Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: F-35 niebawem nad polskim niebem?; Manewry wojskowe w Estonii; Austriackie służby specjalne zinfiltrowane przez Rosję? MON obiecuje zmiany w ustawie o weteranach
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Kazimierz Sikorski, Polska The Times, „F-35, samoloty 5. generacji będą w przyszłości bronić polskiego nieba”: Kiedy Polska dołączy do państw posiadających najnowocześniejsze myśliwce w swoich siłach powietrznych? „Mitów wokół tej super maszyny narosło wiele, że jest niewidzialna dla radarów przeciwnika, ale też dodawano, że F-35, bo o tym myśliwcu mowa, <<skażony>> został tak wieloma usterkami, że pewnie nieprędko pojawi się na niebie. A jednak...[...] W nieokreślonej jeszcze, ale niezbyt odległej przyszłości jest szansa, że kilkadziesiąt F-35 zasili też polską powietrzną flotę. Mówi się o co najmniej 32 takich maszynach. Może będzie nieco mniej, może więcej. Rozmowy się toczą, o czym świadczy niedawna wizyta sekretarz sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Heather Wilson, która rozmawiała z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem m.in. o pozyskaniu samolotów nowej generacji.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Największe manewry w historii Estonii”: Manewry wojskowe w Estonii rozpoczęły się 29 kwietnia i mają się zakończyć 17 maja. „W ubiegłym tygodniu z udziałem ok. 10 tys. żołnierzy z krajów NATO-wskich oraz państw sojuszniczych, takich jak Gruzja, Finlandia i Ukraina, rozpoczęły się organizowane przez Estonię coroczne manewry <<Spring Storm>>. Strona polska do ćwiczeń zdecydowała się oddelegować m.in. elementy Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) oraz okręt transportowo-minowy, a także samoloty myśliwsko-bombowe Su-22M4/UM3K.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Rosja zagrożeniem numer jeden”: Relacja z I międzynarodowej konferencji „Polska - Europa - Świat. Dylematy bezpieczeństwa globalnego", którą zorganizowała Fundacja Stratpoints oraz Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego. „Komorowski przypomniał działania podejmowane w czasie jego prezydentury, m.in. decyzję o zwiększeniu wydatków na obronę narodową do 2 proc. PKB czy liczby wojsk sojuszniczych w Polsce. Jego zdaniem NATO reaguje prawidłowo zwiększając swoją obecność na wschodniej flance. Chwalił obecny rząd, że stawia na integrację z Zachodem. Jego zdaniem kontynuuje on wprawdzie politykę poprzedników, ale robi to po omacku.”
Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Europejska niemoc wywiadowcza”: Europejskie służby specjalne zaprzestały współpracy z austriackim wywiadem i kontrwywiadem przez rosyjską infiltrację. „Służby specjalne Wielkiej Brytanii i Holandii zaprzestały wymiany informacji z kolegami z austriackiego kontrwywiadu. Przyczyną są obawy, że za pośrednictwem austriackiej służby tajne dane mogą przeciekać do Rosji. [...] Potwierdzeniem wykluczenia z obiegu informacyjnego ma być niewiedza BVT na temat australijskiego ekstremisty, który niedawno zabił w Nowej Zelandii 50 wyznawców islamu. Biuro Ochrony Konstytucji ogłosiło, że nie ma żadnych dowodów pobytu terrorysty w Austrii, podczas gdy następnego dnia miejscowe media opublikowały materiał, zgodnie z którym Australijczyk bawił jednak nad Dunajem.”
Fakt, „MON obiecuje: Weterani będą mieli łatwiej”: Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zapowiedział istotne zmiany w ustawie o weteranach. „Większe dodatki, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne czy rozszerzenie ulg za przejazdy - to niektóre zmian, jakie ma wprowadzić nowelizacja ustawy o weteranach. [...] Zwiększone mają być dodatki dla i weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę i rentę i mają ponad i 30-procentowy uszczerbek na zdrowiu. Dodatek wzrośnie o 10 do 50 proc. najniższej emerytury. Najbardziej poszkodowani mają otrzymać opiekę medyczną ponad limity NFZ.”
Ryszard 56
A co z modernizacja F-16 i zakup najnowszych F-15EX
Xenon
A z polskim wywiadem ktoś jeszcze współpracuje od strony NATO?
Życzliwy
Tak, wszyscy. Jak zadajesz takie pytania to znaczy, że nie masz o tym temacie bladego pojęcia.