Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Jak odstraszyć Rosję?; Wywiad z wiceszefem MON; Czy uda się skompletować 250 tys. żołnierzy?; ISIS w Afganistanie rośnie w siłę; Białoruś jedną nogą w Rosji

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Fot. Senat via Twitter
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Fot. Senat via Twitter

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Odstraszyć Rosję”: Wywiad z Wojciechem Lorenzem, analitykiem ds. bezpieczeństwa w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. „W ostatnich latach Kreml wzmocnił potencjał bojowy na zachodzie kraju. Zwiększono liczebność jednostek i utworzono struktury dywizyjne, które są przeznaczone do udziału w wojnie manewrowej na dużą skalę. Siły zbrojne znacząco zmodernizowano i utrzymuje się je w stanie wysokiej gotowości. Wzmocniono systemy obrony powietrznej, walki elektronicznej oraz zdolności do precyzyjnych uderzeń z dużej odległości. Całość jest określana jako systemy antydostępowe, które swoim zasięgiem obejmują terytorium państw wschodniej flanki i mogą utrudniać prowadzenie misji obronnej na ich terytorium. Rosja prowadzi bardzo intensywne działania poniżej progu wojny, ale regularnie demonstruje podczas ćwiczeń, że ma możliwość prowadzenia także klasycznego konfliktu. Zgodnie z doktryną Moskwy taki konflikt powinien być prowadzony poza terytorium Rosji.[…]”


Mariusz Kamieniecki, Nasz Dziennik, „Granica jest szczelna”: Wywiad z wiceszefem resortu obrony narodowej, Wojciechem Skurkiewiczem. „Na terytorium Polski wtargnęły osoby bez oznaczeń na mundurach. W tej sytuacji trudno uciec od złych skojarzeń z zielonymi ludzikami. - Bez wątpienia tak. Jednak żołnierze, którzy wspierają Straż Graniczną, są wyczuleni na różnego rodzaju prowokacyjne zachowania. Proszę pamiętać, że wielokrotnie - jako Ministerstwo Obrony Narodowej - komunikowaliśmy, że służby, które są po drugiej stronie granicy, dysponują długą bronią. Bardzo często jest tak, że celują w kierunku naszych żołnierzy, przeładowują broń, są także oddawane tzw. puste strzały. Ponadto nasi żołnierze są obrzucani czy to kamieniami, czy kłodami drewna. Jak widać, na bieżąco mamy do czynienia z takimi wydarzeniami. Sytuacja, jaka się wydarzyła w nocy z 1 na 2 listopada jest szczególnie niebezpieczna. Przekroczenie granicy Polski przez umundurowanych trzech funkcjonariuszy, jednoznaczne naruszenie tej granicy, mogło się skończyć tragicznie.”


Super Express, „Polacy nie chcą iść do wojska”: Po prezentacji nowej ustawy o obronie Ojczyzny wszyscy zadają sobie pytanie czy uda się skompletować ćwierć miliona zawodowej armii. „Zdecydowana większość z nas przeciwna jest powszechnemu poborowi do wojska - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla <<Super Expressu>>. - Ta niechęć bierze się z pamięci o służbie wojskowej w PRL - tłumaczy generał broni w st. sp. Waldemar Skrzypczak (65 l.). Rząd przygotował projekt ustawy o obronie ojczyzny, która ma służyć unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożeniu obrony powszechnej. Instytut Badań Pollster zapytał Polaków, czy są za przywróceniem powszechnego poboru do wojska. Okazuje się, że zdecydowana większość jest przeciwna temu pomysłowi.[…]”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Na wojnie z talibami”: Czy Państwo Islamskie odrodzi się w Afganistanie pod rządami talibów? „Nie ma dnia bez akcji terrorystycznych, za które bierze ochoczo odpowiedzialność afgański odłam ISIS. […] W ostatnim ataku we wtorek na szpital wojskowy w centrum Kabulu zginęło co najmniej 25 osób. W akcji uczestniczyła grupa terrorystów, w tym jeden samobójca, który wysadził się w powietrze przy wejściu do największego szpitala w stolicy Afganistanu. Zdaniem talibów celem ataku byli lekarze oraz pacjenci szpitala. Po kilkunastu minutach strzelaniny z oddziałem talibów napastnicy zostali zabici. Odpowiedzialność za ten atak jak i wiele innych przyjęła organizacja o nazwie Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISKP). Jest to rozłamowe ugrupowanie tzw. Państwa Islamskiego działającego przed laty w Syrii i Iraku (ISIS).”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Związek Radziecki 2.0”: Nowa doktryna wojskowa Państwa Związkowego to najtajniejsza część czwartkowego posiedzenia Rady Najwyższej PZBiR. „Białoruś jedną nogą już jest w Rosji […] Po kilku latach rozmów <<głębsza integracja>> staje się faktem. Białoruś jedną nogą już jest w Rosji. […] Na czwartkowym posiedzeniu Rady Najwyższej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (PZBiR) przyjęto 28 programów dotyczących wielu dziedzin integracji, które zostaną wdrożone w życie do 2023 roku, nową wspólną doktrynę wojskową oraz koncepcję polityki migracyjnej. Przywódcy Rosji i Białorusi połączyli się poprzez wideokonferencję, Władimir Putin z anektowanego krymskiego Sewastopola, Aleksander Łukaszenko z Mińska. Towarzyszyli im przemierzy i członkowie rządów. Symboliczne, że zatwierdzenie przełomowych dla Białorusi dokumentów odbyło się w obchodzony przez Rosjan Dzień Jedności Narodowej (nawiązujący do rocznicy wypędzenia Polaków z Kremla w 1612 roku).”


Reklama

Komentarze (5)

  1. Palmel

    Polacy nie chcą iść do wojska - ginąć za Kaczyńskiego, Macierewicza, Morawieckiego czy Rydzyka chyba kogoś porąbało

  2. Gucio77

    Rosjanie prywatnie śmieją się z dnia jedności że jakby nie Polacy to jedności w narodzie by nie było. Mnie kiedyś uczono że liczy się bilans sił i środków. Tutaj mamy do czynienia z fantastyką. Powiem krótko więcej "Januszy" na stanowiskach i gwarantuje że w takie bagno żaden okupant nie zechce wdepnąć.

  3. Dontsay69szach

    Należy jak najszybciej zwiększać potencjał polskiej armii. Zakup 64 JF-17, montowanych w Polsce, to już jest poważne wzmocnienie. Wczoraj Norske Militaren pisało, że Polska kupi też pociski Dong Feng - a to wszystko to dopiero początek zakupów.

  4. Polish blues

    Jak odstraszyć Rosję? To proste - wystarczy robić to, co już się dzieje - wyjść z UE a następnie z NATO. Na pewno się przestraszy, że nasza siła musi być wielka, skoro stać nas na totalną izolację

  5. say69mat

    @defence24.pl: Super Express, „Polacy nie chcą iść do wojska”: Po prezentacji nowej ustawy o obronie Ojczyzny wszyscy zadają sobie pytanie czy uda się skompletować ćwierć miliona zawodowej armii. „Zdecydowana większość z nas przeciwna jest powszechnemu poborowi do wojska - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla <<Super Expressu>>. ... jaki jest poziom wykorzystania do szkoleń rezerwy, czyli budowania rezerw kadrowych, weteranów misji w Iraku i Afganistanie??? Jaki jest poziom wykorzystania przez SZRP adeptów systemu szkoleń oraz edukacji na uczelniach wojskowych w USA, Uk i UE??? Problem naszych elit politycznych polega na tym, że w temacie poboru i szkolenia wojskowego, myślą w kategoriach systemu szkolenia oraz modelu służby z czasów IIRP. Jako tym naturalnym punkcie odniesienia dla formacji ideologicznej zarządzającej rzeczywistością SZRP w 2021 roku. Czy ... błądzą??? Mam wrażenie, biorąc za punkt odniesienia przyjętą metodologię zarządzania kryzysem związanym z ochroną granicy wschodniej, że ... tak.

Reklama