Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Decyzje o zakupie nowych samolotów podjęte zbyt późno; Grecja wydaliła rosyjskich dyplomatów; Wywiad z prof. Szeremietiewem; Oczywistym zagrożeniem jest Rosja; Wojna hybrydowa na Arktyce

Fot. Jacek Simiński
Fot. Jacek Simiński

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Na czym poleci polski pilot?”: Ostatnia katastrofa lotnicza wysłużonego MiG-29, w której zginął pilot, ukazała jak pilnie Siły Powietrzne RP potrzebują nowych samolotów. Autor artykułu zwraca uwagę, że rząd zbyt późno podjął decyzję o kupieniu nowych statków powietrznych (w listopadzie 2017 roku). „Rząd odsuwa w czasie decyzje dotyczące zakupu nowych samolotów bojowych dla wojska. [...] jeżeli w ciągu roku nie zapadną decyzje co do zakupu: samolotów bojowych, średnich transportowych, śmigłowców morskich i bojowych, to za dziesięć lat lotnictwo pozbędzie się większości dzisiaj eksploatowanych statków powietrznych i utraci możliwości skutecznego działania.


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Grecja wyrzuca rosyjskich dyplomatów”: Greckie media donoszą o działalności rosyjskich służb na terenie ich kraju. Greccy dyplomaci wskazują też na próby wpływania Rosji na tak strategicznie ważną kwestię jak zawarcie porozumienia z Macedonią. „Rząd grecki podjął decyzje o wydaleniu dwóch pracowników rosyjskiej misji dyplomatycznej i zakazie wjazdu do kraju dla kolejnych dwóch dyplomatów. Rosjan oskarża się o próby ingerowania w wewnętrzne sprawy kraju i nielegalne działania godzące w bezpieczeństwo narodowe Grecji. [...] Jak informuje gazeta Kathimerini, rosyjscy dyplomaci próbowali zdobyć poufne informacje i przekupić urzędników państwowych, jednak działania te zakończyły się niepowodzeniem. Oprócz tego Rosjanie mieli wykorzystywać do działań na terenie Grecji Imperatorskie Prawosławne Towarzystwo Palestyńskie (IPPO)”.


Anita Czupryn, Polska The Times, „Szeremietiew: Armii nie naprawi się w kadencję”: Wywiad z byłym wiceministrem obrony narodowej oraz ekspertem ds. wojskowości, prof. Romualdem Szeremietiewem. „[...] naprawa armii to nie jest kwestia jednej kadencji. Na to potrzeba kilku lat, moim zdaniem co najmniej 9 lat. Inaczej tego nie da się zrobić. Nie ma worka złota, za które będzie można kupić natychmiast tysiąc bojowych wozów piechoty, kilkadziesiąt samolotów najnowszej generacji, okręty podwodne i różnorakie systemy rakietowe. Tego się szybko zrobić po prostu nie da”.


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Zagrożeniem jest Rosja”: Wywiad z Michaelą Dodge, analitykiem ds. polityki obronnej w Centrum Obrony Narodowej Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej im. Kathryn i Shelby Cullom Davis w konserwatywnym think tanku The Heritage Foundation. „Kreml różnymi metodami próbuje zdestabilizować Europę i jej rządy, a w konsekwencji NATO. Pracuje nad pęknięciami w słabych punktach. Dlatego musimy działać wspólnie [...] W tym roku estoński wywiad podał, że Rosja jest realnym zagrożeniem dla suwerenności państw bałtyckich”.


Mateusz Milan, Gazeta Finansowa, „Zimna Wojna Putina”: Topniejące lody Arktyki w przyszłości odsłonią ogromne zasoby ropy, do których rości sobie prawo Rosja pomimo, że tereny formalnie należą do Norwegii. „Lody Arktyki skrywają wiele tajemnic. Jedną z nich jest ropa naftowa. Rosja już zaczęła swoją grę. Na jej północnej granicy stacjonuje armia, jakiej nie widziano tam od czasu zimnej wojny. W międzyczasie Putin rozpoczął hybrydową wojnę w mieście Barentsburg. [...] Putin, idąc po śladach swoich poprzedników, chce sprawić, by w przyszłości świat nie miał wyboru, uznając roszczenia Moskwy do Arktyki za uzasadnione. To nic innego jak nieco bardziej wysublimowana odsłona inwazji na Krym. W miasteczku-widmo powstają hotele i restauracje, których nikt nie odwiedza i które, podobnie jak kopalnia, generują same straty. Na gastronomii i hotelarstwie się jednak nie kończy, ostatnio w Barentsburgu otwarto muzeum, które opowiada o historycznych związkach Rosji z Arktyką. Jeżeli kiedykolwiek dojdzie do podziału arktycznego tortu, Moskwa z pewnością zagra tymi kartami”.


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Grip

    Czas odsprzedać su do krajow 3 swiata a w zamian gripen ng i przystosowac go do kasetek.

  2. dim

    Re: Profesor Szeremietiew – „Nie ma worka złota”... - owszem, osiąga się takie zakupy także leasingiem. Mocno obawiam się, że zalecane przez Pana Profesora \"9-letnie oczekiwanie\" (ależ to i tak nie z tą bezwładną instytucją !) - że takie 9 letnie oczekiwanie i zapewne daremne, to także dalsze stawianie wolności Polski na ruletce. Gdy szczęście może się odwrócić. ******************************************************** Swego czasu, lennymi wobec Polski Prusami, rządził niedowładny umysłowo elektor. „Panował” tak tak przez 40 lat, a niefrasobliwa RP aż trzykrotnie zezwalała wtedy na objęcie władzy przez kogoś z jego rodzinnych „opiekunów”. . Choć król i sejm równie dobrze mogły były wtedy Prusy inkoroporować. Prusy nie połączyłyby się następnie z Brandenburgią. Następnie, ze wzmocnioną tak Polską, przy tym bez silnych Prus, nie nastąpiłyby rozbiory. A Europa nie zazanałaby jeszcze dwukrotnie kolejnej Wielkiej Rzeszy... I teraz też przeżywamy okres historyczny podobnie bardzo nam sprzyjający. Pierwszy taki po kilku wiekach. Czy znów zmarnujemy go zbędnym ryzykiem ?

  3. ekonomista

    Po pierwsze liczbę myśliwców należy ZMNIEJSZYĆ. W sumie powinno ich być 64 - 80. Po drugie należy już myśleć o wymianie nie tylko SU i MIG, ale też F16. Moim zdaniem flota powinna składać się z 2/3 - 3/4 Gripenów NG i 1/4 - 1/3 F35. Dlatego wielkim błędem będzie zamówienie F16 wzorem Słowacji, bo F16 należy wycofać: a to dlatego, że są zbyt drogie na proste zadania i zbyt łatwe do zestrzelenia w przypadku poważnych konfliktów. Zauważcie, że kontrakt brazylijski obejmuje nie tylko produkcję 15 sztuk w Brazylii, ale też serwis do 2050 roku!!! My dostalibyśmy jeszcze większy udział w produkcji. Poza tym Szwecja to płatnik netto do budżetu UE i taki kontrakt byłby częścią negocjacji budżetowych.

Reklama