Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Która maszyna wygra wyścig w programie „Kruk”?; Zaognia się spór z Ankarą; Analiza wyroku WSA. Uznany za niezdolnego do służby wojskowej nie ma w czasie pokoju możliwości zmiany kategorii

Fot. US Army
Fot. US Army

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Uniwersalny i drogi”: Oprócz oferty Boeinga w wyścigu o kontrakt biorą udział amerykański Bell AH-1Z Viper i włoski AW-249 firmy Leonardo. „W ramach programu <<Kruk>> amerykański Boeing oferuje Polsce śmigłowiec uderzeniowy AH-64E Apache Guardian. Jest to najnowsza wersja Apache wyposażona w potężne silniki T700-GE-701D oraz nowe kompozytowe łopaty wirnika, co przekłada się na prędkość wznoszenia oraz zwiększoną manewrowość. AH-64E może również sterować bezzałogowymi statkami powietrznymi (UAV) i przekazywać w czasie rzeczywistym zbierane przez nie dane do innych systemów. Śmigłowiec ten wyposażono również w zmodernizowaną awionikę i systemy elektroniczne. Jest też najprawdopodobniej najdroższym śmigłowcem tej klasy na rynku. Cena jednostkowa w zależności od uzbrojenia i specyfikacji może znacznie przekraczać 100 mln dol.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Turcja odsunięta od F-35”: Zaognia się spór z Ankarą. Wyrzucenie Turcji z programu F-35 może mieć dla Sojuszu Północnoatlantyckiego poważne konsekwencje. „Zgodnie z zapowiedziami Stany Zjednoczone wstrzymały umowę na sprzedaż do Turcji myśliwców bojowych piątej generacji F-35. […] Tymczasem media w USA ostrzegają, że impas na linii Ankara-Waszyngton może zainicjować gigantyczny rozłam w spójnej polityce zbrojeniowej NATO. Chodzi o to, że w przypadku braku możliwości zakupu F-35 Turcja może się zwrócić w stronę Rosji, która produkuje myśliwce Su-57. Kreml zyskałby na tym nie tylko finansowo, ale i politycznie, gdyż sukcesywnie podgrzewałby konflikt wewnątrz najsilniejszego sojuszu obronnego świata i jednocześnie swojego głównego przeciwnika.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Antyrakiety umacniają przyjaźń Putina i Erdogana”: Rośnie temperatura wokół sporu amerykańsko – tureckiego w sprawie programu F-35. „[...] Podłączenie rosyjskiego systemu do sieci NATO będzie miało katastrofalne konsekwencje dla bezpieczeństwa sojuszu - twierdzi Waszyngton i zapowiada nałożenie na Turcję sankcji. Umożliwia to przyjęta w 2017 roku ustawa o przeciwdziałaniu wrogom Ameryki poprzez sankcje (CAATSA), która była reakcją na ingerencję Rosji w proces wyborczy w USA.”


Danuta Frey, Rzeczpospolita, „Nie każdy może pójść do armii”: Analiza wyroku Sądu Administracyjnego, do którego odwołał się obywatel w związku z wnioskiem do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego o zmianę kategorii zdrowia. Sąd przychylił się do racji wojskowej instytucji, która jasno powoływała się na przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, że nie ma możliwości zmiany kategorii w czasie pokoju. „Uznany za niezdolnego do służby wojskowej nie ma w czasie pokoju możliwości zmiany kategorii. [...] W listopadzie 2018 r. wystąpił do wojskowego komendanta uzupełnień o skierowanie go do wojskowej komisji lekarskiej i ponowne określenie zdolności do czynnej służby wojskowej z powodu zmiany stanu zdrowia.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. jacek

    jak to która? tylko Apache, nie ma innej opcji!

Reklama