbliższych lat na obronność zostanie wydane przez rząd w Londynie dodatkowe 24,1 mld funtów. - Fundusze te wzmocnią pozycję Wielkiej Brytanii jako europejskiego państwa NATO z najwyższym budżetem obronnym - stwierdził polityk Partii Konserwatywnej. [...] Rząd chce zainwestować w przełomowe technologie, które sprawią, że Wielka Brytania stanie się światowym liderem w takich obszarach, jak cyberprzestrzeń oraz kosmos. — Musimy działać szybko, aby usunąć lub zredukować mniej istotne zdolności, a równocześnie zainwestować w technologie, które zrewolucjonizują pole walki — zaznaczył polityk[…]”
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Fotyga współtworzy nową koncepcję NATO”: Najnowszy raport Sojuszu wskazuje, że Rosja jest ciągle największym zagrożeniem militarnym dla obszaru euroatlantyckiego, nie tylko dla wschodniej flanki NATO. „Koncepcja strategiczna NATO jest nieaktualna. Dziesięć lat temu Rosja była przez Sojusz traktowana jako strategiczny partner, dziś Moskwa jest zagrożeniem - podkreśla w raporcie dziesięcioosobowa grupa ekspertów, w skład której wchodzi Anna Fotyga. [...] Przedstawiony podczas trwającego w trybie zdalnym spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO raport jest owocem kilkumiesięcznych prac ekspertów, których zadaniem jest dostosowanie strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego do zmieniających się realiów geopolitycznych.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Mini-Układ Warszawski w poszukiwaniu sensu istnienia”: Polityczni przywódcy istniejącego od 2002 roku postsowieckiego Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym znów się spotkali. Czy wewnętrzne konflikty państw członkowskich, doprowadzą do rozwiązania organizacji? „Sześć postsowieckich państw podpisało deklarację o konieczności stworzenia sprawiedliwego ładu międzynarodowego. Jednak własnych konfliktów nie potrafią rozwiązać. [...] Na tak zwanym postsowieckim terytorium nie ma już kolejnych chętnych do wstąpienia do ODKB. Za to są tacy, którzy chcą wstąpić do NATO - opisał obecny stan organizacji moskiewski ekspert Arkadij Dubnow. - NATO to realny sojusz, a ODKB - papierowy – wyjaśnił.”
Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Zagrożenie dla Zachodu: Rosja i Chiny”: Najnowszy raport NATO stwierdza, że po 2030 roku Rosja będzie głównym zagrożeniem wojskowym dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Wkładem jest raport grupy mędrców, wyznaczonej przez Stoltenberga, który zawiera rekomendacje dla NATO. - Przyszedł czas na nową strategiczną koncepcję dla NATO. Bo nasze otoczenie zmieniło się dramatycznie i będzie się zmieniać. Musimy się do tego dostosować - powiedział Stoltenberg w czasie publicznej prezentacji raportu w czwartek, na konferencji zorganizowanej przez think tank Carnegie Europe. Grupą kierowali wspólnie Thomas de Maiziere, były minister obrony Niemiec, i Wess Mitchell, były dyplomata amerykański i ekspert ds. obronności.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie