Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Integracja obronna UE konkurencją dla NATO?; Irańskie groźby wobec Zachodu; Argentyńskie rozwiązania dla sił zbrojnych; Rozwój PZL-Świdnik; Polskie wojsko z karabinami GROT

Żołnierze WOT z karabinkami Grot. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Żołnierze WOT z karabinkami Grot. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem. bezpieczeństwa. 

Bruno Waterfield, Polska Metropolia Warszawska, „Czy to jest pierwszy krok do budowy unijnej armii?”: Czy mechanizm Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) stanie się konkurencją dla NATO? „Zdolności obronne Europy nie wzmocnią się poprzez osłabianie więzi z USA czy rywalizację z samym NATO. Stała Współpraca Strukturalna ma w pierwszym rzędzie ułatwić wspólne inwestycje w dziedzinie badań i zaopatrzenia obronnego oraz rzutowanie obrazu UE jako wiarygodnego gwaranta bezpieczeństwa jej obywateli.”


Dziennika Trybuna, „Irańska odpowiedź”: Irańskie zapowiedzi reakcji na działania Zachodu. „Nowy dowódca irańskiej marynarki wojennej admirał Hosejn Chanzadi zapowiedział wysianie „w niedalekiej przyszłości" czterech okrętów wojennych na wody Zatoki Meksykańskiej w pobliżu Stanów Zjednoczonych. Z kolei dowództwo Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zakomunikowało, że Iran zwiększy zasięg działania swoich rakiet do 2 tysięcy kilometrów, o ile Europa będzie wysuwać groźby wobec Teheranu.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Argentyński pomysł na wojsko”: Jak wygląda sytuacja sił zbrojnych Argentyny? „Siły Zbrojne Republiki Argentyny są zbudowane z trzech komponentów: lądowego, morskiego oraz powietrznego. (…) Łącznie w armii służy ok. 70 tyś. żołnierzy. Argentyna w rankingu globalnej siły militarnej (Global Firepower 2017) plasuje się na 35. miejscu na świecie. (…) Obecnie na armię Republika Argentyny każdego roku przeznacza kwotę ok. 4 mld dolarów amerykańskich, co stanowi ok. l,5 proc. PKB.”


Gazeta Finansowa, „PZL-Świdnik buduje narodową markę”: Podsumowanie aktywności zakładów PZL-Świdnik. „Grupa Leonardo, która jest właścicielem zakładów PZL-Świdnik, przeznacza na innowacje prawie 10 proc. przychodów całej grupy. Koncern ma własne centrum badawczo-rozwojowe, zatrudnia ponad 650 inżynierów i odpowiada za lokalny rynek pracy. Producent bierze też udział w postępowaniu MON na śmigłowce dla polskiej armii. (…)- Charakterystyczną cechą naszego sektora są bardzo duże inwestycje w badania i rozwój, nowe technologie i innowacje. W naszej grupie kapitałowej te wydatki przekraczają nawet 10 proc. całych przychodów, mówimy więc o miliardach euro. Zatrudniamy ponad 650 inżynierów, mamy centrum badawczo-rozwojowe, własne centrum technologii kompozytowych odpowiedzialne za kompozyty dla całej grupy. Mówiąc kolokwialnie: siedzimy po uszy w nowych technologiach — mówi agencji Newseria Biznes Krzysztof Krystowski, wiceprezes zarządu Leonardo Helicopters.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „GROT już w armii”: Żołnierze otrzymali pierwszy tysiąc karabinów GROT. „Karabin jest realizacją Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) i ma być podstawową bronią strzelecką Wojsk Obrony Terytorialnej, ale wykorzystywać go będą też wojska operacyjne różnych rodzajów, w tym siły specjalne. MSBS w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie w swojej klasie, to także pierwszy polski karabin w pełni zgodny ze standardami NATO. Pierwszą partię karabinków żołnierzom WOT przekazali weterani AK mjr Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj" i kpr. Jerzy Majkowski ps. „Czarny", członek zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Drzewica

    PZL Świdnik będzie budował narodową markę wtedy, gdy Polska odkupi fabrykę od Leonardo i będzie wyłącznym dysponentem technologii i innowacji opracowanych przez zatrudnionych tam ludzi, produkcji zakładów i zysków!

    1. yurab

      Póki co trzeba uczyć się od innych. Jak polski inżynier będzie rzeczywiście miał coś do zaoferowania oprócz przechwałek, to wtedy może. Pora obudzić sie z tych snów o potędze.

  2. Trojan

    "przeznacza na innowacje prawie 10 proc. przychodów całej grupy"

  3. Grobsol

    Grupa Leonardo inwestuje w badania i rozwój 10 proc. przychodów w Polsce czy w swojej globalnej działalności?

Reklama