Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Destabilizacja Zatoki Perskiej; Wstępna gotowość operacyjna JSEC; Niefortunne wakacje rosyjskiego wywiadu; Szef MON podpisał koncepcję utworzenia WOC

fot. MON
fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Kto rządzi w Zatoce Perskiej”: Analitycy spekulują na temat niechęci Donalda Trumpa do rozpoczynania konfliktu zbrojnego w Zatoce Perskiej. Amerykański prezydent chciałby opuścić Bliski Wschód, ponieważ nie jest to już dla USA strategiczny kierunek. „Rakietowy atak na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej pokazuje, jak niewiele trzeba, żeby zdestabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie [...] Na nic zdały się miliardy wydane na uzbrojenie, w tym zakupione w Stanach Zjednoczonych systemy ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, słynne patrioty.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „NATO stawia na mobilność swoich wojsk”: Dowództwo Joint Support and Enabling Command (JSEC) - które uzyskało wstępna gotowość bojową - ma umożliwić sprawne przemieszczanie sił NATO w Europie. „Nowe dowództwo operacyjne NATO, zlokalizowane w niemieckiej miejscowości Ulm, osiągnęło w tym tygodniu wstępną gotowość operacyjną. Do głównych zadań Joint Support and Enabling Command ma należeć zwiększenie zdolności do odstraszania i obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.”


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Gorące lato rosyjskiego wywiadu”: Tegoroczny okres wakacyjny był dla rosyjskiego wywiadu wyjątkowo niefortunny z powodu wielu wpadek i skandali. „Odchodzące lato ujawniło kolejne afery szpiegowskie, które świadczą o tym, że dla służb specjalnych wakacje nie istnieją. Emanuel Macron i Donald Trump podjęli inicjatywy odprężeniowe wobec Rosji, jednak jak pokazuje wywiadowcza konfrontacja, wojna hybrydowa trwa. Rodzi się pytanie, czy Władimir Putin chce jakiejkolwiek normalizacji w relacjach z USA i UE?”


Jan Kozerski, Gazeta Finansowa, „Komandosi XXI wieku”: Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak - w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podpisał koncepcję utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. „Konflikty między rozwiniętymi państwami w XXI wieku już toczą się przede wszystkim w cyberprzestrzeni. Polska wreszcie przystąpiła do budowy cyberwojsk. [...] Konflikty między rozwiniętymi państwami w XXI wieku już toczą się przede wszystkim w cyberprzestrzeni. Klasyczne konflikty zbrojne są coraz rzadsze i mają mniejsze znaczenie. Cyberwojska to komandosi XXI wieku. Nie tylko bronią strategicznej infrastruktury kraju, lecz także wspomagają działania ofensywne.”


Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. asf

    "Rodzi się pytanie, czy Władimir Putin chce jakiejkolwiek normalizacji w relacjach z USA i UE?” - Właściwe pytanie to: czym dla Putina jest normalizacja i jak miałaby ona wyglądać? W polskich i zachodnich mediach często pojawiają się opinie, że Rosja działa irracjonalnie. Widać dla Kremla jego działanie są racjonalne, skoro je stosują. I tu rodzi się pytanie, jak szeroko pojęty zachód, chce sobie poradzić z Rosją skoro nie rozumie przeciwnika...

    1. Honza

      To prawda z Rosją trzeba rozmawiać właśnie irracjonalnie

Reklama