Pustynne Giganty: Setki tankowań między Izraelem a Iranem

Izraelskie siły powietrzne poinformowały o szczegółach misji tankowania w powietrzu, realizowanych podczas uderzeń na cele w Iranie.
W Izraelu za misję tankowania w powietrzu odpowiada 120. Eskadra Desert Giants (ang. Pustynne Giganty). Dysponuje ona – według różnych źródeł – siedmioma lub sześcioma samolotami tankowania w powietrzu KC-707. Jak nazwa wskazuje, to dość wiekowe maszyny na bazie Boeinga 707 wprowadzone do służby na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Mają zostać zastąpione przez KC-46A na bazie Boeinga 767, ale wciąż są wykorzystywane.
Oprócz tego na jej wyposażeniu jest kilka samolotów KC-130H Hercules, te jednak mogą służyć do tankowania maszyn innych niż myśliwce (np. ciężkich śmigłowców Sea Stallion). Dostarczają paliwo za pomocą giętkiego przewodu, a izraelskie samoloty bojowe są tankowane przy pomocy sztywnego boomu, tak jak samoloty sił powietrznych USAF.
W środę 18 czerwca izraelskie siły powietrzne poinformowały o szczegółach misji tankowania powietrznego, prowadzonych w czasie uderzeń przeciwko Iranowi, trwających od kilku dni. Od nocy z 12 na 13 czerwca tankowce należące do 120. Eskadry wykonały „dziesiątki” lotów bojowych, a łącznie – ponad 600 misji tankowania w powietrzu. Na zdjęciach zamieszczonych przy poście na portalu X widać myśliwce F-35I i F-16I, oczywiście do tankowania w powietrzu dostosowane są również izraelskie F-15.
Izraelczycy podkreślają, że zdolność tankowania w powietrzu jest kluczowa dla utrzymania przewagi powietrznej w trwającej wojnie. W ostatnim czasie USA przemieściły do rejonu Bliskiego Wschodu ponad 30 własnych tankowców powietrznych.
This capability is vital to maintaining Israeli air superiority across the region.
— Israeli Air Force (@IAFsite) June 18, 2025
The IAF will continue operating to defend Israeli civilians. pic.twitter.com/x8LaHOt5JL
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie